نگاهی انتقادی به رسانه‌های دیجیتال وابسته به وزارت بهداشت

وزارت بهداشت به دنبال ارتقای سلامت مردم است یا تبلیغ خودش؟!

۱۳۹۱/۰۶/۱۸ - ۰۹:۵۸ - کد خبر: 55906
وزارت بهداشت به دنبال ارتقای سلامت مردم است یا تبلیغ خودش؟!
سلامت نیوز : در دنیای امروز تلاش رسانه های سلامت محور در دنیا بر این است که بتوانند با نهادینه کردن فرهنگ پیشگیری در مرحلۀ اول از آسیب رسیدن به سلامتی روحی و جسمی انسان جلوگیری شود و در مرحلۀ بعد از پرداخت هزینه های هنگفت درمانی توسط افراد جلوگیری شود.

مدتی است که مقولۀ پیشگیری ، احیاء و ابقای سلامتی در بین شهروندان ایرانی مورد توجه رسانه های دیجیتال خصوصی و دولتی قرار گرفته است تا آنجایی که وزارت بهداشت و درمان هم پا به این عرصۀ ثمربخش گذاشته و با قرار دادن بودجه های lمختلف ، قدمهایی در این زمینه برداشته است.

به گزارش سلامت نیوز دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت هم در این زمینه فعالیت هایی داشته است و با ایجاد چندین پایگاه اینترنتی مختلف از جمله سامانۀ پرسش و پاسخ سوالات کاربران در حوزه های مختلف پزشکی ، بانک جامع فیلم سلامت و سامانۀ بازی آنلاین سلامت در صدد است تا بتواند قدمی هرچند کوچک در زمینۀ آموزش پیشگیری بیماری های مختلف بردارد، اما متاسفانه این حرکت ها و فعالیتها با توجه به میزان بالای بودجه ای که صرف راه اندازی و اجرای آن شده است تاثیر چندانی در بهبود وضعیت موجود نداشته یا حداقل نتوانسته در زمینه‌های مربوطه موجی را در بین کاربران اینترنت و علاقه مندان این مباحث ایجاد کند، حتی در زمینۀ پاسخ به سوالات پزشکی و درمانی ، کاربران با جواب هایی سطحی و یا حتی در بعضی از موارد رونوشت برداشتن از مطالب سایتهای مختلف دیگر به جای دادن پاسخی علمی و کارشناسی شده به سوالات مواجه شده اند.

در بخش دیگری از این امکانات سایتی به نام سامانۀ آنلاین سلامت راه اندازی شده است که از گرافیک نسبتا خوبی برخوردار است و به ظاهر نکات آموزنده ای را در قالب بازی های آموزشی به مخاطبین خود عرضه می کند اما متاسفانه دستمایۀ اکثر این بازی ها به هیچ عنوان ارتباطی با موضوع سلامتی و پیشگیری ندارد و به نظر می رسد صرفا جهت بالا بردن آمار بازدید سایت ایجاد شده است.

در قسمت دیگری که با نام بانک جامع فیلم سلامت ، به منظور آموزش های مختلف سلامتی و پیشگیرانه راه اندازی شده به موضوعات مختلفی از قبیل اعتیاد ، روابط زناشویی ، مشکلات روحی ، تغذیه ، بیماری های مختلف و غیره می پردازد. اما نقدی که بر این پایگاه مطرح می شود این است که تبلیغات در مورد این پایگاه بسیار ضعیف است چرا که مراجعه کنندگان به این سایت در برابر حجم تولیدی بسیار کم است و انتظار می رود مسئولان این پایگاه فکری به حال رونق بخشیدن به این مجموعۀ ارزشمند کنند.

با این تفاسیر این سوال مطرح می شود که این فعالیت ها و صرف این گونه هزینه و بودجه ها ، آیا در صدد خدمت رسانی به مردم را دارند یا اینکه صرفا جنبۀ تبلیغاتی دارند و یا اگر در جهت خدمت رسانی به مردم فعالیت می کنند ، کدام نهاد مسئول رسیدگی به سطح کیفیت این خدمات است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.66465s, 18q