استفاده از عينك شنا در جلوگيري از بروز بيماري‌هاي چشمي موثر است

۱۳۸۶/۰۴/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5429
استفاده از عينك شنا در جلوگيري از بروز بيماري‌هاي چشمي موثر است

دكتر خسرو جديدي متخصص چشم و پيوند قرنيه و استاديار دانشگاه علوم پزشكي بقيه‌الله در گفت وگو با  ايسنا با بيان اين كه آبهاي آلوده حجم زيادي از ميكروب را همزمان وارد چشم مي‌كند، گفت: در تعداد كمي از ميكروب، دفاع به اندازه كافي در بدن وجود دارد اما وقتي حجم ميكروب بالا باشد مي‌تواند باعث بيماريهاي مختلف چشمي شود.

وي با بيان اينكه كلر بيش از حد استاندارد باعث التهاب چشم مي‌شود، اضافه كرد: اين التهاب به صورت التهاب ملتحمه است كه سبب قرمزي، اشك ريزش چشم و ترس از نور مي‌شود اما در ديد فرد اثر ندارد.

دكتر جديدي تصريح كرد: عفونت‌هاي ايجاد شده به خصوص التهاب‌ها نبايد در ديد فرد تاثير بگذارد و بايد به صورت بروز علايم باشد. در غير اين صورت بايد فرد به پزشك مراجعه كند.

وي با بيان اينكه التهاب ملتحمه عفوني كه منشا ويروسي يا باكتريايي باشد، علاوه بر علايم فوق باعث عفونت‌هاي چركي مي‌شود، افزود: البته در نوع ويروسي به صورت آبكي و در نوع باكتري ترشح عفونت‌هايي از چشم بروز مي‌كند. همچنين در موارد شديدتر بيماري،‌عفونت قرنيه نيز ايجاد شده كه باعث كاهش ديد مي‌شود.

اين متخصص چشم با بيان اين كه التهاب‌هاي ناشي از آب‌هاي آلوده شايع است، يادآور شد: اما عفونت‌هايي كه سبب درگيري قرنيه شود، كمتر در افراد ديده مي شود. البته اين امر بستگي به زمينه افراد نيز دارد كه برخي به علت ضعف ايمني مستعد ابتلا به عفونت هستند.

وي استفاده از وايتكس را براي ضد عفوني آب استخر منطقي ندانست و گفت: وايتكس‌ حاوي تركيبات اسيدي است كه مي‌تواند آسيب‌هاي جدي ايجاد كند و مجاز نيست.

جديدي با بيان اين كه برخي مكان‌ها به جاي تعويض آب، ميزان كلر را افزايش مي‌دهند كه اين افزايش ميزان كلر، سبب مشكلات جدي مي‌شود، توصيه كرد: استفاده از عينك شنا مي‌تواند در جلوگيري از بروز بيماريهاي چشمي موثر باشد اما چنانچه مشكلي بروز كرد مراجعه به موقع به پزشك مي‌تواند بسياري از عوارض را پيشگيري كند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.43119s, 18q