6علــت عجیب بـروز آكنــه

۱۳۹۱/۰۵/۲۱ - ۱۴:۵۹ - کد خبر: 54457
6علــت عجیب بـروز آكنــه
سلامت نیوز : همه ما با جوش‌ها مشكل داریم، این مهمان‌های ناخوانده به خصوص در صورت می‌تواند همه و البته بیشتر خانم‌ها را ناراحت و نگران كند، در بیشتر مواقع علت پیدایش جوش‌های روی پوست‌مان را نمی‌دانیم در اینجا 6مورد عجیب ورود این مهمانان‌ ناخوشایند را به پوست‌تان توضیح می‌دهیم

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برترین ها ؛ خب، خیلی راحت می‌توانید بگویید این هفته پراز اضطراب بوده و این چند جوشی كه زده‌اید ناشی از همین استرس و اضطراب‌ها بوده است، اما واقعیت این است كه شما روزانه با صدها عامل برخورد می‌كنید كه می‌تواند علت بروز مشكل پوستی و بروز جوش در شما باشد. دكتر فرانچسكا فوسكو، متخصص پوست و عضو گروه پزشكان كالج سانتاسونیكا می‌گوید: «آكنه جزو حالات مولتی فاكتوریال است؛ یعنی چند فاكتور مختلف در آن نقش دارد. ما در این مطلب به شما چند مورد را می‌گوییم كه بدون اینكه شما بدانید باعث بروز آكنه در پوست شما می‌شود.»

قرص‌های آكنه

داروهای شما

شاید یكی از اولین جاهایی كه پس از بروز آكنه در پوست‌تان باید آن را به عنوان علت در نظر بگیرید، جعبه داروهایتان باشد. استروئیدها كه در بسیاری از داروها وجود دارند، چه به صورت تجویز موضعی چه به صورت تجویز كلی و سیستمیك، یكی از اصلی‌ترین متهمان این مسئله هستند. یكی از شایع‌ترین داروهای مصرفی به خصوص در سنین بالا پودنیزولول (پودنیزونون) است كه یكی از اصلی‌ترین علت‌های بروز آكنه در پوست به شمار می‌آید. پودنیزولول برای مواردی مثل آلرژی‌ها، دردهای مفصلی و آرتریت روماتوئید تجویز می‌شود. حتی پمادهای جلدی كه احتیاجی به نسخه ندارند مثل هیدروكورتیزون هم می‌توانند باعث بروز جوش در صورت شما شوند. دكتر فوسكو می‌گوید: «اگر پمادهای پوستی كورتون‌‌دار بیش از حد مصرف شوند پوست را مستعد ابتلا به آكنه می‌كنند.»

داروی دیگری كه مشابه این حالت را ایجاد می‌كند داروی لیتیوم است كه معمولا به فرم لیتیوم كلراید به افراد دارای مشكلات روحی، دارای توهم و با نشانه‌های سایكوز داده می‌شود. داروهای یددار هم گروه دیگری هستند كه می‌توانند باعث بروز جوش روی صورت شوند.دكتر آلفرد پار، از مركز بیمارستانی سنت جوزف در كلرادو می‌گوید كه در میان تمام مراجعان به این مركز طی 5سال اخیر بیشترین علت رخ دادن آكنه پوستی به دلیل مصرف دارو ناشی از مصرف داروهای ضدبارداری خوراكی است. این قرص‌ها باتغییر وضعیت هورمون‌های بدن زنان آنها را مستعد ابتلا به جوش و آكنه می‌كنند.نكته مهم این است كه اگر مصرف دارویی را شروع كردید یا به مصرف دارویی پایان دادید و سپس دچار آكنه شدید، به این احتمال فكر كنید كه مشكل شما ناشی از قرص‌هایتان بوده است.

فرچه شما ممكن است دشمن زیبایی‌تان باشد

لوازم آرایشی معمول شما

عوامل ایجادكننده جوش و آكنه ممكن است در لوازم آرایشی شما پنهان شده باشند. آكنه ممكن است توسط كرم‌های موضعی،‌ لوسیون‌ها و لوازم آرایشی ایجاد شود.معمولا این نوع آكنه در صورت، گردن و محل رویش‌ موها رخ می‌دهد و آن را «آكنه كاسموتیكا» می‌نامند. اگر در محل استفاده از لوازم آرایشی با محصولات آرایشی و بهداشتی خود دچار مشكل جوش یا آكنه شدید باید به این احتمال فكر كنید.این را هم یادتان باشد كه اگر روغن‌ها یا كرم‌های مخصوص به موی خود می‌زنید و با آن می‌خوابید، ممكن است دچار «مشكل بالش» شوید؛ یعنی بالش شما با این مواد آلوده شده و سپس صورت شما به بالش مالیده می‌شود و در نتیجه این مواد با پوست شما در تماس مستقیم قرار می‌گیرند، در نتیجه حواستان باشد كه هیچگاه با مویی كه تركیبات بهداشتی یا آرایشی یا نرم‌كننده در آن است به تختخواب نروید. یكی از مهم‌ترین عوامل ایجادكننده جوش‌ها، فرچه آرایشی است كه می‌تواند باكتری، ویروس و سایر عوامل بیماری‌زا را در خود نگه دارد و به صورت شما انتقال دهد. در واقع فرچه‌ها نوع خاصی از آكنه عفونی را كه قولیكولایتس نامیده می‌شود رقم می‌زند. حداقل هفته‌ای یك‌بار فرچه آرایشی خودتان را تمیز و ضدعفونی كنید.

