لزوم ايجاد بخش مشاوره دارويي در داروخانه ها

۱۳۸۶/۰۴/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5432
لزوم ايجاد بخش مشاوره دارويي در داروخانه ها
دكتر دهي آذر عضو شوراي عالي داروخانه ها در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: اعتماد به داروخانه ها در كشور نيازمند توجه و پي گيري مداوم داروسازان است مردم به معرفت، مهارت، و قضاوت حرفه اي داروسازان اعتماد دارند اين اعتماد ايجاب مي كند كه داروسازان در طول دوران فعاليت استانداردهاي بالاي رفتار و عملكرد شخصي و حرفه اي خود را تضمين كنند.
وي گفت: حفظ صلاحيت و دانش حرفه اي داروساز با حوزه كاري صرف نظر از ارتباط يا نبود ارتباط مستقيم با مردم با تعريف مسئوليت هاي كليدي يك دارو ساز براي حفظ و ارتقاي منافع مردم و حرفه داروسازي در ارتباط است.
وي تصريح كرد: ارزش هاي نهفته در پشت گزينه هاي اخلاقي، همچنين دلايلي كه مردم براي توصيف آنها مورد توجه قرار مي دهند، تصميم گيري حرفه اي فرآيندي است كه در آن فرد مشكل را تشخيص و براي حل آن اقدامات لازم را انجام مي دهد.
وي گفت: توجه مردم به دارو و درمان به ويژه داروخانه ها، داروسازان را ملزم به رعايت اصول و ضوابط بسياري از جمله اصول اخلاقي، توجه به بيماران برخورد مناسب با مشتري(بيمار مراجعه كننده)، راهنمايي صحيح بيمار مي كند.
داروسازان در رده دوم اعتماد مردم
همچنين دكتر واقفي دبير انجمن علمي داروسازان كشور در ادامه افزود: در چنين شرايطي كه بيشترين توجه به داروخانه ها و پزشكان داروساز است، اتخاذ بهترين تصميم، شناسايي شيوه هاي كاربردي و علمي در ارائه مشاوره به بيماران از جمله اقدامات ضروري در اين زمينه است.
وي گفت: بسياري از مسائل و موضوعاتي كه داروسازان براي حل آنها فراخوانده مي شوند روشن و بدون ابهام بوده و تصميم گيري در مورد آنها ساده است با اين وجود داروساز هنگامي كه بر سر دوراهي قرار مي گيرد و يا مشكل مطرح شده در شرح وظايف و امكان پاسخگويي به آن براي داروساز ممكن نيست اين امر را به پزشك متخصص ارجاع مي دهد.
وي تصريح كرد: در اين زمينه ايجاد بخش مشاوره در داروخانه ها امري ضروري است اختصاص مكاني مناسب، خلوت و آرام در داروخانه ها براي خدمات رساني به مردم و بيماران مراجعه كنند براي دريافت مشاوره دارويي و پزشكي از جمله اقدامات مهم در ارائه خدمات بهتر است همچنين براي اين خدمات در نظر گرفتن حق المشاوره و تعيين نرخ ضروري به نظر مي رسد و هم اكنون بسياري از داروخانه ها در كشور براي ايجاد بخش مشاوره شرايط لازم را دارند.
وي گفت: طبق آمار در كشورهاي پيشرفته و ايران داروسازان در زمينه اعتماد مردم در جايگاه خوبي قرار دارند، در برخي كشورها داروسازان رده يك اعتماد را دارند و در برخي ديگر در رده دوم اعتماد هستند.
مردم به دليل دريافت مشاوره هاي پزشكي و دارويي از داروسازان بيشتر مورد اعتماد هستند كه با اخلاق مناسب و پاسخ گويي با روي گشاده به مراجعين مي توانند اين اعتماد را حفظ كنند، همچنين هم اكنون داروسازان در رده دوم اعتماد در بين مردم هستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.83217s, 19q