بر انبارهای دارویی كشور مسلط هستیم

۱۳۹۱/۰۶/۲۷ - ۱۴:۲۹ - کد خبر: 56481

سلامت نیوز : معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت با بیان اینكه امروز دنیا جنگ اقتصادی تمام عیاری در بحث دارو بر ما اعمال می‌كند، گفت: با این وجود به صورت كامل به انبارهای دارویی‌مان مسلط هستیم. این موضوع دستاورد عظیمی است كه به واسطه حسابداری تعهدی به آن دست یافته‌ایم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دكتر سید عباس حسنی در نخستین جشنواره نظام مالی بخش سلامت و استقرار حسابداری تعهدی با تاكید بر لزوم برقراری انضباط مالی به منظور رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز و قوانین توسعه‌ای كشور، گفت: بخش قابل توجهی از سیاست‌های كلی برنامه پنجم توسعه به حوزه سلامت مرتبط می‌شود كه تبدیل نظام بودجه‌ریزی كشور به بودجه‌ریزی عملیاتی از جمله وظایفی است كه در قانون برنامه پنجم توسعه برای وزارت بهداشت در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به كاهش سهم مردم در پرداخت هزینه‌های سلامت به زیر 30 درصد به عنوان یكی از مهم‌ترین بند از قوانین برنامه پنجم توسعه، گفت: برنامه پنجم توسعه، اداره مالی و اقتصادی وزارت بهداشت را در رسیدن به اهداف سلامت مورد توجه قرار داده است.معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت با اشاره به گستردگی خدمات و وزارت بهداشت در كشور، افزود: بیش از 50 دانشگاه علوم پزشكی، بیش از 140 هزار دانشجو، 700 بیمارستان فعال، 12 هزار عضو هیات علمی، 430 شبكه بهداشتی درمانی، 617 مركز بهداشتی درمانی شبانه‌روزی، 33 مركز بهداشت استان، 21000 خانه بهداشت با بیش از 380 هزار نفر پرسنل در مجموعه وزارت بهداشت فعالند. در مجموع بیش از 30 هزار واحد عملیاتی و بیش از 14000 نوع خدمت در مراكز مختلف از سوی وزارت بهداشت ارائه می‌شود و گردش مالی ما نیز در سال جاری 115 هزار میلیارد تومان است.

حسنی با اشاره به ماده 46 نقشه تحول نظام سلامت و الزام استقرار الگوی حسابداری تعهدی، گفت: حسابداری تعهدی در نقشه نظام سلامت نیز مورد توجه قرار گرفته است.وی با اشاره به تركیب هزینه‌های نظام سلامت در كشور و سهم بیمه‌ها، دولت، منابع خصوصی و مردم در پرداخت این هزینه‌ها، گفت: در دنیا مردم تنها 18 درصد هزینه‌های سلامت را می‌پردازند. این در حالی است كه در ایران 54 درصد این هزینه‌ها از سوی مردم پرداخت می‌شود.

بودجه وزارت بهداشت در تناسب با بودجه‌های عمومی كشور نیست

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت در ادامه با بیان اینكه بودجه وزارت بهداشت تناسب لازم با بودجه‌های عمومی كشور را ندارد، افزود: این موضوع مقداری ما را در زمینه به دست آوردن قیمت تمام شده خدمات نگران می‌كند چرا كه به دست آوردن قیمت تمام شده قیمت خدمات جزو تكالیف قانونی است و قانون برنامه پنجم توسعه نیز بر این موضوع تاكید كرده است. عدم تناسب بودجه وزارت بهداشت با بودجه عمومی كشور موجب ایجاد وضعیت آشفته بازاری برای مدیران شده است چرا كه مدیران حوزه سلامت از یكسو باید پاسخگوی مردم باشند، اما از طرف دیگر منابع كافی را در اختیار ندارند، این موضوع منجر به سردرگمی می‌شود.

حسنی نظام نوین مالی را از جمله رویكرد اصلاحات در خدمات سلامت و در حوزه مالی، عنوان كرد و گفت: رویكرد دیگر اصلاحات در خدمات سلامت، استقرار برنامه پزشك خانواده است تا به این ترتیب ایرانی‌ها دغدغه درمان نداشته باشند. برنامه پزشك خانواده انقلابی در حوزه خدمات سلامت خواهد بود. هر كشوری قدرت اجرای چنین برنامه‌ای را ندارد، چرا كه فراهم بودن زیرساخت‌ها، از جمله الزامات اجرای این برنامه است و این زیرساخت‌ها اكنون در ایران فراهم است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت در ادامه با برشمردن اشكالات و نارسایی‌های حسابداری نقدی، گفت: عدم امكان ارزیابی عملكرد سازمان، عدم انطباق روش مذكور با استانداردهای حسابداری و عدم وجود نظام بودجه‌بندی جامع مبتنی بر فعالیت‌ها از جمله اشكالات و نارسایی‌های حسابداری نقدی است.

