اگر از بیماری آلزایمر می ترسید به این نکات را جدی بگیرید!

۱۳۹۱/۰۶/۰۶ - ۱۲:۲۵ - کد خبر: 55359
اگر از بیماری آلزایمر می ترسید به این نکات را جدی بگیرید!
سلامت نیوز : خبر خوب: انسان‌ها بیشتر و بیشتر عمر می‌كنند؟خبر بد: این به آن معناست كه تعداد بیشتری از انسان‌ها در سال‌های بعد به دمانس (از دست دادن حافظه) دچار می‌شوند. اما شما می‌توانید با استفاده از این راهنما و به كار گرفتن نكته‌های موجود در این مطلب از ابتلا به فراموشی فرار كنید.

سالم زندگی كنید، آلزایمر نگیرید

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برترین ها ؛ مهم‌ترین نكته درباره محافظت از مغزتان در مقابل بیماری فراموشی سالخوردگی این است كه از همین امروز شروع كنید. درست است كه بیماری فراموشی سالخوردگی و سایر مشكلات حافظه‌ای (مثل آلزایمر) از 60 سالگی به بالا شروع می‌شود اما شما برای محافظت از مغزتان باید از همین حالا اقدامات لازم را شروع كنید. شیوه زندگی امروز شما نقش مهمی را در وضعیت آینده شما ایفا می‌كند. استفاده از موادمخدر و برخی داروها، كلسترول بالا و بی‌تحركی و نداشتن ورزش كافی مسائلی است كه احتمال ابتلا به فراموشی را افزایش داده و سن ابتلا به آن را كاهش می‌دهند.

 از جوانی باید مراقب مغزتان باشید

شاید فكر كنید برای جلوگیری از دچار شدن به بیماری‌های حافظه‌ای هنوز خیلی وقت دارید اما مطالعات پزشكان انجمن ملی بیماری‌های اعصاب انگلستان نشان داده، اولین نشانه‌های كاهش عملكرد نوون‌های عصبی و سرعت و انتقال رشته‌های عصبی حدود 30 سالگی شروع شده و در 40 سالگی آرام‌آرام تخریب سلول‌های مغزی آغاز می‌شود. البته فراموشی اتفاق عجیبی در انسان نیست و همه انسان‌ها برخی مسائل را از خاطر می‌برند و این یك اتفاق طبیعی است. اما بیماری فراموشی حالتی است كه در آن فرد تقریبا همه چیز را از یاد می‌برد و ذهن او مثل تخته سیاهی می‌شود كه هرچه روی آن بنویسد، فوری پاك می‌شود.

ورزش‌های عضلانی- مغزی

راه‌های دیگری هم برای حركت دادن مغز وجود دارد؛ در مطلب زیر ما راه‌هایی برای فعالیت مغز و حفظ آن از خطرات آینده را به شما پیشنهاد می‌دهیم:برای مدت 15 دقیقه با سرعت نسبتا بالا، یعنی سرعتی كه در آن نتوان به راحتی صحبت كرد، پیاده‌روی كنید. مطالعه‌ای كه در ژاپن انجام گرفته نشان داده افرادی كه هر روز پیاده‌روی می‌كنند یا می‌دوند كمتر احتمال دارد به آلزایمر مبتلا ‌شوند. در دقیقه پنجم دویدن از دوستانی كه همراه‌تان هستند، بخواهید این كلمات را با صدای بلند برایتان بخوانند: خسته، عضله، پیروزی، دونده، تناسب‌اندام، سرعت، ریه‌ها، تمرین كردن، آسیب دیدن، تردمیل، تعریق، خستگی، ركورد، سریع، لاغرتر، پایان، با سرعت هرچه تمام‌تر، كربوهیدرات، ضربان قلب، منطقه، استراحت و مسابقه.بعد از آنكه پیاده‌روی كردید سعی كنید تمام لغاتی را كه به شما گفته‌ شده را به خاطر بسپارید.