صحبت كردن باعث می‌شود جوش بزنید

تلفن‌همراه شما

احتمالا می‌دانید كه دستگاه‌های تلفن‌همراه محبوب شما یكی از آلوده‌ترین وسایلی است كه روزانه با آن تماس دارید. تلفن‌های همراه همیشه پر از آلودگی و میكروب‌های مختلف هستند و به دلیل تماس آنها با صورت و گونه و اطراف دهان یكی از اصلی‌ترین علت‌های بروز جوش هستند. بهترین كار این است كه برای دور ماندن از انتقال میكروب‌ها، هر روز، بله درست خواندید، هر روز صفحه و قاب تلفن همراه‌تان را با مواد ضدعفونی‌كننده مخصوص و پنبه یا با پنبه الكل تمیز كنید. البته حتما این را هم می‌دانید كه تمیز  كردن صورت به طور روزانه و حتی چند بار در روز هم بسیار مهم است.


وقتی در سالن ورزش هستید جوش میزنید

وسایل ورزشی

ورزش كردن همیشه و همه جا برای شما مفید است اما این را بدانید كه ورزش كردن می‌تواند باعث بروز جوش و آكنه در صورت شما شود، البته نه به‌طور مستقیم بلكه به صورت غیرمستقیم، در واقع اگر شما روی پارچه، كف پاركت یا روی تخته‌های مخصوص ورزش می‌كنید و سر و صورت‌تان با این وسایل تماس پیدا می‌كند واكنش‌های حساسیتی نسبت به آنها یا انتقال باكتری از طریق آنها می‌تواند باعث بروز شرایط مسئله برای بروز آكنه شود. حتی لباس‌های مخصوص ورزش كردن‌تان مثلا هدبند یا حوله هم در صورتی كه از جنس مناسب نباشند و كاملا تمیز نشوند، می‌توانند برای شما ایجاد مشكل كنند. اگر پس از جلسات ورزش پوست‌تان قرمز و ملتهب می‌شود و احساس خارش می‌كنید این قضیه را جدی بگیرید.

صورتت را لمس نكن

لمس صورت

این علت بسیار شایع و بسیار آشناست. خیلی از ما به طور  عادتی به پوست صورت‌مان دست می‌كشیم و اگر ضایعه‌ای مثلا یك جوش پیدا كنیم آن را دستكاری می‌كنیم. حتی برخی افراد، وسواس بیمارگونه در این كار دارند و ممكن است ساعت‌ها به این كار مشغول شوند و این می‌تواند وضعیت پوست‌شان را وخیم كند. حتی اگر دست‌های خود را شسته‌اید و ضدعفونی كرده‌اید هم صورت‌تان را دستكاری نكنید. دكتر پار در این‌باره می‌گوید: «لمس كردن، پوست را حساس می‌كند و دستكاری كردن به پوست آسیب می‌رساند. اگر این حالت ادامه یابد پوست چرب می‌شود، در واقع یك سه‌گانه لازم برای ایجاد جوش‌ها را فراهم آورده‌اید؛ میكروب‌ها و باكتری‌ها، التهاب و حساسیت و افزایش میزان چربی پوستی...»برخی متخصصان پوست می‌گویند كه تركاندن جوش‌ها باعث افزایش تعداد آنها یا وخیم‌شدن حالت آنها نمی‌شود اما دكتر پار خلاف این نظر را دارد: «تمام مطالعات نشان داده، دستكاری كردن پوست، از هر نوعی كه باشد آن را مستعد ابتلا به آكنه می‌كند. شاید فكر كنید كه تركاندن پوست یعنی دستكاری كردن ضایعه‌ای كه خارج از پوست است اما واقعیت این است كه شما با این كار پوست‌تان را تحریك می‌كنید و آزار می‌دهید.»

یك‌ باور غلط رایج

خمیردندان

یك باور عمومی وجود دارد و آن هم این است كه گذاشتن خمیردندان روی محل پوست حساس و دارای آكنه می‌تواند باعث بهبود آن ناحیه و عدم گسترش حالت حساسیت، التهاب و آكنه شود.اما باید بدانید كه برخی از خمیردندان‌ها نه‌تنها بهبودبخش نیستند بلكه برعكس می‌توانند باعث بروز آكنه و جوش شوند. این حالت مشابه آكنه در یك‌سوم پایین صورت پری اورال درماتین است و ممكن است به مدت طولانی باقی بماند. این را هم بدانید كه موادی مثل فلوراید و سایر سفیدكننده‌های معمول خمیردندان‌‌ها و تركیباتی مثل پیروفسفات‌‌ها همگی روی پوست صورت حالت تخریبی دارند. دكتر فوسكو می‌گوید: «این مواد می‌توانند لایه محافظ روی پوست را بردارند یا بسوزانند و باعث التهاب و بروز ضایعه در پوست شوند.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.30707s, 18q