رای دیوان عدالت در خصوص مرتضوی ازنظر کمیسیون اصل 90 اجرا شده‌است

۱۳۹۱/۰۵/۱۸ - ۱۳:۵۰ - کد خبر: 54288
رای دیوان عدالت در خصوص مرتضوی ازنظر کمیسیون اصل 90 اجرا شده‌است
سلامت نیوز : رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حکمی که دیوان عدالت برای صندوق تامین اجتماعی و مرتضوی صادر کرده بود با اصلاحیه اخیر قانون کنار می رود گفت: با اصلاح اساسنامه صندوق تامین اجتماعی از نظر حقوقی یک مرحله رای دیوان اجرا شده است مرتضوی کنار رفته و امروز یک سازمان و یک مسئول جدید بر سرکار آمده است.

محمد علی پور مختار در گفتگو با مهر در خصوص اصلاحیه اساسنامه سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: با استفاده از قواعد عالم حقوق ، نمایندگانی که به انتصاب مرتضوی معترض بودند شکایت خود را به دیوان عدالت ارائه دادند.نماینده مردم کبودر آهنگ در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دیوان عدالت اداری هم حکم برکناری مرتضوی را صادر کرد.وی تصریح کرد: در اصلاحیه دولت نام صندوق به سازمان تغییر پیدا کرده و شرایط رئیس سازمان اصلاح شده است پس می توان این برداشت حقوقی را کرد که حکمی که دیوان عدالت برای صندوق و مرتضوی صادر کرده بود با این اصلاحیه کنار می رود.

ریئس کمیسیون اصل نود ادامه داد: با این اصلاحیه از نظر حقوقی یک مرحله رای دیوان اجرا شده است مرتضوی کنار رفته و امروز یک سازمان و یک مسئول جدید بر سرکار آمده است.پور مختار همچنین گفت: تعدادی از اتحادیه و تشکل های کارگری شکایتی را راجع به نحوه کار دیوان عدالت و هیات عمومی به کمیسیون اصل نود ارائه داده اند و رای دیوان در خصوص مرتضوی را مصداق ایراد در طرز کار دیوان دانسته اند که این شکایت وصول شده و در حال بررسی در کمیسیون اصل نود است.

 به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر پس از آنکه مرتضوی به قول خود مبنی بر کناره گیری از ریاست صندوق تامین اجتماعی در صورت عدم استیضاح شیخ الاسلام در مجلس هشتم عمل نکرد جمعی از استیضاح کنندگان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اطلاعیه ای خطاب به مردم ایران اعلام کردند با توجه به پیگیری حکم غیر قانونی مرتضوی در دیوان عدالت اداری منتظر رسیدگی به این حکم خواهند بود و در صورت به سرانجام نرسیدن این پرونده استیضاح را در مجلس نهم به جریان خواهند انداخت.
مرداد ماه سال جاری ریاست دیوان عدالت اداری از رای اعلام رای دیوان عدالت اداری در خصوص برکناری سعید مرتضوی از پست ریاست تامین اجتماعی و ابلاغ این رای برای اجرا به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبرداد.

وزیر کار در این رابطه سکوت کرد اما معاون اول رییس جمهوری در اظهار نظری اعلام کرد: حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال حکم انتصاب سعید مرتضوی به عنوان مدیرعامل صندوق تامین اجتماعی اجرا نخواهد شد.
 حجت الاسلام  منتظری ریاست دیوان عدالت اداری در واکنش به این سخنان در جلسه  هیات عمومی دیوان عدالت اداری کشور اظهار داشت: دوستانه یادآوری می‌کنیم که آقایان وارد عرصه تقابل با رای قضائی نشوند، چرا که به هر حال رای صادره ولو آنکه به آن علاقمند نبوده یا از آن راضی نباشند، از آنجا که از مجرای قانونی صادر شده است، باید اجرا شود و توصیه ما نیز این است که همگان در برابر قانون تسلیم باشند.
 
رئیس دیوان عدالت اداری اعلام کرد: با رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری انتصاب سعید مرتضوی به عنوان رئیس سازمان تامین اجتماعی خلاف قانون است.پس از اعلام رای دیوان عدالت، دولت اساسنامه صندوق تامین اجتماعی را تغییر داد و این صندوق را تبدیل به سازمان کرد. وکیل سعید مرتضوی نیز دیروز اعلام کرد مرتضوی دیگر مدیرعامل تامین اجتماعی نیست رئیس هیئت ‌مدیره شستاست و با اصلاح اساسنامه صندوق تامین اجتماعی و تغییر نام این نهاد توسط دولت، به نوعی رای دیوان عدالت اداری درباره برکناری موکلش از ریاست این صندوق اجرایی شده است. احمد توکلی به عنوان یکی از استیضاح کنندگان وزیر کار در مجلس هشتم و شکایت کنندگان به دیوان ، پس از صدور رای دیوان عدالت و عدم تمکین دولت به این رای با بیان اینکه از تاریخ ابلاغ رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، وزیر باید مرتضوی را عزل کند گفته بود: در صورتیکه این اتفاق نیفتد وزیر کار در معرض عزل قرار می گیرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.16728s, 18q