ماهیچه‌های مغزتان را ورزش دهید

قطعا متوجه شدید، هرقدر بدنتان سالم‌تر باشد احتمال سلامت مغز شما در آینده بیشتر خواهد شد. اما یك راه دیگر هم برای بیمه كردن مغزتان وجوددارد. فكر كنید كه مغز هم یك ماهیچه در بدن شماست، چطور سلامت دیگر ماهیچه‌ها را حفظ می‌كنید؟ با به كار گرفتن آنها، همین كار را درباره مغزتان هم انجام دهید هرقدر بیشتر از مغزتان كار بكشید احتمال ضعف و بیماری آن كمتر می‌شود نتایج مطالعه‌ای كه در نشریه «نورولوژی» به چاپ رسیده نشان می‌دهد، افرادی كه حداقل 9 سال تحصیلات تكمیلی دارند و شغل‌شان به پژوهش و مطالعه وابسته است، 80درصد از افرادی كه كمتر از 5 سال تحصیلات تكمیلی دارند و شغل آنها به پژوهش و مطالعه وابسته نیست به بیماری‌های دمانس و آلزایمر مبتلا می‌شوند.  نكته جالب دیگر هم اینكه مطالعات در هلند و بلژیك نشان داده، افرادی كه شغل‌های پیچیده‌ای دارند، به خصوص آنهایی كه كارشان نظارت بر دیگران و مدیریت است و كارشان نیازمند چالش‌های ذهنی است، كمتر از افراد دیگر به فراموشی دچار می‌شوند. پس تا می‌توانید از ذهنتان استفاده كنید، بخوانید و بعد آنچه را كه خوانده‌اید برای خودتان تكرار كنید، از تخیلات خودتان بنویسید، نقاشی كنید و بازی‌های ذهنی انجام دهید.

مغز سالم در گرو قلب سالم

خوشبختانه شما می‌توانید كارهای زیادی برای كمك به مغزتان انجام دهید، برای مثال هر اقدامی كه به تقویت قلب شما بینجامد به مغز شما هم كمك می‌كند. قلب شما خون را به تمام بدن پمپاژ می‌كند و اكسیژن را به تمام بافت‌ها می‌رساند و طبیعی است كه مشكل در كار قلب باعث اختلال در رساندن اكسیژن به بافت‌ها (و مثلا بافت مغز) و مشكلات بعدی می‌شود. درباره سایر مشكلات حاشیه‌ای، باید گفت بر اساس مطالعات انجام گرفته بیشتر افراد جوانی كه مبتلا به دمانس، فراموشی و مشكلات ذهنی، اضافه‌وزن، بیماری دیابت، یا افرادی كه دچار سكته‌مغزی می‌شوند سه برابر دیگران دچار دمانس یا آلزایمر می‌شوند. این نكته‌ها نشان می‌دهد، شما با رعایت كردن بهداشت، می‌توانید مانع ابتلای خود به فراموشی در سال‌های بعد شوید. اگر فشارخون خودتان را پایین نگه دارید و میزان چربی خونتان همیشه در حد مطلوب باشد، همیشه انسانی فعال باشید و به اندازه كافی ورزش كنید و وزنتان را هم در حد طبیعی نگه دارید، احتمال ابتلای خودتان به فراموشی را بسیار پایین خواهید آورد.

مواظب لثه‌هایتان باشید

لثه‌های خونریزی دهنده به معنای افزایش احتمال ابتلا به آلزایمر در آینده است. مطالعات نشان داده، افرادی كه دچار مشكلات لثه هستند و بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی‌كنند به احتمال بیشتری در آینده دچار مشكل از دست دادن حافظه و  مشكلات شناختی می‌شوند. رابطه قوی هم میان سلامت لثه‌ها و سلامت قلب وجود دارد و شاید همین عدم سلامت قلب در افرادی كه دچار مشكلات لثه هستند، علت مشكلات حافظه‌ای در آینده باشد.

