مشکلات پالپ دندان

۱۳۸۶/۰۴/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5482
مشکلات پالپ دندان
پوسيدگي دندان ها از قديمي ترين و در عين حال از شايع ترين ضايعات شناخته شده انسان است چرا که وقتي قسمتي از ساختمان سطح دندان خراب شود، مي گوييم دندان فاسد و پوسيده شده است. در سالهاي قبل از ميلاد، بقراط و ارسطو امراض دهان و دندان را درآثار خود به بحث گذاشته بودند و دستوراتي را براي مقابله با آنها ارائه داده بودند.
بيش از هزار و سيصد سال قبل هم پيامبر عاليقدر اسلام حضرت محمد مصطفي (ص) در اهميت رعايت بهداشت دهان فرمودند: آنقدر جبرئيل از طرف خداوند مرا به مسواک زدن سفارش کرد که گمان بردم بزودي مسواک زدن از واجبات ديني خواهد شد.
همان طور که مي دانيم ، دندان ها بزرگترين وسيله براي کمک به عمل گوارش هستند و غذايي که خوب جويده نشود، مي تواند مشکلاتي در هضم غذا ايجاد کند. دندان ها در حفره دهان قرار دارند. در اين حفره بيش از 17 نوع ميکروب به صورت دايم مشغول فعاليت هستند. امروزه کاملا مشخص شده است که پلاک دنداني در بروز پوسيدگي دندان و بيماري هاي لثه نقش مهمي را ايفا مي کند. پلاک ميکروبي يک توده بي رنگ ، چسبيده و غيرقابل رويت است که از تجمع انواع ميکروب ها و سلولهاي موجود در دهان تشکيل مي شود.
اين پلاک روي سطوح مختلف دندان ها مانند طوق دندان ، فواصل دندان ها و شيارهاي سطح جونده تشکيل مي شود. چنانچه اين پلاک از سطوح دندان ها برداشته نشود، مي تواند باعث ايجاد پوسيدگي و بيماري لثه شود. در واقع بعضي از ميکروب هاي دهان به سهولت و با سرعت ، مواد قندي ناشي از مصرف موادغذايي را به اسيد تبديل مي کنند.
مطالعات نشان مي دهند که پس از مصرف هر وعده غذا در اثر تخمير باقيمانده موادغذايي در سطوح مختلف دندان براي مدتي حدود 20 دقيقه در دهان اسيد توليد مي شود. چنانچه يک فرد طي شبانه روز 3 وعده غذا مصرف کند،حدود يک ساعت دردهان او اسيد به وجود مي آيد و اگر فردي در بين 3 وعده غذايي از مواد غذايي ديگر استفاده کند در 24 ساعت نزديک به 2 ساعت بزاق دهانش حالت اسيدي خواهد داشت.
حال اگر شخص در رعايت بهداشت و مسواک زدن کوتاهي کند، پلاک دنداني کاملتر مي شود و مواد اسيدي توليد شده براي مدت طولاني تري در تماس با دندان باقي خواهد ماند. اين اسيدها بتدريج ابتدا ضعيف ترين و نازکترين نقاط ميناي دندان را حل مي کنند و خود را به عاج دندان که بافتي حساس است مي رسانند. از آن به بعد پيشرفت پوسيدگي دندان با سرعت بيشتري ادامه مي يابد. بنابراين در صورت ايجاد پوسيدگي دندان ، بيمار بايد براي درمان آن به دندانپزشک مراجعه کند.
عدم توجه بيمار به اين مساله باعث مي شود تا پوسيدگي بتدريج پيشرفت کند و ميکروب هاي موجود در آن ، پالپ دندان (عصب دندان) را تحريک و آن را ملتهب و عفوني مي کند.
به طور کلي براي پوسيدگي دندان علل مختلفي ذکر شده است. مانند: ميکروب ها، مواد قندي ، اسيدها، پلاک دنداني ، جنس و شکل و قرارگيري دندان ها، کميت و کيفيت بزاق ، انواع غذاهاي مورد استفاده ، عوامل عمومي وارث. اما به طور کلي مي توان گفت 4 عامل اصلي در ايجاد پوسيدگي دندان نقش موثر دارد.
پلاک ميکروبي و فعاليت ميکروبي پلاک روي سطح دندان ، مواد قندي موجود در غذا که در اختيار پلاک ميکروبي قرار مي گيرند، مستعد بودن سطوح دندان وضعيت بودن آنها در برابر اسيد و در نهايت مقاومت مشخص و زمان کافي براي ايجاد پوسيدگي.
بديهي است که حذف هر يک از عوامل فوق ، امکان بروز پوسيدگي را کاهش مي دهد يا از بين مي برد. در اين ميان براي جلوگيري از ايجاد پوسيدگي دندان بايد اقداماتي انجام شود: 1) مسواک کردن دندان ها توسط مسواک مناسب با روش صحيح در زمان مناسب براي حذف پلاک ميکروبي 2)استفاده از انواع نخ دندان و دهان شويه هايي که توسط پزشک تجويز مي شوند. 3) کم کردن و کنترل مواد قندي در برنامه غذايي 4) عدم استفاده از دخانيات 5) استفاده از فلورايد با روشهاي مختلف و زير نظر پزشک 6) پوشاندن شيارهاي سطح دندان (فيشور سيلانت) براي جلوگيري از گسترش پوسيدگي 7) پر کردن پوسيدگي هاي مختصر به منظور جلوگيري از پيشرفت آن.
در ضمن اگر قسمت پالپ دندان (مغز دندان) در اثر پيشرفت پوسيدگي دچار آماس يا عفونت شود، بيمار ممکن است دردهاي شديدي را تجربه کند. در اين صورت براي اين دندان بايستي معالجه ريشه دندان انجام شود. نوع درمان بافتهاي آماسي پالپ دندان در ناحيه تاج و ريشه دندان خارج و پس از تميز کردن و ضدعفوني کردن آن توسط مواد مناسبي اين فضاها پر مي شوند. سپس ناحيه تاج دندان توسط مواد ترميمي مناسب يا روکش ترميم مي شوند و خلاصه اين که: بهداشت دهان به اقداماتي اطلاق مي شود که اجراي آن بيماري هاي دهان و دندان را به حداقل مي رساند. پس بايد سعي کنيم حفظ بهداشت دهان دندان را براي خود و اطرافيان به صورت يک عادت درآوريم تا امکان ابتلا به پوسيدگي دندان و بيماري هاي لثه و درگيري پالپ دندان را به حداقل برسانيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.88106s, 18q