مواد قليايي نسبت به مواد اسيدي، صدمات جدي‌تري به چشم وارد مي‌كند

۱۳۸۶/۰۴/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5569
مواد قليايي نسبت به مواد اسيدي، صدمات جدي‌تري به چشم وارد مي‌كند

دكترغلامرضا خاتمي‌نيا متخصص چشم و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي‌ جندي شاپور اهواز، در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: كودكان در مدارس هنگام بازي و شوخي ممكن است اشيايي را به طرف يكديگر پرتاب كرده و منجر به بروز صدماتي به چشم ‌شوند كه جبران‌پذير نباشد.

وي افزود: به منظور پيشگيري از وارد آمدن صدمات به چشم كودكان، لازم است از خريد اسباب‌بازيهايي كه امكان آسيب به چشم دارند و نيز بازي‌هاي خطرناك نظير پرتاب اشيا به طرف يكديگر، خودداري شود.

خاتمي نيا تصريح كرد: ورود مواد اسيدي و قليايي به چشم نيز مي توانند منجر به بروز صدمات به چشم شوند. نكته قابل توجه اين است كه برخلاف تصور عامه مواد قليايي نسبت به مواد اسيدي، صدمات جدي‌تري به چشم وارد مي‌كند كه از جمله مواد قليايي مي‌توان به آهك اشاره كرد كه در صورت ورود به چشم صدمات بسيار شديدي ايجاد مي‌كنند.

اين متخصص چشم يادآور شد: صدمات وارده به چشم با اجسام نوك تيز ممكن است منجر به آسيب‌هاي غيرقابل برگشت خصوصا در بين كودكان شود. بنابراين توصيه مي‌شود هنگام بروز صدمه به چشم از دستكاري آن خودداري شود. البته به جز در مواردي كه صدمات ناشي از ورود مواد قليايي يا اسيدي است؛ در اين موارد چشم را بايد فورا با آب سرد شستشو داد و فرد را سريعا به نزديكترين محل درماني رساند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.34104s, 18q