استفاده ازمیوه‌های خشك سنتی‌كهن نزد ایرانیان

۱۳۹۱/۰۶/۲۳ - ۱۱:۳۵ - کد خبر: 56234
استفاده ازمیوه‌های خشك سنتی‌كهن نزد ایرانیان
سلامت نیوز : میوه‌های خشك از دیرباز در میان ایرانیان و در مراسم آیینی و مذهبی كاربرد فراوان داشته است. در تمام جشن‌های ایران باستان میوه خشك در كنار دیگر اقلام در سفره قرار می‌گرفته. در مراسم «سدره‌پوشی» در آیین زرتشت كه به مناسبت رسیدن به سن بلوغ (15 سالگی) انجام می‌شود، در وسط سالن یا اتاقی كه قرار است این مراسم در آن برگزار شود، سفره بزرگی پهن كرده و در چهار گوشه آن چهارچراغ یا شمع روشن می‌كنند. درمیان سفره نیز یك مجمر آتش، یك ظرف پر از لبان، صندل، چوب عود و سایر گیاهان خوشبو، یك سینی پر از میوه‌جات خشك شامل پسته، بادام، گردو، قیسی، سنجد، برگه زردآلو و نارگیل كه مقداری نقل و شیرینی روی آن پاشیده شده و زرتشتیان آن را لرك می‌گویند هم وجود دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از اعتماد ؛ در جشن مهرگان، چهارشنبه سوری، اردیبهشتگان، یلدا و... نیز این خوراكی كاربرد دارد. انگور خشك شده كه همه به نام كشمش می‌شناسند، قرن‌ها پیش به وجود آمده است. كشمش در ایران و مصر از 2000 سال قبل از میلاد مسیح تولید می‌شده. میوه‌یی كه منبعی غنی‌ از آنتی‌اكسیدان، ویتامین D، آهن، پتاسیم و كلسیم است. استفاده از میوه‌های خشك می‌تواند از دور ریز شدن میوه‌هایی كه در آستانه خرابی و گندیدگی قرار دارند جلوگیری كند. با این كار علاوه بر جلوگیری از اسراف به منبع مهمی از مواد معدنی دیگر دست می‌یابیم. میوه‌های خشك ماندگاری طولانی دارند و در صورت دسترسی نداشتن به میوه تازه می‌توانند تا حدی جانشین آنها شوند. میوه‌های خشك طعم خوبی دارند و می‌توان به جای تنقلات نامفیدی مثل چیپس و پفك از آنها به عنوان نیم‌وعده غذایی برای كودكان استفاده كرد. حمل و نقل این میوه‌های خشك برای كودكان آسان است. ظاهر زیبا و رنگ‌های گوناگون این میوه‌ها باعث جلب‌توجه و برانگیختن اشتهای كودكان می‌شود.

برای خشك كردن میوه‌ها دو روش وجود دارد یكی از طریق دستگاه‌های خشك كردن سبزیجات و میوه‌ها كه در اندك زمانی به میوه خشك دست پیدا می‌كنیم و دیگری از روش طبیعی یعنی خشك كردن میوه‌ها روی شوفاژ یا حتی روی میز آشپزخانه. البته این كار در فصل زمستان امكان‌پذیر است اما در فصل تابستان ممكن است میوه‌ها قبل از خشك شدن گندیده شوند.اگر همیشه ظرفی پر از میوه خشك روی میز داشته باشیم، به تنظیم وزن خود نیز كمك می‌كنیم.جدا از تمام مواردی كه برشمردیم، خشك كردن میوه زنده نگه داشتن رسمی باستانی نیز هست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.99036s, 18q