سهم بالاي مصرف ميان وعده نامناسب در نوجوانان

۱۳۸۶/۰۵/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5663
سهم بالاي مصرف ميان وعده نامناسب در نوجوانان
دكتر طلايي متخصص تغذيه به باشگاه خبرنگاران گفت:در بسياري از كشورهاي در حال توسعه مرحله گذر اپيدميولوژيك با روند افزاينده بيماريهاي غير واگير همراه شده است و طبق مطالعات ارتباط اين بيماريها با شيوه زندگي از سنين كودكي و نوجواني و ارتباط رفتارها تغذيه اي مرتبط است.
وي گفت:در كشور ما بررسي شاخص بهاي مرتبط با رفتارهاي تغذيه اي، عادات مناسب و نامناسب تغذيه اي در دانش آموزان مي‌تواند ما را در شناخت بيشتر و موثرتر اين مرحله و مشكلات يا نيازهاي موجود در اين زمينه ياري كند.
وي تصريح كرد: طبق بررسي‌هاي انجام شده دانش آموزان نسبت بيشتري پروتئين و لبنيات نسبت به سهم استاندارد در اين گروه غذايي را داشتند و سهم گروه هاي نان و غلات،‌ سبزيها و ميوه‌ها بسيار پايين تر از ميزان استاندارد اين گروه غذايي در هرم تغذيه اي بود.
همچنين، بالا بودن چشمگير ميزان مصرف گروه غذايي ميان وعده هاي شور و چرب، شيريني‌ها و غيره بود كه در هر دو جنس و در تمام مقاطع تحصيلي در مناطق مختلف كشور زياد است .
وي تاكيد كرد: بيشترين آگاهي دانش آموزان در مورد لبنيات بود همبستگي مستقيم بين آگاهي دانش آموزان ابتدايي درمورد لبنيات و سهم مصرف آن وجود دارد.
همچنين، سطح اطلاع در مورد رفتارهاي تغذيه اي در بين دانش آموزان در حد متوسط در حدود 48 تا  72 درصد با متوسط 8/54 درصد در مقاطع ابتدايي، 48 تا 66 درصد با متوسط 54 درصد در مقاطع راهنمايي و دبيرستان است.
وي ادامه داد: سهم بالاي مصرف لبنيات در رژيم غذايي دانش آموزان از آگاهي بالاي آنها نسبت به اين گروه غذايي حاصل شده و رفتارهاي پر خطر مانند كم بودن مصرف سبزيها و ميوه‌ها و بالابودن چشمگير مصرف ساير مواد غذايي شامل ميان وعده هاي شور و چرب و شيريني‌ها نياز به مداخله مستقيم والدين و مسئولان دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.67911s, 19q