رویانا به زودی ازدواج می کند!

۱۳۸۶/۰۴/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5590
رویانا به زودی ازدواج می کند!
محمدحسين نصر‌اصفهاني رئيس پايگاه تحقيقاتي علوم سلولي پژوهشكده رويان اصفهان در گفت‌وگو با فارس گفت:‌ «رويانا» دومين گوسفند شبيه‌سازي شده، هم اكنون 9 ماهه شده و وضعيت جسماني خوبي دارد و با گوسفندان ديگر هم سن خود تفاوتي ندارد.
وي با اشاره به اين‌كه رويانا همانند ديگر گوسفندان در اين سن، قادر به توليد مثل و جفت‌گيري است، ادامه داد: ولي ما بايد صبر كنيم تا فصل جفت‌گيري (فصل پاييز) برسد و در اين زمان مي‌توانيم رويانا را براي جفت‌گيري آماده كنيم.
رئيس پايگاه تحقيقاتي علوم سلولي پژوهشكده رويان اصفهان اضافه كرد: در فصل پاييز رويانا را با چند ماده جدا خواهيم گذاشت و گوسفند ماده را بايد تحت نظر داشته باشيم تا بتوانيم توانايي توليد مثل اين گوسفند شبيه‌سازي شده را مورد ارزيابي قرار دهيم.
نخستين گوسفند شبيه‌سازي كشور كه جنين آن از طريق انتقال هسته يك سلول بالغ از غضروف گوش گوسفند به درون تخمك بدون هسته گوسفند ديگري به دست آمده بود، حدود ساعت 10 شب ‌چهارشنبه 11 مرداد 85 در پايگاه تحقيقاتي پژوهشكده «رويان» در اصفهان متولد شد.
اين گوسفند ماده علي‌رغم تلاش‌هاي دامپزشكي فراواني كه صورت گرفت به دليل عوارض زايماني نتوانست بيش از چند دقيقه ادامه حيات دهد با اين حال آزمايش‌هاي مولكولي بر اساس ماركرهاي STR مويد صحت انجام همانندسازي بود.
دومين گوسفند شبيه‌سازي شده «رويانا» در ايران ساعت 30 دقيقه بامداد ‌شنبه 8 مهر‌ از طريق عمل سزارين در پايگاه تحقيقاتي اصفهان پژوهشكده رويان به دنيا آمد و هم اكنون ‌در سلامت كامل به سر مي‌برد.
 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.09626s, 18q