فست فودها: سيري كاذب، گرسنگي سلولها

۱۳۸۶/۰۴/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5538
فست فودها: سيري كاذب، گرسنگي سلولها

فست‌فود (‪Fast Food)‬ها غذاهايي هستند كه خيلي آسان و سريع تهيه مي‌شوند و در رستوران‌هايي با همين نام عرضه مي‌شوند. يكي از مشتريان ثابت اين نوع رستوران‌ها جوانان و نوجوانان هستند و كودكان نيز از آن دسته افرادي هستند كه علاقه زيادي به اين نوع غذاهاي آماده و سريع و خوشمزه دارند.

از ويژگي‌هاي رستوران‌هاي فست‌فود آنست كه غذا پس از سفارش بسيار سريع آماده مي‌شود كه از مشهورترين آنها مي‌توان از پيتزا، انواع ساندويچ، هات داگ، چيپس پنير و مرغ سرخ كرده به همراه سيب زميني سرخ كرده نام برد.

اين غذاها در رستوران‌ها در حجم زيادي توليد شده و گرم نگه داشته شده يا پس از سفارش مشتري دوباره گرم مي‌شوند.

در كنار تمام اين غذاها نوشابه‌هاي گازدار معمولا از قلم نمي‌افتد كه بنا بر اظهار متخصصان مضرات بسياري را براي بدن به دنبال دارد.

"ناهيد شوقي" كارشناس تغذيه و رژيم‌هاي درماني گفت بدن انسان به ‪۵۰‬ نوع ماده حياتي نياز دارد تا اين مواد به ميلياردها سلول برسد.

به گفته وي در يك رژيم غذايي مناسب ، ‪ ۵۵‬تا ‪ ۶۵‬درصد انرژي از طريق هيدراتهاي كربن، ‪ ۱۵‬تا‪ ۲۰‬درصد از طريق پروتئين‌ها و ‪ ۲۵‬تا ‪ ۳۵‬درصد از طريق چربي هااحتياجات بدن برطرف مي‌شود.

وي مي‌گويد افزودني‌هاي موجود در مواد غذايي به اصطلاح فست‌فود مشكلاتي را در بدن ايجاد مي‌كند از جمله منجر به اختلال در دستگاه عصبي نظير سردردها، مشكلات پوستي همچون خارش، ضايعات موضعي پوستي و كهير، اختلال در دستگاه تنفس همچون سرفه، آسم، پوليپ‌هاي بيني و اختلالات تنفسي مي‌شود.

وي افزود مصرف زياد فست فودها در دستگاه گوارش نيز مشكلاتي ايجاد مي‌كنند از جمله ايجاد يبوست، نفخ، سوزش معده، و در مواردي ضايعات زبان و مخاط دهان را به دنبال دارد.

اين كارشناس تغذيه گفت مصرف اندك غذاهاي آماده و فست فود در شرايطي همچون همراه با گوجه فرنگي، كاهو، آب ميوه‌هاي طبيعي و دوغ كم نمك منعي ندارد.

نوشابه‌ها عمدتا از آب تصفيه شده، افزودني‌هاي مصنوعي و شكر تصفيه شده توليد مي‌شوند.

اسيد موجود در نوشابه‌هاي گازدار موجب فرسايش ميناي دندان شده و همچنين قند بالاي اين محصولات، پوسيدگي دندان‌ها را تسريع مي‌كند.

نوشابه‌ها فاقد ارزش غذايي بوده و به خاطر ميزان قند بالايشان داراي كالري زيادي مي‌باشند كه تمام رژيم‌هاي لاغري سفت و سخت شما را نقش بر آب مي‌كند.

كارشناس تغذيه در اين زمينه مي‌گويد وجود گاز ‪ CO2‬در معده تحت تاثير آب و نمك تبديل به بيكربنات سديم و اسيدكلريدريك شده كه افزايش اين اسيد در معده سرعت هضم و تخليه معده را موجب مي‌شود اما با افزايش مصرف آنها، اسيد كلريدريك ترشح شده در معده كاهش يافته و نياز به گاز ‪ CO2‬نوشابه جهت افزايش توليد اسيد كلريدريك بيشتر مي‌شود و زمينه بروز اختلالات گوارشي و مشكلات معده افزايش مي‌يابد.

عضو انجمن تغذيه ايران افزود همچنين وجود كافئين موجود در نوشابه‌ها كه تقريبا به ميزان ‪ ۳۵‬تا‪ ۵۵‬ميلي‌گرم در هر بطري وجود دارد مي‌تواند باعث پرخوني معده و تحريك ترشح اسيد معده شود و زمينه را جهت زخم معده آماده مي‌كند.


* فست فودها و سوء تغذيه
رئيس انجمن گوارش و كبد اطفال در اين زمينه مي‌گويد مصرف غذاهاي پركالري علاوه بر اينكه منجر به چاقي مي‌شود باعث ايجاد سوء تغذيه در كودكان مي‌شود اين در حاليست كه معمولا اينطور تصور مي‌شود كه كودكان لاغر دچار سوء تغذيه هستند در حاليكه سوء تغذيه در كودكان چاق كه غذاهاي چرب و پركالري مصرف مي‌كنند نيز وجود دارد.

