مصرف زياد مواد غذايي گياهي مي تواند براي سلامتي مضر باشد

۱۳۸۶/۰۵/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5643
مصرف زياد مواد غذايي گياهي مي تواند براي سلامتي مضر باشد
به گزارش سلامت نیوزبه نقل از خبرگزاري آلمان، به گفته محققان انستيتو ارزيابي خطرات مواد غذايي آلمان براي مثال ماده كومارين موجود در برخي گونه هاي دارچين در صورت مصرف دوز زياد به كبد صدمه مي زند.
بنابراين گزارش، محققان تاكيد كردند خطرات بسياري از مواد و محتويات گياهي هنوز ناشناخته است كه از آن جمله مي توان به ايزو فلاوون موسوم به فيتواستروژن اشاره كرد كه ساختار شيميايي آن به هورمون زنانه استروژن شباهت دارد و در دانه هاي سويا و شبدر قرمز وجود دارد و براي درمان عوارض يائسگي در زنان بعنوان داروي بدون عارضه جانبي استفاده مي شود.
اما به گفته محققان ايزوفلاوون در ميزان زياد و دوز بالا مي تواند عملكرد غده تيروئيد را مختل كند و در بافت غدد شيري تغيير ايجاد كند كه خود مي تواند از عوامل ايجاد سرطان سينه باشد.
براساس اين گزارش، مصرف زياد كرفس، برخي صيفي جات و جعفري مي توانند خطرناك باشند زيرا اين گياهان حاوي ماده فوركومارين هستند كه خاصيت فوتوتوكسين دارند و در صورتيكه در وعده هاي غذايي زياد كرفس پخته شده مصرف شود مي تواند ميزان زيادي از اين ماده را واردبدن كند وبدين ترتيب پوست معمولي فردي كه از آن زياد خورده در برابر نور خورشيد با حساسيت واكنش نشان مي دهد.
همچنين محققان تاكيد كردند: از آنجاييكه محتويات گياهان بيشتر بعنوان عصاره استفاده مي شود بايد تاثير سم گونه و مضر آنها بطور سيستماتيك و درست مورد بررسي و تحقيق قرار گيرد.
يادآور مي شود: افراد بايد حتي الامكان از مصرف خودسرانه و زياد مواد گياهي خودداري كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.9856s, 18q