تعرفه خدمات پزشكي دولتي با 11درصد افزايش ابلاغ شد

۱۳۸۶/۰۴/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5426
تعرفه خدمات پزشكي دولتي با 11درصد افزايش ابلاغ شد
محمدحسن ابوالحسني،‌ رئيس دفتر سياستگذاري و نظارت بر تعرفه درمان و هماهنگي بيمه‌اي وزارت بهداشت در گفت و گو با فارس، با اعلام اين خبر، ‌افزود: بر اساس مصوبه دولت در تاريخ 23 تير، ويزيت پزشك عمومي در بخش دولتي دو هزار تومان، ويزيت پزشك متخصص 2450 تومان، ويزيت پزشك فوق تخصص و روانپزشك سه هزار تومان، K داخلي 310 تومان، K بيهوشي 1950 تومان، K جراحي 3400 تومان، K دندانپزشكي 125تومان، K فيزيوتراپي 145تومان كه براي متخصص طب فيزيكي و توانبخشي يا دكتراي فيزيوتراپي 175تومان تعيين شده است.
وي اضافه كرد: تعرفه هتلينگ بيمارستانهاي دولتي نيز با افزايش ميانگين 10درصدي نسبت به سال گذشته براي تختهاي درجه يك 12 هزار و 730 تومان، تختهاي درجه دو 10 هزار و 200 تومان و براي تختهاي درجه سه اين بيمارستانها 7640 تومان تعيين شد.
ابوالحسني گفت:‌ بر اساس مصوبه دولت اين تعرفه‌ها بر مبناي سرانه درمان 4400 توماني مصوب هيئت دولت تعيين شده است.
وي افزود:‌ تعرفه‌هاي ابلاغ شده با تعرفه‌هاي توافقي بين وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سازمانهاي بيمه‌گر كه به صورت تعرفه‌هاي پيشنهادي به سازمان مديريت ارسال شده بود، تفاوت دارد، تعرفه‌هاي پيشنهادي با امضاي وزير رفاه و وزير بهداشت براي امضاي رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي و ارسال به دولت براي تصويب نهايي ارسال شده بود اما متاسفانه اين سازمان با دخل و تصرف در تعرفه سرفصلهاي مهمي از جمله هتلينگ و دارو، سناريوي ديگري را براي تعرفه‌هاي پزشكي در سال 86 رقم زد.
وي اضافه كرد: در تعرفه‌هاي پيشنهادي، رشد تعرفه هتلينگ بخشهاي عادي و ويژه معادل 14 درصد پيش‌بيني شده بود كه پس از بحثهاي مفصل كارشناسي بين وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سازمانهاي بيمه‌گر به دست آمده بود اما با كمال تعجب، سازمان مديريت و برنامه‌ريزي بدون اطلاع هيچ يك از صاحبان فرآيند، سناريوي جديدي براي تعرفه‌هاي اين خدمات رقم زد و تعرفه هتلينگ را با 10درصد رشد نسبت به تعرفه سال 85 به دولت فرستاد كه درنهايت تصويب شد.
ابوالحسني در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در مورد آثار اين تعرفه‌گذاري گفت: يكي از چالشهاي بزرگ ناشي از تعرفه‌هاي ابلاغي اين است كه امسال در بودجه وزارت بهداشت مبلغي به عنوان درآمد اختصاصي بيمارستانهاي دولتي براي دانشگاههاي علوم پزشكي پيش بيني شده است كه افزايش 26درصدي تعرفه‌ها مي‌توانست جوابگوي آن درآمد اختصاصي پيش بيني شده باشد در حالي كه رشد ميانگين 11 درصدي يقيناً بيمارستانهاي دولتي و دانشگاههاي علوم پزشكي را به علت تحقق نيافتن درآمد اختصاصي مندرج در بودجه 86 دچار كسري اعتبار مي‌كند.
ابوالحسني اضافه كرد: نگراني عمده ديگر ما به عنوان وزارت بهداشت، مانند سالهاي گذشته بر سر موضوعاتي همچون نحوه محاسبه تعرفه هاي گلوبال است.
وي اضافه كرد: مسئله ديگر اين است كه با توجه به تصريح بند 7 مصوبه دولت در مورد تعرفه‌ها مبني بر لزوم محاسبه و اعمال تعرفه‌هاي ابلاغي از ابتداي فروردين 86 ، نگران ايجاد مشكل در پرداخت مابه‌التفاوت اين تعرفه‌ها همچون سالهاي گذشته از سوي سازمانهاي بيمه گر هستيم.
وي گفت: گر چه بسياري از سازمانهاي بيمه‌گر در شهرها و شهرستانها مطابق توافقنامه، مابه‌التفاوت تعرفه‌ها را محاسبه و پرداخت مي‌كنند اما كماكان موارد زيادي وجود دارد كه دانشگاههاي علوم پزشكي و بيمارستانهاي دولتي در دريافت مابه‌التفاوت تعرفه‌هاي مصوب در سال 85 دچار مشكل شده‌اند و گله‌مند هستند كه اميدواريم با همكاري بهتر و بيشتر سازمانهاي بيمه‌گر با اين مشكل در سال جاري مواجه نشويم.
ابوالحسني افزود:‌ چالش مهم ديگر اين است كه با وجود مصوبه دولت، مبني بر پرداخت ‌تعرفه هتلينگ سه هزار تخت منتخب بيمارستانهاي دولتي، به ميزان 69/1 برابر تعرفه تختهاي عادي، سازمانهاي بيمه‌گر در سالهاي گذشته به بهانه‌هاي مختلف از پرداخت اين مبلغ سرباز زده‌اند كه اميدواريم امسال با اين مشكل مواجه نشويم.
وي گفت: همه اين مسائل در كنار چالش هميشگي بيمارستانهاي دولتي است كه همانا تاخير مرسوم، جا افتاده و رو به افزايش، چهار تا شش ماهه ابلاغ تعرفه‌هاست كه خود حديث مفصلي دارد.
 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40818s, 19q