قطع استعمال دخانیات از سرطان ریه پیشگیری می‌كند

۱۳۹۱/۰۶/۱۹ - ۱۴:۱۲ - کد خبر: 56057

سلامت نیوز : یك فوق تخصص جراحی توراكس با هشدار نسبت به مرگ و میر فراوان در زمان تشخیص سرطان ریه، گفت: سرطان ریه پیشقراول مرگ در میان همه انواع سرطان‌هاست این در حالی است كه این سرطان با قطع استعمال دخانیات قابل پیشگیری‌ترین سرطان است.دكتر بهزاد رحمانی با بیان اینكه در مبتلایان به سرطان ریه علائم و نشانه‌های بیماری دیر تشخیص داده می‌شود، اظهار كرد: شاخص‌ترین علامت سرطان ریه، طول كشیدن سرفه بیشتر از دو هفته و در مراحل پیشرفته‌تر دفع خلط خونی و كاهش وزن است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ وی ادامه داد: در افراد سیگاری، سرفه و دفع خلط جزو زندگی آنهاست، از این رو چنانچه این علائم بر اثر ابتلا به سرطان ریه بروز كند، فرد این علائم را جزو نشانه‌های عادی می‌داند و با مراجعه دیرهنگام سبب پیشرفت بیماری می‌شود.این عضو كمیته علمی هفتمین كنگره انجمن جراحان عمومی ایران گفت: وقتی بیماری با علامت خلط خونی به پزشك مراجعه می‌كند، 3 تا 5 سال از زمان آغاز سرطان ریه وی گذشته است.

وی با بیان اینكه سرفه طول كشیده علامت اختصاصی سرطان ریه نیست و در دیگر بیماری‌ها نظیر سل، برونشیت ساده و حتی آلرژی بروز می‌كند، افزود: اما در سرفه‌های طول كشیده سرطان باید یكی از گزینه‌های مهم مورد بررسی قرار گیرد.این فوق تخصص جراحی توراكس گفت: قدم بعدی برای تشخیص قطعی بیماری برونكوسكوپی (آندوسكوپی دستگاه تنفس) است. همچنین 50 درصد مراجعه‌كنندگان به پزشك به علت سرطان ریه غیرقابل جراحی هستند و از 50 درصد باقی مانده، 25 درصد در حین عمل ضایعه غیرقابل برداشت دارند.

رحمانی ادامه داد: از 25 درصد باقی مانده با درمان جراحی فقط 5 درصد آنها 5 سال عمر می‌كنند، بنابراین با توجه به نتایج درمانی نه چندان قابل قبول و موفق در سرطان ریه به دلیل نداشتن تست غربالگری، پیشگیری و قطع استعمال دخانیات بهترین درمان است.وی با تاكید بر درمان دشوار و ناموفق سرطان ریه در ادامه، درمان اصلی این سرطان را جراحی برشمرد و افزود: البته در مواردی پس از جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی بر حسب یافته‌های پاتولوژیك انجام می‌شود.

این عضو كمیته علمی هفتمین كنگره انجمن علمی جراحان عمومی ایران با اشاره به وجود عوامل فراوان كارسینوژن در سیگار گفت: كاغذ سیگار، توتون، نیكوتین و ... همگی سبب تحریك در برونش و حتی تغییر ژنی در افراد می‌شود.رحمانی با بیان اینكه آلودگی هوا به شدت سیگار و استعمال مواد دخانی در بروز سرطان ریه موثر نیست، ادامه داد: آلودگی هوا ناشی از آزبست و پشم شیشه سبب بروز سرطان پرده دور ریه (پرده جنب) با پریود زمانی طولانی می‌شود، به طور مثال افراد در معرض غبار آزبست (پشم شیشه) در دوره زمانی 35 ساله به سرطان ریه مبتلا می‌شوند. این نكته را در نظر داشته باشیم كه لنت‌های ترمز غیراستاندارد نیز یكی از عوامل اصلی ورود آزبست به هوای تهران است.

وی با بیان اینكه در سرطان ریه به علت تشخیص دیررس، درمان بسیار دشوار بدخیم و كشنده است، افزود: استعمال‌ كنندگان دخانیات و پاسیواسموكرها (افراد در معرض دود سیگار) در معرض ابتلا به سرطان ریه هستند به نحوی كه كارشناسان عنوان می‌كنند هر 6 تا 10 نخ سیگار در یك اتاق دربسته معادل استفاده از یك نخ سیگار برای افراد در معرض دود سیگار هستند.

رحمانی با بیان اینكه سرطان ریه در نژاد كرد و آریایی شایع‌تر است، یادآور شد: در این اقوام سیستم ایمنی ضعیف‌تر است همچنین برخی سرطان‌ها نظیر آدنوكاسینوما در زنان به علت عوامل هورمونی شایع‌‌تر است.به گفته وی، ارتباط مستقیم سرطان ریه با استعمال دخانیات از عوامل شناخته شده است به طوری كه 99 درصد مبتلایان به سرطان ریه به اسم اسكواموس سل سیگاری هستند.هفتمین كنگره سالیانه انجمن علمی جراحان عمومی ایران با حداكثر امتیاز بازآموزی (مدون و مداوم) ویژه پزشكان عمومی و متخصصان جراحی و داخلی به همراه كارگاه‌های آموزشی 29 تا 31 شهریور 91 در سالن همایش‌های بین‌المللی رازی تهران برگزار می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.71078s, 18q