۸۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال حامل فاکتور ایجاد عفونت دستگاه گوارش هستند

۱۳۹۱/۰۶/۱۴ - ۱۰:۵۹ - کد خبر: 55731
۸۰ درصد افراد بالای ۵۰ سال حامل فاکتور ایجاد عفونت دستگاه گوارش هستند
سلامت نیوز :  یکی از شایع ترین بیماری ها در کشور ما، اختلالات دستگاه گوارش است. سوء هاضمه، یبوست، زخم معده، سندروم روده تحریک پذیر فقط بخشی از این اختلالات است که شیوع زیادی دارد و در صفحه خانواده و سلامت بارها در این باره مطالبی ارائه کرده ایم. دراین میان مسمومیت غذایی به طور مستقیم دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار می دهد و علایمی نظیر اسهال و استفراغ نیز به همراه دارد. گاهی این علایم با عارضه عفونت دستگاه گوارش اشتباه گرفته می شود.درباره بیماری های عفونی دستگاه گوارش و تفاوت آن با علایم مسمومیت پای صحبت های دکتر ناصر ابراهیمی دریانی متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی نشستیم.

انواع عفونت های گوارش

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خراسان ؛ مبتلایان به عفونت های دستگاه گوارش بیشتر با علایم «گاسترو آنتریت» مراجعه می کنند و بسته به نوع عفونت، علایم در آن ها متفاوت است.«گاسترو آنتریت» به معنای التهاب روده و معده است و نشانه های احتمالی آن عبارت از استفراغ، تهوع، اسهال، تب، دردشکم، احساس فوریت دفع و بی اشتهایی است. اما چنانچه ذکر شد، علایم بسته به نوع عفونت متفاوت است. مانند عفونت  با میکروب «استافیلوکوک» که مصرف کنندگان سالاد الویه آلوده یا بستنی آلوده به آن مبتلا می شوند. در این بیماری مبتلایان با علایم تهوع و استفراغ مراجعه می کنند و موارد ابتلا به اسهال کمتر است. بعضی از مبتلایان خود به خود بهبود پیدا می کنند. در برخی موارد ابتلا به عفونت دستگاه گوارش ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس ازمصرف ماده غذایی آلوده با بروز علایم مشخص می شود.

 مثل مصرف کنندگان گوشت، مرغ و تخم مرغ آلوده که در بیشتر موارد منشاء این عارضه میکروب سالمونلاست و مبتلایان دچار علایم تهوع، اسهال و استفراغ و حتی گاهی اسهال خونی می شوند.دکتر ابراهیمی دریانی با اشاره به این که شایع ترین گاسترو آنتریت عفونی ناشی از میکروب ای کولای است، تصریح می کند: میکروب ای کولای به چندین شکل فرد را مبتلا می کند. گاهی فرد پس از مصرف میوه و سبزی آلوده، بر اثر سم تولید شده در بدن از طریق میکروب، به مدت چند روز دچار علایمی نظیر استفراغ می شود. در برخی افراد، میکروب باعث ایجاد التهاب و زخم در روده باریک می شود و فرد را دچار اسهال خونی می کند.چندی پیش در آلمان شاهد اپیدمی این نوع ای کولای بودیم که تعداد زیادی به علت آلودگی ناشی از این میکروب فوت کردند.نوع دیگری از ای کولای که ۱۵۷۵ نام دارد و با مصرف همبرگر آلوده ایجاد می شود، علاوه بر این که بیمار را به اسهال و استفراغ شدید مبتلا می کند، در مواردی کلیه ها را هم از کار می اندازد و فرد را با خطر مرگ مواجه می کند.

بنابراین بسته به این که ای کولای چه نوع آلودگی ایجاد می کند، شیوه های درمانی هم متفاوت است.ممکن است ای کولای آلودگی خفیف ایجاد کند و یا آن قدر شدید باشد که کلیه های فرد را از کار بیندازد. بنابراین شیوه مواجهه با بیماری باید همراه با تشخیص صحیح نوع آلودگی باشد.این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان این که نوع دیگری از عفونت های دستگاه گوارش ناشی از عفونت های بیمارستانی است، می گوید: میکروب کلستریدیوم بیشتر در بیمارانی مشاهده می شود که در بیمارستان ها آنتی بیوتیک مصرف کرده اند.این بیماران افرادی هستند که انواع آنتی بیوتیک ها را در آی سی یو دریافت کرده اند. مصرف این آنتی بیوتیک ها باعث می شود فلور داخل روده بزرگ تغییر کند و میکروب کلستریدیوم رشد کند که میکروب بسیار خطرناکی است. این میکروب باعث ابتلای فرد به اسهال های بسیار شدید می شود و اغلب اوقات افراد مسن و افرادی را که داروهای کاهنده قدرت سیستم ایمنی مصرف کرده اند، درگیر می کند. مبارزه با این میکروب باید سریع و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود؛ زیرا تعلل در مبارزه با آن ممکن است به قیمت جان بیمار تمام شود.

هلیکوباکترپیلوری

شایع ترین عفونت دستگاه گوارش در کشور ما، آلودگی به میکروب هلیکوباکترپیلوری است. این میکروب که در معده وجود دارد و ۸۰درصد مردم کشور ما در سنین بالای ۵۰سال حامل این میکروب هستند، در ایجاد زخم معده، زخم اثنی عشر و سرطان معده نقش مهمی دارد. نتایج مطالعات نشان می دهد که ۱۰درصد افرادی که این میکروب را دارند، در آینده به زخم معده یا اثنی عشر مبتلا می شوند و یک درصد آن ها دچار سرطان معده می شوند.دکترابراهیمی دریانی ادامه می دهد: به همین دلیل همواره پیشنهاد می کنیم افرادی که خواهر یا برادر یا اقوام درجه یک آن ها دچار سرطان معده هستند، حتما از نظر آلودگی به این میکروب بررسی شوند.

 افرادی که زخم معده یا اثنی عشر دارند نیز باید در این زمینه تحت آزمایش قرار بگیرند.نکته این جاست که عفونت ناشی از این میکروب هرگز به صورت حاد خود را نشان نمی دهد و افراد مبتلا بعدها دچار گاستروآنتریت یا التهاب معده، زخم معده و اثنی عشر می شوند. اما علایم سایر عفونت ها مثل ای کولای، سالمونلا و شیگلا معمولا به صورت حاد آشکار می شود.

انگل ها

گاهی انگل ها باعث بروز عفونت در دستگاه گوارش می شود که شایع ترین آن در کشورهای در حال توسعه، آمیب است. این آلودگی در اثر مصرف آب آلوده و سبزیجات نشسته ایجاد می شود و به زخم در کولون می انجامد و در صورت معالجه نشدن باعث آبسه کبد و مغز می شود. از این رو باید به سرعت این آلودگی را تشخیص داد و درمان کرد. انگل ها معمولا در کودکان، سالمندان و زنان شیرده با خطر بیشتری همراه است و ممکن است سلامت آن ها را به خطر اندازد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.71903s, 18q