مهاجرت سالانه ۱۰۰ پرستار ایرانی به آن سوی مرزها

۱۳۹۱/۰۵/۱۹ - ۱۳:۰۰ - کد خبر: 54331
مهاجرت سالانه ۱۰۰ پرستار ایرانی به آن سوی مرزها
سلامت نیوز : مهاجرت پرستاران به کشورهای خارجی یکی از معضلاتی است که بخش بهداشت و درمان در چند سال اخیر با آن مواجه بوده است. کشور آمریکا یکی از مهم‌ترین مقصدهایی است که مهاجران در چند سال اخیر به آن مهاجرت کرده‌اند .

ایران در کنار کشورهای هند، فیلیپین و پاکستان یکی از تامین کنندگان اصلی پرستار مورد نیاز در بیمارستان‌های آمریکایی بوده است. این روند از طریق مؤسسات غیر انتفاعی در آمریکا با همکاری برخی از گروه‌ها در داخل کشور صورت گرفت. هر روز جامعه پرستاران ایرانی شاهد آگهی‌هایی در شبکه های ماهواره ای هستند که از آنها می خواهند مهاجرت کنند.» این فرآیند در حالی است که غضنفر میرزا بیگی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینانیوز این موضوع را تکذیب کرده و می‌گوید: «سازمان نظام پرستاری مهاجرت غیر معمول پرستاران را تکذیب می‌کند. با توجه به اینکه پرستاران برای مهاجرت باید برگه تاییدیه صلاحیت حرفه‌ای از سازمان نظام پرستاری دریافت کنند، بنابراین مهاجرت به صورت غیر معمول و غیر اخلاقی نمی‌تواند صورت گیرد.»

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سینا ؛ وی با بیان اینکه روال مهاجرت به هیچ عنوان غیر معمول نیست، افزود: «به طور میانگین سالانه کمتر از ۱۰۰ پرستار از کشور ما مهاجرت می‌‎کنند که به‌‌ همان میزان و یا حتی بیشتر مجددا به کشور باز می‌گردند.» میرزا بیگی با توجه به استاندارد تعیین شده تعداد پرستار نسبت به تخت‌های بیمارستانی گفت: «کشور ما با کمبود نیروی پرستار مواجه است و در وضعیت کنونی به ازای هر تخت بیمارستان ۷. ۰ پرستار وجود دارد که این عدد باید به ۵. ۱ برابر برسد. استخدام نیرو نیز همچنان باید ادامه داشته باشد تا به استاندارد مورد نظر دست یابیم.» رئیس کل سازمان نظام پرستاری عنوان کرد: «ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی به لحاظ استخدام پاسخگوی این نیاز گسترده نیست و باید از ظرفیت‌های موازی و سایر روش‌ها از قبیل قرار داد کار معین، طرحی و تعاونی برای تامین نیرو استفاده شود.» میرزا بیگی در پایان خاطر نشان کرد: «شرایط کار و زندگی در بین پرستاران تهران و شهرستان بسیار متفاوت است اما بیان اینکه پرستاران از وضعیت فعلی راضی نیستند ظلم در حق جامعه پرستاری است. هرچند وضعیت پرستاران کشور ما در شرایط ایده ‌آل نیست اما نسبت به ۱۰ الی ۱۵ سال قبل رضایت پرستاران افزایش یافته است.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.71762s, 18q