۱۱۵ هزار میلیارد تومان گردش مالی وزارت بهداشت/نظام مالی نوین برای رفع سردرگمی مدیران

۱۳۹۱/۰۶/۲۷ - ۱۵:۴۱ - کد خبر: 56491
سلامت نیوز : عباس حسنی در اولین جشنواره نظام نوین مالی وزارت بهداشت که در سالن همایش‌های رازی برگزار شد اظهار داشت: سیاست‌های کلی مرتبط با حوزه سلامت در برنامه پنجم توسعه بر مبنای قناعت، پرهیز از اسراف و اهتمام به ارتقای کیفیت در تولید تبدیل شده و از طرف دیگر اصلاح نظام اداری و کاهش سهم پرداختی از دید مردم در هزینه‌های سلامت به زیر 30 درصد مورد تاکید است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی با اشاره به گستردگی وزارت بهداشت و زیرمجموعه آن تصریح کرد: 50 دانشگاه و دانشکده، 140 هزار دانشجو و 700 بیمارستان فعال زیرمجموعه وزارت بهداشت هستند و در عین حال بیش از 30 هزار واحد عملیاتی و 14 هزار نوع خدمت در بیمارستانها، دانشگاه‌ها و ادارات وزارت بهداشت ارائه می‌شود.حسنی با اشاره به گردش مالی این وزارتخانه گفت: گردش مالی امسال 115 هزار میلیارد تومان است که این حجم عظیم سیستم محاسبات،‌حسابداری و ثبت خاص خود را می‌طلبد و دیگر حسابداری نقدی برای این مقدار جوابگو نیست.

معاون توسعه منابع وزیر بهداشت نقشه تحول نظام سلامت را در تغییر رویکرد مالی وزارت بهداشت موثر دانست و افزود:‌ ماده 46 نظام تحول سلامت استقرار الگوی حسابداری تعهدی را بر ما تعیین کرده است و برای رسیدن به انضباط مالی نیاز داشتیم تا نظام مالی نوینی را اجرا کنیم.وی گفت: به عنوان مثال برای کاهش پرداخت مردم به زیر 30 درصد باید سهم بیمه‌ها، دولت و مردم به طور شفاف و روزآمد مشخص می‌شد چرا که اکنون 54 درصد هزینه‌های درمان را خود مردم می‌پردازند در حالی که این رقم به طور میانگین در دنیا چیزی حدود 18 درصد است.

حسنی تاکید کرد: انتظارات زیاد و از طرفی محدودیت منابع سبب شده تا مدیران حوزه سلامت در ارائه خدمات دچار سردرگمی شوند ولی با استقرار نظام نوین مالی این وضعیت تغییر خواهد کرد.وی به مزیت دیگر سیستم نوین مالی در وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: در تمام دنیا اطلاعات منابع انسانی، منابع مالی، بودجه و اطلاعات لجستیک به صورت جزیره‌ای هستند و تبادل اطلاعاتی صورت نمی‌گیرد. در حالی که با این سیستم هماهنگی و استفاده بهینه امکانپذیر است.

وی در ادامه سخنان خود به اشکالات حسابداری نقدی اشاره کرد و گفت: عدم امکان ارزیابی منابع و کنترل هزینه‌ها، دسترسی نداشتن به قیمت تمام شده و اینکه نمی‌توان مدیریت صحیحی را بر منابع داشت از جمله ایرادات حسابداری نقدی است ولی با اصلاح ساختار مالی تمام این نواقص برطرف می‌شود و امروز می‌توانیم حسابداری تعهدی رادر تمام دانشگاه‌ های علوم پزشکی جشن بگیریم و ادعا کنیم که می‌توانیم دکان مدیریت صحیح بودجه نظام سلامت را به دست بگیریم.

وی ادامه داد: یک زمانی وقتی می‌خواستیم بدانیم که فلان دانشگاه علوم پزشکی چقدر از بیمه‌ها طلب دارد ماه‌ها زمان نیاز بود ولی امروز با یک کلیک در عرض چند دقیقه این امکان فراهم شده است. از طرف دیگر مدیریت بر انبارها و کنترل بر خرید در راستای جلوگیری از خریدهای غیرضرور مثل دارو وجود دارد که دستاورد عظیمی برای ما محسوب می‌شود.حسنی همچنین از دیگر دستاوردهای نظام نوین مالی را اعطای اختیارات لازم به مدیران، رهایی از روزمرگی و برنامه‌ریزی بلندمدت دانست و گفت: در ادامه این روند ذیحسابی شفافی هم خواهیم داشت و اجازه نمی‌دهیم ریالی از پولهای وزارت بهداشت انحراف پیدا کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.21843s, 18q