تكذيب خبرممنوعيت تحويل متادون به مراكز ترك اعتياد

۱۳۸۶/۰۴/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5428
تكذيب خبرممنوعيت تحويل متادون به مراكز ترك اعتياد

دكتر محمد باقر صابري زفرقندي در گفت وگو با ایسنا با بيان اين كه وزارت بهداشت بنا بر وظيفه ذاتي خود نظارت، مديريت و هدايت درمان به نفع درمان‌جو و سيستم درماني را برعهده دارد، اظهار كرد: اين سياست با استناد به نظرات كارشناسان و با استفاده از تجارب جهاني و ايران اتخاذ شده است.

وي با تاكيد بر اين كه به موجب آن، شيوه درماني مناسبت‌تري براي معتادان انتخاب شده است، در ادامه توضيح داد: برخي از درمانهاي متادون نه تنها نسبت به ساير روش‌هاي درماني موثرتر نيست بلكه خطرات، عواقب و عوارض شديدي را هم متوجه معتاد مي‌كند.

رييس اداره پيشگيري و درمان سوء مصرف مواد وزارت بهداشت، متادون را نوعي داروي مخدر و نيازمند اعمال كنترل دقيق برشمرد و يادآور شد: اين دارو بايد صرفا تحت نظارت سيستم دولتي و توسط پزشكاني دوره ديده و واجد صلاحيت به نيازمندان تجويز شود.

زفرقندي در تعريف درمان نگهدارنده، گفت: در درمان نگهدارنده سيستم دولتي به فرد مبتلا به سوء مصرف داروي غيرقانوني و كنترل نشده، دارويي قانوني را تحت مراقبت پزشك معالج براي اطمينان از حصول نتيجه تجويز مي‌كند.

وي با اين توضيح كه ماندگاري درمان نگهدارنده با داروهايي نظير متادون بيش از 60 تا 70 درصد و بعضا بيش از 80 تا 90 درصد است، در ادامه افزود: اين بدان معناست كه بيش از 60 درصد مصرف كنندگان اين شيوه درماني به سراغ روشهاي درماني غيرقانوني نمي‌روند بدين ترتيب آسيب‌هاي حاصل از اعتياد كاهش مي‌يابد.

زفرقندي با اشاره به صدور مجوزهاي خارج از اصول و وجود مراكز غيرقانوني فاقد مجوز ترك اعتياد، در ادامه از بروز سوء استفاده‌هايي از قرص متادون صرفا با هدف سودآوري خبر داد و گفت: اين امر موجبات سوء مصرف از اين داروي مخدر را فراهم كرده است.

رييس اداره درمان و پيشگيري سوء مصرف مواد وزارت بهداشت، گفت: بنا برسياست ساماندهي، درمان با داروهاي آگونيست وزارت بهداشت، كليه مراكز ترك اعتياد موظف به استفاده از متادون در جهت درمان جايگزين و با هدف كاهش عوارض اعتياد شدند تا بدين ترتيب امكان مديريت صحيح درمان فراهم شود.

زفرقندي با بيان اين كه ممنوعيت تحويل متادون به مراكز ترك اعتياد كذب محض است در خاتمه بر ضرورت نظارت بيشتر بر شيوه درمان اعتياد تاكيد كرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.79879s, 18q