وسایل ارتوپدی در استخوان شکسته کودکان پس از جوش خوردن باید خارج شود

۱۳۹۱/۰۶/۱۱ - ۱۳:۵۵ - کد خبر: 55538

سلامت نیوز : کامرانی افزود: زمانی که یک وسیله وظیفه‌اش را انجام داد، می‌تواند از اندام مورد نظر خارج شود. در واقع کاربری وسایلی نظیر میله و پین، ثابت کردن شکستگی‌های تا زمان جوش خوردن استخوان است. البته جوش خوردن استخوان دارای دو مرحله اولیه و ثانویه است.

عضو هیئت مدیره انجمن جراحان ارتوپدی ایران با بیان اینکه در صورت لزوم می‌توان وسیله را خارج کرد، گفت: ممکن است بیمار پس از ۳ ماه به مرکز درمانی مراجعه و پزشک به وی اعلام کند استخوان شکسته‌اش جوش خورده است، اما خارج کردن آن وسیله را اگر در اندام فوقانی تعبیه شده باشد به یک تا یک سال و نیم آینده و اگر در اندام تحتانی قرار داشته باشد به دو تا دو سال و نیم آینده موکول کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی افزود: در چندین مورد توصیه مبنی بر خارج کردن وسیله از اندام وجود دارد. از جمله مواردی که حتماً توصیه می‌کنیم وسیله برداشته شود در کودکان است، زیرا مشخص نیست در آینده چه شغلی را انتخاب می‌کنند یا به سمت انجام چه ورزشی متمایل می‌شوند.ضمن آنکه خارج کردن وسیله در زمان بزرگسالی نیز مشکل‌تر است.به گفته این عضو هیئت مدیره انجمن جراحان ارتوپدی، در اندام تحتانی نیز توصیه می‌کنیم وسیله تعبیه شده خارج شود.

کامرانی ادامه داد: البته بسته به اینکه وسیله کار گذاشته شده پلاک باشد یا میله تفاوت می‌کند. در حال حاضر پیشنهاد کلی برای میله داخل استخوانی حتی در اندام تحتانی، عدم نیاز به خروج است اما در مورد پلاک به این دلیل که باعث ضعف استخوان می‌شود. توصیه به خارج کردن پس از جوش خوردن و گذشت حدود دو سال است.این جراح و متخصص ارتوپدی با اشاره به اینکه در اندام فوقانی بر خلاف اندام تحتانی به این دلیل که روی آن راه نمی‌رویم معمولاً نیاز به خارج کردن وسیله نیست، اظهار کرد: علاوه بر موارد ذکر شده، اگر بیمار از وجود یک جسم خارجی در اندام خود احساس ناراحتی کند می‌توان به خارج نمودن آن اقدام کرد.

وی گفت: این حالت معمولاً در مواردی اتفاق می‌افتد که وسیله به کار رفته سطحی و در مجاورت پوست باشد. در غیر این صورت نیاز به خارج کردن وسیله نیست، زیرا خود یک عمل جراحی است و عوارض عمومی یک عمل جراحی را دارد در حالی که هنوز عارضه قطعی شناخته شده‌ای در مورد باقیماندن این وسایل در بدن معرفی نشده است.بر اساس این گزارش، بیستمین کنگره سالانه انجمن جراحان ارتوپدی ایران از تاریخ 24 تا 28 مهر سال جاری در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد و به معرفی جدید‌ترین روش‌ها و دستاوردهای علم ارتوپدی می‌پردازد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.54774s, 18q