۲۱ درصد زوج‌های تهرانی نابارور هستند

۱۳۹۱/۰۵/۱۸ - ۱۴:۰۹ - کد خبر: 54293
سلامت نیوز : محمدرضا صادقی در گفت‌وگو با فارس در مورد دلایل ناباروری زوجین اظهار داشت: پژوهشگاه ابن‌سینا طبق آماری که در کشور استخراج کرده می‌توان گفت در استان تهران 21 درصد زوجین نابارور هستند و در دنیا هم گفته شده که با توجه به اقلیم، شرایط آب و هوایی و سبک زندگی ناباروری در کشورهای مختلف متفاوت است.

وی گفت: مهمترین بخش در علوم پزشکی تشخیص علت یک بیماری یا عارضه است تا بتوانیم نسخه مربوط به آن را تجویز کنیم و راهکار درمانی مناسب را ارائه کنیم.این جنین شناس با اشاره به اینکه ناباروری دلایل مختلفی دارد افزود: در برخی موارد زن دلیل ناباروری است چون خانم بارور باید پس از سن بلوغ یک سیکل ماهانه قاعدگی داشته باشد که پس از آن یک تخمک مناسب آزاد می‌شود و در رحم مناسب به عنوان بستر رشد جنین قرار می‌گیرد.به گفته صادقی در عین حال سایر سیستم‌های فیزیولوژی بدن باید بتواند مادر را پشتیبانی کند تا بتواند به سلامت بارداری را به پایان برساند.

صادقی تصریح کرد: اگر هر زنی تخمک نداشته باشد یا تخمک کیفیت مطلوب را نداشته باشد یا رحم و لوله‌های رحمی که تخمک را به داخل رحم می‌رساند مشکل داشته باشد بارداری فرد با مشکل مواجه می‌شود.وی تاکید کرد: ممکن است مادری باردار شود ولی بدن، جنین را دفع کند چون بخشی از جنین برگرفته از ژنتیک پدر است و جنین تا حدی در رحم مادر یک جسم ناشناخته محسوب می‌شود که اگر سیستم ایمنی نتواند آن را تحمل کند منجر به سقط می‌شود.به گفته معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه ابن سینا اگر سقط جنین تکرار شود به آن سقط راجعه می‌گوییم که ممکن است دلیل آن ژنتیک باشد یا ناشی از مشکلات آناتومیکال باشد که بخش عمده آن قابل پیگیری است.وی در مورد دلایل ناباروری مردان گفت: بیضه‌ها بعد از سن بلوغ از نظر هورمونی باید تحت شرایط خاصی قرار بگیرند و شروع به تولید اسپرم ‌کنند. برخی مردان ممکن است به دلیل ژنتیکی یا هورمونی اسپرم تولید نکنند که به عدم تولید اسپرم و ناباروری منجر می‌شود.

معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه ابن‌سینا خاطرنشان کرد: در عین حال اسپرمی که تولید می‌شود باید ویژگی‌هایی را برای بارور کردن تخمک داشته باشد یعنی از محلی که تخلیه می‌شود حرکت مناسبی داشته باشد تا به تخمک برسد و در عین حال مشکل خاص و نرمالی داشته تا لقاح صورت گیرد. در عین تعداد اسپرم هم مهم است چون همه اسپرم‌ها شرایط مناسب برای رسیدن به تخمک و لقاح را ندارند.وی با اشاره به اینکه طیف گسترده‌ای از ناباروری مردان مربوط به شکل نامناسب اسپرم است افزود: علل ژنتیکی و محیطی بر این مسئله موثرند. رژیم غذایی و مسمومیت‌های شغلی نیز بسیار تاثیر می‌گذارند به عنوان مثال فردی که در محیط کار با مواد شیمیایی و دمای بالا مانند کار در محل ذوب فلزات در تماس است.

به گفته این جنین شناس استفاده از مواد مخدر و دخانیات بر کیفیت اسپرم هم تاثیر می‌گذارد و همه اینها امروزه تکنیک‌های کمک باروری به ما کمک کرده‌اند که حتی برای مردانی که در حالت عادی اسپرم ندارند بتوانیم با استفاده از جراحی تعداد معدودی از اسپرم را از بافت بیضه استحصال کنیم تا بتوانند صاحب فرزند شوند. با این روش حدود 50 درصد علل ناباروری در مردانی که مشکل اسپرم دارند قابل حل است.وی گفت: حتی در برخی موارد به دلیل تعداد کم اسپرم در حالت طبیعی لقاح انجام نمی‌شود که ما در یک محیط طبیعی آزمایشگاهی اسپرم و تخمک را از زوجین گرفته و پس از لقاح و تشکیل جنین آن را به رحم مادر تزریق می‌کنیم.

به گفته رضایی چون علل ناباروری متفاوت است و فاکتورهای دخیل در آن هم متعدد است کنترل تمام موارد، شرایط خاص خود را نیاز دارد.وی گفت: بسیاری از زوجین مراجعه می‌کنند و می‌گویند ناباروریم در صورتی که تعریف ناباروری این است که زوجین حداقل یک سال در زمانهای خاص برای بارداری تلاش کنند و اگر خانم باردار نشد باید بررسی‌ها آغاز شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
آذر
من و همسرم 9 سال است ازدواج کردیم و زندگی خیلی خوبی داریم ولی متاسفانه بچه نداریم و آروزی هر دویمان بچه دار شدن است تا به شادی زندگیمان افزوده شود ، تحت درمانیم ولی از خدا می خواستم که هر چه زودتر صاحب فرزندی میشدیم . سوالم اینست که می شود ماراهم در لیست نوبت برای IVF قرار دهید.
2.13727s, 20q