دردهای شدید لگنی، زنگ خطر ابتلا به اندومتریوز است

۱۳۹۱/۰۶/۲۰ - ۱۵:۳۰ - کد خبر: 56153
سلامت نیوز : رییس انجمن سرطان زنان ایران ضمن تاكید بر توجه زنان به دردهای لگنی مقاوم به درمان و دردهای قاعدگی شدید به عنوان علائم ابتلا به بیماری اندومتریوز، عنوان كرد: متاسفانه زنان ایرانی بسیار دیر و در مراحل پیشرفته بیماری اندومتریوز به پزشك مراجعه می‌كنند.

دكتر اعظم موسوی در گفت‌وگو با (ایسنا)، درباره بیماری اندومتریوز در زنان توضیح داد: زمانی كه اندومتر یا مخاط‌های داخل رحمی در نقاط دیگر بدن از جمله در لگن رشد می‌كند و باعث ایجاد چسبندگی در ارگان‌های مختلف لگنی می‌شود، فرد مبتلا به اندومتریوز شده است.وی ادامه داد: اندومتریوز می‌تواند یك عامل مستعدكننده ابتلا به سرطان لگن و تخمدان باشد.

موسوی با بیان اینكه بروز اندومتریوز وابسته به فاكتورهای استرسی و ایمنی است، اظهار كرد: اندومتریوز معمولا در طبقه تحصیل‌ كرده و در میان زنانی كه دیر ازدواج كرده‌اند و همچنین افرادی كه استرس زیادی را تحمل می‌كنند، شیوع بالایی دارد.رییس انجمن سرطان زنان ایران ادامه داد: شیوع اندومتریوز در جوامع گوناگون متفاوت است. اما به نظر می‌رسد شیوع آن در كشور ما رو به افزایش است و فاكتورهای محیطی و شرایط زندگی در دنیای صنعتی امروز بر روی آن تاثیر داشته است.

وی درباره راهكارهای پیشگیری از بروز اندومتریوز گفت: یكی از راهكارهای مناسب پیشگیری از اندومتریوز فرزنددار شدن در سنین مناسب است. اگر زنی قبل از 30 سالگی و معمولا بین 28-25 سالگی اولین بارداری خود را داشته باشد، می‌تواند كمك كند تا اندومتریوز پیشرفته به وجود نیاید. توجه به دردهای لگنی مقاوم به درمان و دردهای قاعدگی شدید، لازم است.وی ادامه داد: اگر مشكلی وجود داشته باشد، در آزمایشات سونوگرافی مشخص می‌شود یا حداقل پزشك نسبت به پیدا شدن این بیماری مشكوك شده و بیمار را تحت لاپاراسكوپی قرار می‌هد تا در صورت تشخیص نهایی ابتلا، اقدامات درمانی آغاز شود.

رییس انجمن سرطان زنان ایران ضمن تاكید بر اینكه درمان اندومتریوز، طولانی مدت و زمان‌بر است، اظهار كرد:‌ به این علت كه احتمال بازگشت بیماری وجود دارد، لازم است بیمار برای مدت طولانی تحت كنترل و درمان قرار داشته باشد.موسوی ادامه داد: انتخاب شیوه درمان بستگی به مرحله بیماری دارد. اگر اندومتریوز در مرحله اولیه تشخیص داده شود با درمان‌های هورمونال بهبود می‌یابد، اما اگر بیماری به مراحل پیشرفته رسیده باشد و منجر به چسبندگی و بروز كیست‌های تخمدانی شده باشد، لازم است با كمك لاپاراسكوپی نقاط اندومتریوز برداشته و سوزانده شود، سپس درمان‌های دارویی تجویز شود.

وی در پاسخ به این پرسش كه زنان ایرانی مبتلا به اندومتریوز اغلب در كدام مرحله از سیر بیماری، به پزشك مراجعه می‌كنند، عنوان كرد: متاسفانه زنان ما زمانی به پزشك مراجعه می‌كنند كه كیست تخمدانی ایجاد شده و دردهای لگنی به سراغشان آمده و بیماری به مرحله 3 و 4 خود رسیده است و چسبندگی‌های لگنی ایجاد شده است.رییس انجمن سرطان زنان ایران اضافه كرد: چسبندگی‌های لگنی درد زیادی ایجاد می‌كنند و منجر به ایجاد ناباروری در زنان می‌شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.04241s, 18q