شوک داروسازان از افزایش 50 تومانی حق فنی داروخانه های خصوصی

۱۳۹۱/۰۶/۱۳ - ۱۳:۱۵ - کد خبر: 55678
سلامت نیوز :تعرفه حق فنی داروسازان برای داروخانه های خصوصی در حالی از 950 تومان در سال 90به هزار تومان در سال 91 رسیده است که داروسازان برای همین افزایش 50 تومانی، حدود 6 ماه از سال را چشم انتظار مصوبه دولت بودند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ سرانجام پس از گذشت 6 ماه از سال و به دنبال اعتراض داروخانه های خصوصی نسبت به اعلام نشدن تعرفه حق فنی در بخش خصوصی، مصوبه دولت برای افزایش تعرفه حق فنی داروخانه های خصوصی از سوی رئیس سازمان غذا و دارو اعلام شد تا شاید موج اعتراضات و انتقادات این دسته از داروسازان نسبت به تبعیض ایجاد شده بین بخشهای دولتی و خصوصی تا حدودی فروکش کند.

بر اساس مصوبه دولت، تعرفه حق فنی هر نسخه در داروخانه‌های دولتی معادل 15 درصد بهای نسخه و حداکثر تا سقف 500 تومان است و در داروخانه‌های بخش خصوصی نیز برای نسخه‌های کمتر از 1500 تومان حق فنی داروخانه 400 تومان و برای نسخ بیش از  1500 تومان، تعرفه حق فنی داروخانه هزار تومان براس سال 91 در نظر گرفته شده است.

بر همین اساس، داروخانه‌های شبانه روزی نیز برای خدمات در ایام و ساعات تعطیل (10 شب تا 8 صبح) به دریافت حداکثر 20 درصد بیش از این تعرفه‌ها مجاز هستند. همچنین تعرفه ارائه خدمات حرفه‌ای داروساز برای داروهای بدون نسخه (OTC) معادل 15 درصد مبلغ کل دارو و حداکثر تا سقف 400 تومان است.
  به گفته دکتر مرضیه وحیددستجردی وزیر بهداشت، این تعرفه‌ها به استناد بند (ه) ماده 38 قانون برنامه توسعه پنجم مصوب سال 1389 و پس از تایید معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری و شورای عالی سلامت در دولت به تصویب رسید.
 
دکتر رهبر مژدهی آذر رئیس انجمن داروسازان ایران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: تصویب تعرفه های حق فنی داروخانه های خصوصی از سوی دولت، خودش یک موفقیت برای داروسازان است. چون سال گذشته هم مصوبه ای نداشتیم و امسال هم بعد از 6 ماه، تعرفه های جدید ابلاغ شده است.
  وی با اعلام اینکه حداکثر دریافتی به ازای هر نسخه دارویی در سال گذشته 950 تومان بود، گفت: امسال این رقم به هزار تومان رسیده که این افزایش 50 تومانی تعرفه تعجب آور است.
 
این در حالی است که وزیر بهداشت عنوان داشته هزینه خدمات داروهای ساختنی و ترکیبی که در داروخانه ساخته می‌شود جدای از حق فنی است که از بیمار دریافت می‌شود و هزینه آن معادل 10 درصد قیمت مواد مصرفی و حداکثر تا سقف 900 تومان است.
 
البته وزیر بهداشت، این موضوع را مورد تاکید قرار داده که داروهای ترکیبی و ساختنی مشمول دریافت تعرفه 15 درصد بهای نسخه دارویی نمی‌شود و تعرفه های جداگانه دارد. به طوریکه برای 2 قلم داروی ساختنی نیمه جامد 600 تومان، سه قلم 750و بیش از 3 قلم 900 تومان تعیین شده است. در مورد داروهای ساختنی مایع نیز تعرفه حق فنی برای 2 قلم دارو 400 تومان، 3 قلم 500 تومان و بیش از 3 قلم 600 تومان تعیین شده است.
 
رئیس انجمن داروسازان ایران از اعتراض داروخانه های خصوصی به مصوبه دولت خبر داد و افزود: این مقدار افزایش تعرفه های حق فنی برای داروخانه های خصوصی جای اعتراض دارد.مژدهی آذر از تشکیل کارگروهی در انجمن داروسازان خبر داد که قرار است مصوبه دولت را بررسی کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.29841s, 19q