برای مدت یك دقیقه به این لغات نگاه كنید:


جمجمه، حافظه، اولین، تفكر، مغز، مختصر، مسن‌ترین، آخرین، تعقل، فراموشی، به یاد آوردن، رؤیا، تشخیص، تعلیق، تردید، گم شدن، دلیل، ذهن، كنه، سلول، عجیب، تفكرات، مسن‌تر. بعد از یادآوری كلمات یك دقیقه سوار دوچرخه شوید و سریع ركاب بزنید، بعد حین ركاب زدن سعی كنید همه لغات را به فاصله بیان كنید. در بار دوم وقتی مشغول ركاب زدن هستید، سعی كنید لغاتی را كه با حرف «ت» شروع می‌شوند را به یاد بیاورید.

 5 راه‌حل كه نمی‌گذارد مغزتان هیچ‌وقت پیر شود

این 5 راه‌حل به شما كمك می‌كند تا از ماده خاكستری مغزتان علیه پیر شدن محافظت كنید.

قوی دست بدهید:

دست دادن قوی، نشان‌دهنده قدرت شماست، اما حواستان باشد كه این موضوع نشان‌دهنده احتمال كمتر ابتلای شما به آلزایمر در آینده است. در واقع اگر قدرت دست شما زیاد باشد احتمال كمتری دارد كه به آلزایمر دچار شوید. برای آنكه قدرت خود را بسنجید می‌توانید دمبل‌هایی به وزن یك‌دهم وزن خودتان را در هر دست بگیرید و با آنها حركت كنید. اگر نتوانید 25متر را با این وزنه‌ها در دست طی كنید، یعنی احتیاج به تمرینات قدرتی دارید.

به مغزتان شوك دهید

بعضی انسان‌ها سورپرایز شدن را دوست دارند و بعضی نه، اما مطمئن باشید كه مغز همه انسان‌ها سورپرایز را دوست دارد. درواقع مطالعات پژوهشگران دانشكده «بركلی» نشان‌ داده كه قرار گرفتن در مقابل یك معما و حل یك مسئله می‌تواند مانع از تخریب پروتئین‌های خاص در مغز شود. حل جدول كلمات متقاطع و سودوكو ذهن شما را به چالش می‌كشد. سپس سعی كنید در كارتان هم تنوع ایجاد كنید و به حل مسائل كاری بپردازید.

سبزیجات بخورید

بهترین كمك تغذیه‌ای كه می‌تواند به مغزتان بكنید؛ خوردن سبزیجات غنی از فولات و در كل خانواده ویتامین‌های B است. افزایش فولات در رژیم غذایی باعث كاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های آلزایمر و دمانس می‌شود. برای همین بهترین كار این است كه سبزیجات، ماهی، قهوه و زردچوبه را به رژیم غذایی‌تان اضافه كنید.

مواظب سرتان باشید

هرگونه ضربه وارد شده به سر می‌تواند احتمال ابتلا به دمانس در آینده را بالا ببرد. حتی زدن ضربه با سر به توپ (هد زدن) هم ممكن است در آینده باعث افزایش احتمال ابتلا به فراموشی شود. برای همین سعی كنید تا می‌توانید از سرتان در مقابل هر ضربه یا اتفاقی محافظت كنید.

چندمورد بـرای جلوگیری از بیماری فراموشی

با مصرف ماهی به طور منظم می‌توانید احتمال ابتلای خودتان به فراموشی در آینده را 20درصد كاهش دهید.
تغییر در شیوه زندگی و انتخاب یك شیوه زندگی مناسب می‌تواند احتمال ابتلا به فراموشی در آینده را 50درصد كاهش دهد. در سال 2050 بر اساس تخمین سازمان بهداشت جهانی،115 میلیون نفر در جهان از بیماری فراموش رنج خواهند برد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33059s, 18q