راز راه رفتن پشه ها روي آب

۱۳۸۶/۰۵/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5651
راز راه رفتن پشه ها روي آب

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پايگاه اينترنتي لايو ساينس، يك مطالعه كه به تازگي انجام شده است نشان مي‌دهد كه چگونه پشه‌ها اين حركات نمايشي را انجام مي‌دهند.

ساير حشرات مانند مگس‌ها نيز مي‌توانند بطور ماهرانه‌اي بر روي ديوارها و سطوح واژگون راه بروند اما لحظه‌اي كه بر روي سطح آب فرود مي‌آيند ديگر جان خود را از دست مي‌دهند.

با اين همه گروه ديگري از حشرات به ويژه آب سواران نيز مي‌توانند عرض يك درياچه را به آساني طي كنند اما اگر قرار باشد از ديوار بالا بروند ديگر از عهده اين كار بر نمي‌آيند.

اما پشه‌ها اين قابليت را دارند كه بر روي هر دو اين سطوح بايستند، ديوار و سقف مكان خوبي براي فرار اين يغماگران هستند و درياچه‌ها و ساير نهادهاي آبي جاهايي هستند كه پشه‌ها در آنجا تخم مي‌گذارند.

كف پاهاي پشه، مانند مگس، لايه‌اي دارد كه از ساختارهايي سخت مانند موي زبر خوك، پوشيده شده است. اين خاصيت به پشه كمك مي‌كند تا به آساني به سطوحي عمودي و واژگون (سقف) بچسبد.

"آب سواران"، حشراتي كه روي سطح آب شناورند و منتظر مي‌مانند تا حشره ديگري فرود آيد و غذاي خوشمزه‌اي فراهم كنند، متخصصان آب سواري قلمرو حيوانات هستند. تمامي قسمت‌هاي پاهاي اين حشرات را مو پوشانده است كه اين خاصيت ، نفوذ آب را دشوار مي‌كند.

پشه‌ها اين موها را ندارند اما شيارهاي كوچكي روي پاهاي آنها وجود دارد كه محتوي كيسه‌هاي هواست. كشش سطح آب، نفوذ آب به درون شيارها را دشوار مي‌سازد و پشه‌ها را خشك و بالاي سطح آب نگاه مي‌دارد.

هر چه اين شيارها كوچكتر باشند نفوذ آب دشوارتر مي‌شود.

اين مطالعه جديد كه در شماره ژوئيه مجله "? (Physical Review E?منتشر شده، دريافته است كه يك پاي پشه مي‌تواند ? 23?برابر وزن بدن اين حشره را تحمل كند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.67365s, 18q