روش PRP به هیچ وجه در درمان آرتروز موثر نیست

۱۳۹۱/۰۵/۲۵ - ۱۳:۲۹ - کد خبر: 54750
سلامت نیوز : رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران با بیان اینکه روش درمانی PRP در رفع و کاهش دردهای جلوی زانو و تورم تاندونها موثر است، تصریح کرد: به رغم تبلیغات بیشمار، این روش به هیچ وجه در درمان آرتروز و پارگی های مینیسک تاثیری ندارد.

دکتر غلامعلی عکاشه با اشاره به دستاوردهای جدید علم ارتوپدی همزمان با پیشرفت سریع علم در دنیای حاضر، درباره روش درمانی PRP (پلاسمای غنی از پلاکت خون) و نقش آن در بهبود وضعیت آسیب دیدگان مفصلی از جمله مبتلایان به آرتروزعنوان کرد: PRP  از جمله درمانهای دارویی جدید در این حوزه است که البته تبلیغات بسیاری برروی آن صورت می پذیرد.وی افزود: متاسفانه این تبلیغات برای مواردی به کار برده می شود که متناسب با جایگاه واقعی PRP نیست اما به هر حال نمی توان منکر این موضوع شد که یک تکنیک تازه علمی است و عمل کم خطری محسوب می شود که می تواند بر روی برخی مفاصل اثر بگذارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ رئیس بیستمین کنگره سالانه انجمن جراحان ارتوپدی با بیان اینکه در این روش پلاکتهای غنی شده پلاسمای خون از انسان گرفته و به خودش تزریق می شود، گفت: به کمک این روش اثر مقاومت بدن بالا می رود. کاربرد عمده PRP  در در مان برخی آسیبهای مفاصل و تورم تاندونها است.
وی ادامه داد: PRP همچنین در رفع و کاهش دردهای جلوی زانو موثر است، اما هنوز موفق به درمان آرتروز نشده است. البته باید گفت به کمک عمل می‌آید و سیر بهبودی را سرعت می بخشد اما در نهایت بیشتر در درمان تورم اطراف تاندونها کار برد دارد و نه پارگی آنها.

رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران ضمن تصریح این مطلب که مطالعات جهانی نشان دهنده بهبودی نسبی به مدت محدود در درمان آسیبهای مفصلی به طریق PRP است، اظهار کرد: در ایران هنوز تجربه چندانی در این زمینه نداریم. البته نتایج کوتاه مدت آن خوب بوده اما به هیچ وجه در درمان آرتروز و پارگی مینیسک تاثیری ندارد.
عکاشه در پایان ضمن اعلام خبر برگزاری بیستمین کنگره سالانه انجمن جراحان ارتوپدی ایران از تاریخ 24 تا 28 مهرماه سال جاری در مرکز همایشهای برج میلاد، گفت: معرفی جدیدترین روشها و دستاوردهای علم ارتوپدی عمده ترین هدف برگزاری این کنگره است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.74125s, 18q