توصیه‌های روانشناسان برای حفظ سلامت ذهن

۱۳۹۱/۰۶/۲۸ - ۱۰:۴۸ - کد خبر: 56513

سلامت نیوز : این روزها زندگی بدون استرس تقریباً غیرممکن است. فناوری در هر دقیقه به ما می‌گوید که باید چیز جدیدی یاد بگیری. سیاستها در حال دوقطبی شدن هستند. هزینه ها رو به افزایش هستند اما میزان درآمد مردم خیلی زیاد نیست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ شان مک کلینتاک، استادیار روانپزشکی دانشگاه تگزاس گفت: استرس موجب خستگی و مشکلات جسمی می شود و می‌تواند بدن را نسبت به افسردگی و اضطراب هم ضعیف کند. استرس سبب می‌شود تا فرد زودتر از سنش پیر شود و در روابط با دیگران دچار مشکل شود.کارول وارد، یکی از روانپزشکان شهر نیویورک و عضو انجمن ملی کارگران اجتماعی گفت: اولین قدم برای حفظ سلامت ذهنی این است که جنب و جوش داشته باشید. زیر نور آفتاب قدم بزنید و شنا کنید. در مورد اینکه بدن شما مایل به چه نوع حرکتی است، فکر کنید- به خود نگویید مثلاً امروز 5 مایل می‌دوم.

مک کلینتاک افزود: یوگا ورزشی عالی برای رها شدن از استرس است.وی پیشنهاد کرد که به رژیمهای غذایی نیز توجه شود و میوه‌ها و سبزی‌ها و مواد خوراکی مفید مثل چای سبز و ماست بیشتر استفاده شود.هم «وارد» و هم «مک کلینتاک» متفق القول هستند که گاهی اوقات لازم است تا شخص فناوری را فراموش کند و لحظه‌ای برای خودش زندگی کند. مثلاً اگر کنار ساحل دریا ایستاده جدا از دغدغه‌های تکنولوژی فقط به دریا نگاه کند.

به اعتقاد «وارد» سه چیز برای رهایی از استرس حائز اهمیت است: آرامش، روشنی و شفافیت، اجتماع.آرامش یعنی به خود زنگ تفریح بدهید: در طول روز زمانی را به انجام کارهایی که به شما آرامش می‌دهند اختصاص دهید. زمانی را برای ورزش قرار دهید. یا اگر زمان کمی دارید 5 دقیقه در روز نفس عمیق بکشید، این کار بسیار آرامش‌بخش است. وی پیشنهاد کرد تا به آرامی دم و بازدم داشته باشید و در حین این کار انگشتان خود را هم فشار دهید.

وی در مورد روشنی و شفافیت گفت: زمانی را در طول روز انتخاب کنید که بهتر و روشن‌تر می توانید فکر کنید. در این زمان کارهایی را که باید انجام دهید به ترتیب اولویت یادداشت کنید. سعی کنید تا به خاطر آورید که چگونه در گذشته با استرس‌های خود مقابله کرده‌اید.مک کلینتاک گفت: با این کار زمانی را برای کارهای شخصی خود اختصاص می‌دهید و کارهایی را که دوست دارید انجام می دهید مثل گوش کردن به موسیقی، انجام یک کار سرگرم کننده، صحبت با کسی که دوستش دارید در نتیجه تنها به کارهایی که باید در طول روز انجام دهید فکر نمی‌کنید. نوشتن خاطرات هم کمک کننده است.

وارد پیشنهاد کرد که در اجتماع باشید این اجتماع می‌تواند خانواده، دوستان، گروههای مذهبی یا حتی چت باشد.وی گفت: در صورتی که در زندگی دچار مشکل شده‌اید مثلاً شغلتان را از دست داده‌اید یا دچار مشکلات مالی هستید تظاهر نکنید که مشکلی نیست در عوض با زندگی خود رو راست باشید و در مورد آن مشکل با کسی که برای شما اهمیت قائل است صحبت کنید. در عین حال تغییرات لازم برای حل مشکلات را هم مدنظر قرار دهید.

وارد گفت: همواره زمانی برای ارزیابی مجدد کارهایتان اختصاص دهید. با خود رو راست باشید و از خود انتقاد نکنید.محققان گفتند: اگر چه برای داشتن سلامت ذهنی باید دنبال علایق خود باشیم اما گاهی اوقات حداقل برای مدت زمان کوتاه باید شرایط را تحمل کرد.مهمترین چیز آن است که استرس همه جا هست ولی باید لیستی از روشهای دورکننده استرس تهیه کنید که به شما کمک می‌کند و هر گاه  احساس اضطراب داشتید به فهرست خود مراجعه کنید و راه مناسب برای آرامش خود را انتخاب کنید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21747s, 18q