بروز ضایعات پوستی ناشی از جراحی خال به روش لیزر درمانی

۱۳۹۱/۰۶/۱۴ - ۱۶:۰۰ - کد خبر: 55761
بروز ضایعات پوستی ناشی از جراحی خال به روش لیزر درمانی
سلامت نیوز : ملانوسیت‌ها رنگدانه‌هایی هستند که باعث می‌شوند پوست رنگ طبیعی خود را داشته باشد. وقتی که پوست در معرض خورشید قرار می‌گیرد، ملانوسیت‌ها تولید رنگدانه‌های بیشتری می‌کنند که باعث تیره‌تر شدن پوست می‌شود.

گاهی خوشه‌هایی از ملانوسیت‌ها و بافت‌های اطراف آن تولید رشد غیرسرطانی به نام خال می‌کنند. پزشکان همچنین این خال را خال گوشتی (nevus) می‌نامند. خال‌ها خیلی رایجند. اکثر مردم بین ۱۰ تا ۴۰ خال دارند. خال‌ها به رنگ‌های صورتی، قهوه‌ای مایل به زرد، قهوه‌ای، و یا رنگی که بسیار نزدیک به رنگ طبیعی پوست فرد است، ظاهر می‌شوند. کسانی که پوست تیره دارند خال‌های آن‌ها نیز تیره است. خال‌ها ممکن است مسطح و یا برجسته باشند. بعضی از خال‌ها مادرزادی است و برخی معمولاً قبل از۴۰ سالگی ظاهر می‌شوند. خال‌ها در سنین بالا بی‌رنگ می‌شوند. خال‌هایی که با جراحی برداشته می‌شوند، معمولاً دوباره رشد نمی‌کنند.

حقیقت این است که اکثریت خال‌ها و لکه‌های پوستی خوش خیم هستند و خطر ابتلا به سرطان پوست در آن‌ها بسیار کم است. هر خالی که دارای یک یا چند نمای غیر معمول باشد، باید برداشته شود؛ مانند عدم تقارن ضایعه، نامنظم بودن حاشیه، یکنواخت نبودن رنگ خال و یا اندازهٔ بیش از ۷ میلیمتر. خطرناک‌ترین سرطان بدن یعنی ملانوم با بزرگ و بدخیم شدن خال اتفاق می‌افتد.

دکتر کوروش صمدی، متخصص پوست، مو و لیزر در گفتگو با سینانیوز در خصوص روش‌های برداشتن خال گفت: «برداشتن ضایعات با روش جراحی از قدیمی‌ترین روش‌ها به خصوص برای برداشتن خال محسوب می‌شود ولی در روش جدید از لیزر جراحی برای برداشتن خال استفاده می‌شود که اثر چندانی از ضایعه باقی نمی‌گذارد.»
وی ادامه داد: «لیزر جراحی همانند روش جراحی است با این تفاوت که جا و مکان ضایعه بسیار کمتر است.» دکتر کوروش صمدی با بیان اینکه از لیزرهای رنگ دانه‌ای نیز می‌توان برای برداشتن خال استفاده کرد گفت: «در این روش تعدادی از سلول‌های خال باقی می‌ماند. بنابراین بهتر است از آن اجتناب کرد.»

وی در خصوص تفاوت روش جراحی و لیزر خاطر نشان کرد: «احتمال ایجاد ضایعات پوستی در روش برداشت خال با لیزر بسیار کمتر از روش‌های جراحی است به طوری که بعد از برداشتن خال محل آن تا مدت ۱ هفته پر شده و فقط تغییر رنگ قهوه‌ای در آن مشهود است که آن هم بعد از چند هفته یا چند ماه بر حسب رنگ پوست افراد به طور کامل محو می‌شود.» متخصص پوست، مو و لیزر همچنین تاکید کرد: «احتمال عود ضایعات خال با روش لیزر و یا جراحی همیشه وجود دارد که این احتمال تا حدود ۱۰ درصد است. البته تجربه کاربر در این زمینه نیز بسیار تاثیر گذار است.» دکتر صمدی در پایان گفت: «اگر خال‌ها بعد از روش جراحی عود نمایند بایستی مجددا جراحی انجام شود ولی در روش لیزر، ضایعه ۱ ماه بعد از برداشت، بررسی شده و در صورت هر گونه مشاهده کمتر از چند ثانیه ضایعه باقی مانده مجددا برداشته می‌شود.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
عاطفه
سلام خسته نباشید من کک و مک های خیلی کم رنگی دارم میخوام ببینم میشه از راه لیزر درمان بشه ممنونم
علیرضا
سلام .شما جای بخیه و چاقو رو میتونید ترمیم کنید
0.33705s, 21q