تغذیه كودكان در حال رشد را جدی بگیرید

۱۳۹۱/۰۶/۰۴ - ۰۹:۳۵ - کد خبر: 55188
تغذیه كودكان در حال رشد را جدی بگیرید
سلامت نیوز : موضوع تغذیه كودكانی كه دوران مدرسه را می گذرانند یكی از دغدغه‌های والدین است. كودكان در این دوران كمتر از زمان نوزادی رشد دارند اما همچنان به دریافت مواد خوراكی مغذی احتیاج دارند به همین دلیل نوع تغذیه‌شان حائز اهمیت است.كودكانی كه سنین مدرسه و رشد را می گذرانند ضروری است تمامی مواد غذایی را كه در طی روز دریافت می‌كنند سرشار از مواد مغذی و انرژی‌زا باشد. همچنین نوع غذای انتخابی در دوران كودكی می‌تواند در سلامتی و عادات غذایی آنان در سنین بزرگسالی تاثیرگذار باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ برنامه غذایی منظم همراه با وعده‌های غذایی مرتب و میان وعده‌ها می تواند به داشتن یك عادت غذایی خوب كمك شایانی داشته باشد. والدین باید مطمئن باشند فرزندانشان انواع متنوعی از نیازهای غذایی روزانه‌شان را دریافت می‌كنند. گنجاندن تعداد محدودی از مواد خوراكی داشتن وعده‌های غذایی سرشار از مواد مغذی و مفید را سخت می‌كند.كودكان در این دوران برای رشد و میزان فعالیتی كه دارند نیازمند دریافت انرژی بالا هستند و دریافت بالای مواد انرژی‌زا منجر به چاقی در آنان می‌شود. همچنین باید توجه داشت كودكان تمایل زیادی به دریافت غذاهای پركالری دارند اما برای سوزاندن میزان مازاد این انرژی فعالیت كافی ندارند.

والدینی كه تصور دارند كودكانشان به اضافه وزن مبتلا هستند می‌بایستی با انجام فعالیت‌های فیزیكی در قالب ورزش به آنان كمك كنند. همچنین با حذف مواد قندی و چربی‌زا از وعده‌های غذاییشان می توانند این مشكل را در آنان حل كنند. خانواده‌ها همچنین باید آگاه باشند داشتن عادات غذایی سالم می‌تواند در شكل‌دهی رفتارهای فرزندانشان موثر باشد.كودكان برای داشتن رشدی مناسب نیازمند دریافت كلیسم هستند. این ماده معدنی برای رشد كافی استخوان و استحكام آن‌ها ضروری است. در اشاره به منبع خوب این ماده می توان از مواد لبنی از قبیل شیر، پنیر، ماست، غلات،‌ دانه كنجد و پنیر سویا نام برد.

ماده دیگری كه باید در وعده‌های غذایی كودكان گنجانده شود اسید فولیك یا ویتامین B9 است. دریافت این ویتامین عامل مهمی در رشد كودكان است اما تعداد كمی از كودكان مقدار كافی از آن را دریافت می‌كنند چرا كه بیشتر كودكان از خوردن صبحانه و غلات كه منبع غنی از این ویتامین است خودداری می‌كنند.دریافت آهن نیز می‌تواند به حفظ سلول‌های خون كمك كند. دریافت ناكافی آهن منجر به كم‌خونی می شود. گوشت قرمز، جگر، لوبیا و حبوبات منبع سرشاری از این ماده هستند. خانواده‌ها می‌توانند برای اینكه فرزندانشان هنگام دریافت مواد غیرگوشتی حاوی آهن از آن فایده بیشتری ببرند آن را با مواد غذایی حاوی ویتامین C تركیب كنند.

غذاهای قندی و چربی‌زا دیگر مواد خوراكی است كه كودكان به مصرف آن‌ها تمایل نشان می‌دهند. این دسته شامل گروهی از مواد خوراكی از قبیل، روغن، شكر، بیسكویت، كیك، شیرینی‌ها، بستنی، شكلات و نوشیدنی‌های شیرین می‌شود. این مواد غذایی نباید به طور مداوم مصرف شود و میزان مصرف آن‌ها نیز در هر وعده باید كم باشد. این مواد غذایی همراه با كالری، چربی و قند هستند و حاوی ویتامین و مواد معدنی نمی‌باشند. همچنین مواد قندی می‌توانند منجر به پوسیدگی دندان در كودكان شوند.

نكته دیگری كه خانواده‌ها باید به آن توجه كنند این است كه فرزندانشان هنگام حضور در مدرسه امكان دارد مواد غذایی مناسب رشدشان را دریافت نكنند. كودكان خود را تشویق كنید غذاهای حاوی پروتئین مثل تخم مرغ، ماهی و گوشت مصرف كنند و از خوردن انواع پیراشكی‌ها، ‌سس‌ها و انواع برگرها خودداری كنند. همچنین آنان را به خوردن انواع میوه ها چه به صورت تازه و چه به صورت خشك ترغیب كنید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.52916s, 18q