مصرف غذاهاي سرد به جاي وعده‌هاي غذايي گرم در تابستان

۱۳۸۶/۰۴/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5471
مصرف غذاهاي سرد به جاي وعده‌هاي غذايي گرم در تابستان

دکتر محمد صفريان در گفت ‌و گو با ایسنا، ادامه داد: براي تامين مناسب آب بدن، مصرف 8 تا 10 ليوان آب، نوشيدن محلول آب با کمي نمک و خوردن ميوه و سبزيجات تازه توصيه مي‌شود.

وي افزود: بهتر است در فصل تابستان از مصرف غذاهاي پروتيني و با چربي کمتر استفاده شود، همچنين خوب است در اين فصل به طور کلي غذاهاي سرد به جاي وعده‌هاي غذايي گرم مورد استفاده قرار گيرد.

اين استاديار دانشگاه علوم پزشکي مشهد، کودکان و سالخوردگان را دو گروه عمده آسيب‌پذير دانست و گفت: اين گروه‌ها علاوه بر رعايت موارد گفته شده، لازم است از قرار گرفتن زياد در معرض گرما خودداري كنند.

وي بروز کم اشتهايي در شيرخواران را تنها يکي از علايم از دست رفتن آب بدن آنها دانست و ادامه داد: از علائم ديگر اين امر آن است که شيرخوار بي‌قرار و گاهي بي‌حال و بي‌توجه به محيط اطراف مي‌شود و در بعضي موارد هم ممکن است تحريک‌پذير و بهانه‌گير شود.

وي در اين رابطه به مادران توصيه کرد: براي کودکاني كه از شير مادر تغذيه مي‌کنند، مصرف غذاي ديگري لازم نيست ولي در صورت تشديد علائم لازم است به کودک آب نيز نوشانده شود و اگر شيرخوار از شير خشک تغذيه مي‌شود بايد شير او رقيق‌تر شود.

دکتر صفريان با اشاره به گذارندن اوقات فراغت کودکان در خارج از خانه در فصل تابستان، گفت: در صورتي كه بستني سالم باشد، خوردن آن براي کودکان بسيار مفيد است علاوه بر آن مي‌توان از آب ميوه‌هاي صنعتي و بهداشتي نيز استفاده كرد.

اين متخصص تغذيه، خوردن غذاهاي فست‌فود و خوراکي‌هايي مانند پفک و چيپس را به شدت مضر دانست و افزود: به جاي اين گونه مواد غذايي مضر، بهتر است از مغزهاي خوراکي تازه و ميوه‌هاي رنگين تابستاني چه به صورت تازه و چه خشک استفاده شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.88769s, 18q