احتمال وقوع پس‌لرزه‌ها تا 48 ساعت آینده

۱۳۹۱/۰۵/۲۱ - ۲۱:۱۲ - کد خبر: 54469
سلامت نیوز : سه زمین لرزه به بزرگی 6.2، 6 و 4.7 عصر امروز اهر و ورزقان در آذربایجان شرقی را لرزاند.

به گزارش ایسنا، اولین زمین لرزه در ساعت 16 و 53 دقیقه و 15 دقیقه با بزرگی 6.2 در مقیاس امواج درونی زمین و دو زمین لرزه دیگر در ساعت 17 و 4 دقیقه و 34 ثانیه و 17 و 19 دقیقه و 14 ثانیه به ترتیب به بزرگی 6 و 4.7 در مقیاس امواج درونی زمین در منطقه ثبت شد.

دكتر فرهنگ احمدی گیوه رییس موسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران درخصوص جزییات زمین لرزه حوالی اهر و ورزقان گفت: پس از دو زمین‌لرزه بالای شش ریشتر، پس لرزه‌های كوچكتری با بزرگای 4.1، 4.7، 4.1 و 4.5، 3.7 و 3.5 در این منطقه به وقوع پیوست.

وی افزود: همچنین پس لرزه‌های بسیار زیادی نیز زیر سه ریشتر در این منطقه رخ داده است.

رییس موسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران با بیان اینكه در حال حاضر نمی‌توان گسل مسبب این زلزله را معین كرد، گسل شمال تبریز را یكی از معروف‌ترین گسل‌های این منطقه نام برد.

دكتر محمد قیطانچی رییس بخش زلزله‌شناسی موسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران با بیان اینكه در حال حاضر موقعیت دقیق گسل مسبب زمین‌لرزه اهر مشخص نشده است، تصریح كرد: حوالی استان آذربایجان شرقی گسل‌های كوچك فراوانی وجود دارد كه احتمالا وقوع دو زمین لرزه با بزرگای بالای شش ریشتر بر روی گسل‌های مجاور نیز تاثیر داشته است و به دلیل اینكه شاخه‌ها و گسل‌های فرعی متعددی در آن منطقه وجود دارد، انتظار داریم، پس لرزه‌ها تا مدتی ادامه داشته باشد.

وی با بیان اینكه نمی‌توان به طور دقیق اعلام كرد كه پس‌لرزه‌ها تا چه زمانی ادامه دارد، خاطرنشان كرد: به احتمال فراوان تا 24 یا 48 ساعت آینده شاهد بیشترین پس‌لرزه‌ها خواهیم بود.

رییس بخش زلزله‌شناسی موسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران با بیان اینكه كانون این زمین لرزه بین شهرستان اهر و ورزقان بوده است، خاطرنشان كرد: این زمین لرزه سطحی بوده و شدت زیادی در حوالی كانون زلزله داشته است. زمین‌لرزه‌های سطحی مدت دوام چندانی ندارند، اما در فواصل دور به آرامی و در زمان‌های طولانی خود را نشان می‌دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.62115s, 18q