وی در ادامه به بندهای 12، 36، 39، 46 و 50 سند چشم‌انداز 20 ساله و همچنین قوانین برنامه‌های پنج ساله چهارم و پنجم در زمینه نظام نوین مالی اشاره كرد و گفت: نظام نوین مالی، اصلاح ساختار امور مالی دانشگاه‌ها را به دنبال دارد. بر این اساس در وزارت بهداشت به عنوان قدم اول برای دستیابی به قیمت تمام شده خدمات، حسابداری تعهدی را مستقر كردیم تا سكان مدیریت منابع را به صورت قوی و مقتدر به دست بگیریم و به این ترتیب خود را به اهداف چشم‌انداز برسانیم.حسنی در ادامه افزود: برای نخستین بار، در سال 89 تمام درآمدهای اختصاصی محقق شد و 300 میلیارد تومان نیز مازاد كسب كردیم. در سال پس از آن نیز مازاد درآمدهای اختصاصی به سقف 700 میلیارد تومان رسید.

اجازه نمی‌دهیم ریالی در ستاد وزارت بهداشت انحراف پیدا كند

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت بهداشت همچنین به مهم‌ترین نتایج اصلاحات در نظام نوین مالی اشاره كرد و گفت: در بحث حسابداری وزارت بهداشت انقلابی رخ داده است. امروز انضباط مالی در وزارت بهداشت برقرار است و اجازه نمی‌دهیم ریالی در داخل ستاد وزارت بهداشت انحراف پیدا كند.

به گزارش ایسنا، در ادامه دكتر حسن امین‌لو، معاون هماهنگی و رییس هیات‌های امنای دانشگاه‌ها و دانشكده‌های علوم پزشكی با مقایسه بودجه تصویب شده برای كل كشور در سال 1285 با بودجه تصویبی برای كل كشور در سال جاری، گفت: بودجه امسال كل كشور نسبت به سال 1285 حدود 10 میلیون برابر رشد داشته است. بودجه امسال وزارت بهداشت نیز 115 هزار میلیارد تومان است.

وی افزود: وزارت بهداشت در حال حاضر حدود 50 هزار میلیارد تومان سرمایه دارد و حدود 10 هزار میلیارد تومان نیز تجهیزات در اختیار دارد؛ تجهیزاتی كه تاریخ مصرف دارند و باید به دقت مورد استفاده قرار گیرند.رییس هیات‌های امنای دانشگا‌ها و دانشكده‌های علوم پزشكی ادامه‌ داد: تهیه ملزوماتی كه مصرف می‌كنیم، مشكل است و تمام واحدهای ارائه خدمت مجبورند برای آنكه مصرف‌كنندگان دچار مشكل نشوند، این ملزومات را انبار كنند. از طرف دیگر این ملزومات تاریخ مصرف دارند؛ یعنی یك شمشیر دو لبه.

امین‌لو با اشاره به تنوع ارائه خدمات در وزارت بهداشت، افزود: در وزارت بهداشت هزاران نوع خدمت ارائه می‌شود. تنوع كالاها و نیروی انسانی نیز بالاست. وزارت بهداشت از گردش مالی سالانه حدود 17 تا 18 میلیارد تومان برخوردار است. گردش مالی و سرمایه ثابت وزارت بهداشت از تمام ادارات دولتی و وزارتخانه‌های كشور بیشتر است. امروزه دیگر مكانیزم حسابداری نقدی پاسخگو نیست و نیازمندیم هر هزینه‌ای كه انجام می‌شود پول آن را ثبت كنیم تا درآمدها قابل وصول باشد.

وی افزود: اكنون دو سوم پولمان را مردم و بیمه‌ها پرداخت می‌كنند و یك سوم آن را از دولت می‌گیریم. بر این اساس باید این پول‌ها با انضباط خرج شود. وزارت بهداشت برای ایجاد انضباط مالی، بسترها را آماده كرد. از نظر بین بخشی نیز به كمك‌های وزارت اقتصاد و دارایی نیازمندیم.وی در پایان تاكید كرد كه برای انضباط مالی راه نجاتی جز حسابداری تعهدی نیست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.39111s, 19q