خطر بروز بیماری‌های تنفسی برای زلزله‌زدگان در صورت ادامه روند زندگی در چادر

۱۳۹۱/۰۶/۰۵ - ۱۴:۱۷ - کد خبر: 55286
خطر بروز بیماری‌های تنفسی برای زلزله‌زدگان در صورت ادامه روند زندگی در چادر
سلامت نیوز : رییس مركز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به شرایط سخت زندگی در چادر برای زلزله‌زدگان نسبت به بروز بیماری‌های تنفسی در صورت ادامه روند زندگی در چادر برای زلزله‌زدگان هشدار داد.

دكتر محمد مهدی گویا در گفت‌وگو با (ایسنا)، با اشاره به بازدیدهای صورت گرفته از مناطق زلزله زده و بررسی وضعیت بهداشتی زلزله‌زدگان، گفت: خوشبختانه به دنبال اقدامات انجام شده تاكنون هیچ موردی از همه‌گیری بیماری‌های واگیر در مناطق زلزله‌زده را شاهد نبوده‌ایم. این موضوع تلاش نیروهای سازمان‌های مختلف را نشان می‌دهد.وی افزود: به دلیل آسیب‌های فراوان ناشی از زلزله، در زمینه وقوع برخی همه‌گیری‌ها از جمله بیماری‌های اسهالی نگران بودیم، اما اكنون پس از گذشت حدود دو هفته، شرایط تا حد زیادی تغییر كرده و وضعیت در برخی مناطق تقریبا با ثبات‌تر شده است.

میزان توالت‌ها و حمام‌های بهداشتی در مناطق زلزله‌زده كافی نیست

رییس مركز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به استقرار توالت‌ها و حمام‌های بهداشتی در مناطق زلزله‌زده، گفت: با این وجود تعداد سرویس‌های بهداشتی و حمام‌های بهداشتی به میزان كافی نیست.

خطر بیماری‌های تنفسی در صورت ادامه روند زندگی در چادر برای زلزله‌زدگان

كانكس جایگزین چادر در مناطق زلزله‌زده شود

گویا با اشاره به شرایط سخت زندگی در چادر برای زلزله‌زدگان، ادامه داد: اگر این روند طی روزها و هفته‌های آینده ادامه یابد، دشواری‌ها بیشتر می‌شود و خود می‌تواند زمینه‌ساز برخی بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های تنفسی باشد. این موضوع از دو جنبه اهمیت دارد چرا كه هوا رو به سرد شدن می‌رود و از طرف دیگر زندگی در چادر و در كنار همدیگر و همچنین استفاده از وسایل گرمایشی، احتمال وقوع بیماری‌های تنفسی را بیشتر می‌كند. لازم است هر چه سریعتر این وضعیت تغییر كند و حداقل امكانات كانكس جایگزین چادر شود.

خطر بروز بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان در مناطق زلزله‌زده در صورت عدم جداسازی احشام از محل زندگی زلزله‌زدگان

وی در ادامه با ابراز نگرانی از بروز بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان در مناطق زلزله‌زده، گفت: هنوز جداسازی احشام از محل زندگی زلزله‌زدگان به طور كامل صورت نگرفته است و این موضوع به عنوان یك خطر مطرح است و ممكن است بیماری‌های منتقله از دام به انسان را سبب شود. از مسوولان مربوطه تقاضا می‌شود در این زمینه تلاش‌های جدی صورت گیرد.رییس مركز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینكه خوشبختانه آب آشامیدنی در مناطق زلزله‌زده به صورت كامل تحت كنترل قرار دارد، گفت: در اغلب مناطق هنوز از آب بطری استفاده می‌شود. در برخی مناطق زلزله‌زده نیز وضعیت آب آشامیدنی اصلاح شده و توسط ماموران بهداشتی به دقت كنترل می‌شود. همین كه بیماری‌های اسهالی را در این مناطق نداشته‌ایم به دلیل كنترل‌های دقیق بر روی آب بوده است.

گویا در ادامه تاكید كرد: دمای هوا روز به روز رو به سمت سرد شدن می‌رود. در حال حاضر نیز در برخی مناطق شب‌ها هوا بسیار سرد است و سرمای هوا شانس بروز برخی بیماری‌ها را افزایش می‌دهد.وی ادامه داد: تاكنون تلاش‌هایی كه صورت گرفته در راستای پیشگیری از بیماری‌ها به ویژه دو بیماری آنفلوآنزا و سرخك بوده است. برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته تا واكسیناسیون آنفلو‌آنزا برای گروه‌های پرخطر مناطق زلزله‌زده صورت گیرد.رییس مركز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینكه در حوادث یكی از تهدیدهایی كه می‌تواند خطر‌آفرین باشد، بیماری سرخك است. در حال حاضر اطمینان داریم كه این بیماری در مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی رخ نخواهد داد چرا كه پوشش واكسیناسیون سرخك در این مناطق بالای 99 درصد صورت گرفته است. بنابراین اطمینان خاطر داریم كه سرخك در مناطق زلزله‌زده شایع نخواهد شد.

واكسیناسیون آنفلوآنزا برای گروه‌های پرخطر و پوشش 99 درصدی واكسیناسیون سرخك در مناطق زلزله‌زده

گویا گفت: دانشگاه علوم پزشكی تبریز كل منطقه آسیب‌دیده را به 10 ناحیه تقسیم كرده و یك تیم بهداشتی محلی در هر ناحیه مستقر است. همچنین استان‌های معین نیز انتخاب شده‌اند و از یك تیم بهداشتی كامل شامل پزشك، كارشناس بیماری‌ها، ماما، كارشناس بهداشت محیط و در برخی مناطق نیز كارشناس بهداشت روان، فعالیت‌های لازم را انجام می‌دهند. همچنین در تمام روستاهای بالای 100 نفر جمعیت، پایگاه مستقر بهداشتی وجود دارد و در روستاهای زیر 100 نفر نیز بازدیدهای روزانه انجام می‌شود. به این ترتیب سركشی و بازدید از نزدیك صورت می‌گیرد و در صورتی كه اتفاقی رخ دهد، سیستم بلافاصله وارد عمل می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.32976s, 18q