دكتر "غلامرضا خاتمي" عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران با اشاره به اينكه سوء‌تغذيه باعث ضعف سيستم ايمني كودكان مي‌شود افزود خيلي از كودكان بطور مكرر به اسهال، عفونت‌هاي ريوي، عفونت‌هاي سيستميك همچون عفونت‌هاي خون و سينه پهلو مبتلا مي‌شوند كه علت اصلي اين مشكلات سوء تغذيه است.

اين فوق تخصص گوارش كودكان با اشاره به اينكه برخي از ميان وعده‌ها مثل چيپس و پفك به ميزان زياد در كودكان استفاده مي‌شود افزود اين گونه مواد غذايي نه كالري مناسب دارد و نه پروتئين مورد نياز را تامين مي‌كنند به همين خاطر توصيه مي‌شود والدين كودكان را با غذاهاي بهتري آشنا كنند و اگر كودك به ساندويچ علاقه دارد مادر مثلا كتلت بپزد و به شكل ساندويچ به كودك بدهد.

دكتر خاتمي گفت توصيه ما به مادران اين است كه ضمن تامين تغذيه مناسب براي فرزاندانشان از مصرف فست فودها و غذاهاي پركالري در آنها خودداري كنند.


* نقش فست فودها در ابتلا به ديابت
فست فودها يا غذاهاي آماده به علت اينكه حاوي مقدار زيادي چربي و مواد افزودني هستند مقدار زيادي كالري به بدن وارد مي‌كنند كه منجر به چاقي و زمينه ساز ابتلا به ديابت مي‌شوند.

امروزه معيار و انگيزه تمايل افراد به غذا بر اساس نياز واقعي بدن نيست بلكه معيار انتخاب غذا را خوشمزه بودن آن مي‌دانند و از آنجا كه فست فود(همبرگر، چيز برگر، پيتزا و ...) به علت مواد افزودني و نمك فراواني كه دارند خوشمزه‌ترند، افراد تمايل بيشتري به مصرف آنها دارند.

در گذشته افراد زمان بيشتري را صرف غذا پختن مي‌كردند و ضمن تحرك و فعاليت غذا را آماه مي‌كردند ولي امروزه مردم ضمن اينكه تحرك ندارند، غذاهاي آماده شده را بصورت غذاهايي چرب، خوشمزه و پركالري را به راحتي در دسترس دارند.

رئيس انجمن ديابت ايران در اين زمينه مي‌گويد "فست فودها" به علت اينكه حاوي مقدار زيادي نمك هستند منجر به پرفشاري خون كه يكي از عوامل خطر (ريسك فاكتورهاي) ابتلا به ديابت است مي‌شوند.

دكتر رجب با اشاره به اينكه مقدار مصرف نمك در ايرانيها بسيار بالاست افزود بدن انسان در طول روز فقط به حداكثر ‪ ۵‬گرم نمك نياز دارد در حاليكه بيشتر مردم اين ماده را تا ‪ ۱۲‬گرم در روز مصرف مي‌كنند.

به گفته وي با توجه به اينكه اغلب غذاها و بخصوص فست فودها خواه ناخواه داراي مقادير بسياري نمك و به عبارتي "نمك مخفي" هستند افراد بايد از مصرف نمك اضافي خودداري كنند.

تغذيه سنتي ايراني با توجه به اينكه شامل مصرف مواد غذايي از جمله ميوه، سبزي و نان است، از آنجا كه حاوي مقدار زيادي فيبر است، بهترين شيوه غذايي براي كنترل بيماري‌ها محسوب مي‌شود.


* مصرف زياد غذاهاي آماده و ابتلا به پوكي استخوان
به گفته يك پزشك متخصص داخلي مصرف فراوان غذاهاي آماده يا "فست فودها ‪ "fast food‬با تامين نكردن مواد مورد نياز بدن سن ابتلا به پوكي استخوان را كاهش مي‌دهد.

دكتر "كيوان الچيان" عضو جامعه پزشكان متخصصين داخلي گفت پوكي استخوان بيماري است كه معمولا در دهه‌هاي ‪ ۵‬و ‪ ۶‬زندگي بروز مي‌كند ولي مصرف بي‌رويه غذاهاي آماده و مواد غذايي فاقد ويتامين مورد نياز بدن باعث شده اين بيماري در دهه دوم و سوم زندگي هم مشاهده شود.

وي با اشاره به تغيير در نوع تغذيه و ذائقه مردم گفت در نتيجه اين تغيير ذائقه از طرفداران غذاهايي همچون انواع خورش سبزيجات، كرفس، باميه يا قارچ كنار كم شده و به مصرف‌كنندگان انواع فست فودها افزوده شده است.

شده‌اند.

اين متخصص بيماري‌هاي گوارش و كبد اضافه كرد بسياري از فست فودها با حرارت بالا، نمك و فلفل و ساير افزودني‌ها تهيه مي‌شوند كه همگي آنها در زمينه‌سازي براي ابتلا به سرطان‌هاي دستگاه گوارش موثرند.

دكتر الچيان اضافه‌كرد مواد نگهدارنداي كه درانواع سوسيس و كالباس و غيره به كار برده مي‌شود همراه با نمك و فلفل و چربي به كار رفته در آنها مي‌تواند مشكلات جدي براي دستگاه گوارش ايجاد كند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.50917s, 18q