خواب رفتن دست و پا

۱۳۹۱/۰۶/۱۹ - ۰۸:۵۱ - کد خبر: 55988
سلامت نیوز : یك فوق تخصص اختلالات حركتی با بیان این كه وقتی اعصاب حسی در كار خود دچار مشكل می‌شوند دست و پا خواب می‌رود، گفت: خواب رفتن دست و پا می‌تواند نشانه بعضی از بیماری‌های اعصاب محیطی و ایجاد آسیب در اعصاب مختلف بدن باشد. دكتر غلامعلی شهیدی عضو هیات علمی دانشگاه تهران ، در این رابطه افزود: بیماری‌های ارثی اعصاب محیطی باعث خواب رفتگی دست و پا نمی‌شود؛ بلكه بیماری‌ اكتسابی است كه آن را به وجود می‌آورد. به گفته وی، مهم‌ترین و شایع‌ترین بیماری مربوط به عصب محیطی در جهان، دیابت است كه در تغذیه اعصاب اختلال ایجاد می‌كند و از آنجا كه هر چه طول اعصاب بیشتر باشد تغذیه آن‌ها بیشتر با مشكل مواجه می‌شود. اعصاب پاها آسیب‌پذیرترند و خواب‌رفتگی پاها در آن بیشتر مشاهده می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ؛ وی افزود: علاوه بر خواب رفتن دست و پا، در بیماران دیابتی، انواع اختلالات حسی از جمله كرختی، بی‌حسی، سوزن سوزن شدن و گزگز كردن دست و پا نیز مشاهده می‌شود. شهیدی اظهار كرد: بیماری «گیلن‌ باره» نیز با علائم خواب رفتن دست و پا، كرختی و بی‌حسی آغاز می‌شود كه ممكن است این علائم با معاینه پزشك در بیمار تشخیص داده نشود؛ اما در هر صورت خود بیمار از حالت‌های اختلال حسی در اندام‌های خودآگاه است. عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان اینكه مقداری از كرختی‌ها همیشه منشا درگیری عصب محیطی ندارد، افزود: بیماری‌های عصب مركزی نخاع هم‌ می‌توانند كرختی و بیماری ایجاد كنند. مثلا بیماری ام‌ اس نیز همین علائم را دارد؛ اما الگوی نحوه توزیع منطقه حسی در بیماران مبتلا به ام‌ اس از بیماران مبتلا به اختلالات اعصاب حركتی متفاوت است. این فوق تخصص اختلالات حركتی تاكید كرد: سكته‌های مغزی نیز به علت ایجاد اختلال در اعصاب، بی‌حسی ایجاد كرده و بر اثر آن دست و پا خواب می‌رود.

وی افزود: مسمومیت‌های دارویی نیز ممكن است باعث مسمومیت اعصاب محیطی شود كه از میان این داروها، داروهای شیمی درمانی كه به اعصاب سلول‌های محیطی بیماران سرطانی آسیب می‌زنند، شایع‌تر است. شهیدی اضافه كرد: مسمومیت بر اثر فلزات سنگین مثل جیوه، سرب، تالیوم، آرسینك بر اثر خوردن یا تنفس آنها نیز باعث خواب رفتن دست و پا می‌شود؛ وقتی كه دماسنج یا لامپ كم مصرف در فضای بسته شكسته شود بر اثر تصعید جیوه فرد دچار مسمومیت می‌شود. به گفته وی، اگرچه گروه ویتامین‌های B بی‌ضرر هستند اما استفاده بیش از اندازه ویتامین B6 می‌تواند مسمومیت ایجاد كند كه این مسمومیت خود را به صورت بی‌حسی دست و پا نشان می‌دهد.

متخصص داخلی مغز و اعصاب با بیان اینكه فشار خون ارتباط مستقیمی با بیماری‌های اعصاب محیطی ندارد، افزود: به دلیل اینكه اعصاب محیطی در تنظیم فشار خون و عروق محیطی نقش دارد، ابتلا به بعضی از بیماری‌های اعصاب محیطی در تنظیم فشار خون مشكل ایجاد كرده و خود را به صورت افت فشار خون نشان می‌دهد. این فوق تخصص اختلالات حركتی بیان كرد: بیماری سندرم تونل مچ دست نیز با خواب رفتن دست‌ها خود را نشان می‌دهد، به گونه‌ای كه ممكن است فرد، شب‌ها به دفعات با حالت خواب رفتگی دست از خواب بیدار شود. وی افزود: این بیماری زمانی به وجود می‌آید كه عصبی كه از مچ دستان وارد پنجه و نوك انگشتان می‌شود بر اثر كار زیاد یا عوامل دیگر نظیر كم‌كاری تیروئید، حاملگی و دیابت انتشار پیدا می‌كند و آن منطقه بدون اینكه بیمار فعالیت خاصی داشته باشد با یك مختصر فعالیت به خواب می‌رود. شهیدی در پایان اظهار كرد: با تشخیص بیماری فرد می‌توان به خواب رفتن مكرر دست و پاها را درمان كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.25556s, 18q