ديابتي‌ها روزانه چهار تا شش بار قند خون خود را کنترل کنند

۱۳۸۶/۰۴/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5480
ديابتي‌ها روزانه چهار تا شش بار قند خون خود را کنترل کنند

دکتر عليرضا آجوداني پزشک ديابت و عضو هيات رييسه بنياد سلامت ايران در گفت و گو با ایسنا، درباره دستگاه کنترل قند خون (گلوکومتر) در بيماران ديابتي گفت: گلوکومترها دستگاه‌هاي کوچکي هستند که با بررسي خون محيطي (خون مويرگي) ميزان قند خون را بررسي مي کنند. اين دستگاه‌ها انواع گوناگوني دارند. ولي در حال حاضر بهترين نوع موجود معروف به دستگاه‌هاي ديجيتال (الکتروشيميايي) است.

وي در ادامه با تاکيد بر اين که متاسفانه تبليغات غلطي از سوي برخي از مراکز غيرعلمي و با عناوين فريبنده در خصوص کارکرد اين دستگاه‌ها در حال اجراست، افزود: با توجه به خون مورد بررسي (خون مويرگي) نتيجه حاصل توسط تمامي دستگاه‌هاي گلوکومتر 12 تا 20 درصد کمتر از حالت استاندارد خواهد بود و اين اختلاف در دستگاه‌هاي الکتروشيميايي نزديک به 10 تا 12 درصد و در دستگاه‌هاي قديمي و کم دقت فتوشيميايي داراي نورچشمک زن بين 15 تا 20 درصد است.

دکتر آجوداني در خصوص تعداد دفعات لازم براي تست قند خون بيماران ديابتي توسط اين دستگاه گفت: گلوکومتر دستگاهي است که بيماران بايد هر روز از آن استفاده کنند و چنانچه اين تست‌ها، هر هفته يا هر ماه صورت گيرد به هيچ دستاورد مفيدي نخواهند رسيد.

عضو هيات رييسه بنياد سلامت ايران اضافه کرد: افراد ديابتي تيپ 2 که از قرص استفاده مي‌کنند بهتر است دو ساعت پس از مصرف غذا قند خود را تست و با اين اقدام از تاثير غذاهاي مختلف و ميزان دارو بر قند خون استفاده کنند. به طور کلي حداقل دفعات براي اين بيماران روزانه يکبار است.

وي در ادامه تصريح کرد: بيماراني که از انسولين استفاده مي کنند يا در گروه بيماران تيپ 1 قرار دارند بايد حداقل روزي سه مرتبه از دستگاه کلوگومتر براي تنظيم قند خون استفاده كنند.

دکتر آجوداني با اشاره به اين که بهترين حالت براي تمامي اين بيماران بر اساس استانداردهاي بين المللي 4 تا 6 بار در روز است، افزود: نتيجه کنترل در بيماران تيپ 1 پس از سه بار تست در روز و کنترل دقيق باعث کاهش يک درصدي هموگلوبين A1C مي شود و اين نتيجه در بيماران تيپ 2 معادل 6/0 درصد خواهد بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.99403s, 18q