وقتی گندم‌های ایرانی خوراک دام می‌شوند

۱۳۹۱/۰۶/۲۶ - ۰۹:۳۰ - کد خبر: 56366
سلامت نیوز : روند صعودی قیمت نهاده‌های دامی از اواخر سال گذشته و رکوردشکنی بهای هر کیلو از این نهاده‌ها تا دوهزارتومان باعث شد دامداران برای پر کردن شکم دام‌هایشان از گندم خوراک انسانی که قیمت آن از کاه هم ارزان‌تر است، استفاده کنند. از سوی دیگر کشاورزان هم به دلیل پایین بودن قیمت خرید تضمینی گندم به فروش آزاد این محصول روی آوردند. در شرایطی که ایران از سال 83 جشن خودکفایی گندم را هرساله برپا می‌کند و امسال هم فائو میزان برداشت این محصول را 13/5‌میلیون تن و معاون وزیر جهاد کشاورزی تولید 14‌میلیون تنی را پیش‌بینی کرده است طی پنج‌ماهه ابتدای سال دو‌میلیون و 586‌هزار تن گندم به ارزش 872‌میلیون دلار وارد کشور شده است که مسوولان علت آن را پایین بودن قیمت خرید تضمینی گندم و افزایش نرخ نهاده‌های دامی عنوان کرده و معتقدند گندم‌های ایرانی که برای تامین سفره مردم تولید شده راهی دامداری‌ها شده و در سبد غذایی دام‌ها جا گرفته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شرق ؛ در شرایطی که هر کیلو جو و ذرت 700 تومان، سبوس گندم 480 تومان، کاه 500 تومان و کنجاله سویا 1050 تومان در بازار فروخته می‌شود توانایی مالی دامداران برای تامین خوراک دام‌ها کاهش یافته بنابراین گندم که کیلویی 420 تومان به صورت تضمینی خریداری می‌شود و نسبت به نهاده‌های دامی کمترین بها را دارد دامداران این غله را در سبد غذایی دام‌هایشان قرار داده‌اند. این در حالی است که در تولید گندم به خودکفایی رسیده‌ایم و نیازی به واردات نداریم که به گفته رییس کمیسیون کشاورزی مجلس اگر درست برنامه‌ریزی می‌شد، واردات نداشتیم یا واردات‌مان در حد یک‌میلیون تن بود. معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرده بود امسال حداقل 14‌میلیون تن گندم از مزارع کشور برداشت می‌شود که کفاف مصرف و نیاز داخل را می‌دهد و نیازی به واردات نداریم اما در فصل بهار دو‌میلیون تن گندم به ارزش 802‌میلیارد تومان وارد کشور شد كه با ادامه این روند میزان واردات تا پایان مردادماه به دو‌میلیون و 586‌هزار تن گندم به ارزش 872‌میلیون دلار افزایش یافت در صورتی که سال گذشته هیچ گندمی وارد نشد اما امسال پیش‌بینی‌ها حاکی از واردات شش تا هفت‌میلیون تنی گندم است.

عباس رجایی تعیین قیمت پایین و غیرمنطقی خرید تضمینی را عامل واردات این میزان گندم به کشور می‌داند و معتقد است: «اگر درست برنامه‌ریزی می‌شد در بدترین شرایط نیاز به یک‌میلیون تن واردات بود.»امسال قیمت خرید تضمینی گندم کیلویی 395 تومان تعیین شده بود که پس از اعتراض کشاورزان این مبلغ به 420 تومان افزایش یافت این درحالی است که قیمت خرید گندم وارداتی بین 550 تا 600 تومان است. از سوی دیگر طبق برآوردهای انجام‌شده از سوی کشاورزان از جمله سجاد سنجابی، کشاورز نمونه کرمانشاهی«قیمت تمام‌شده هر کیلو گندم برای کشاورزان حدود 600 تومان است که پایین‌تر بودن قیمت خرید از هزینه تمام‌شده سبب بی‌انگیزگی کشاورزان می‌شود که می‌تواند خطرات زیادی برای کشور به همراه داشته باشد.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.20237s, 18q