ثبت ۹۰ هزار مورد ابتلای جدید به سرطان در سال جاری

۱۳۹۱/۰۶/۲۹ - ۱۵:۵۲ - کد خبر: 56659
ثبت ۹۰ هزار مورد ابتلای جدید به سرطان در سال جاری
سلامت نیوز : دکتر پیام آزاده در حاشیه کنگره جراحان عمومی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه کار طبابت کاری تیمی است گفت: متاسفانه در کشور ما هم از نظر زیرساخت و هم از نظر فرهنگ طبابت با این مقوله آشنا نبوده و در جنگ و گریز هستیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سینا ؛ وی تصریح کرد: انجمن سرطان ایران که تنها انجمنی است که هیات مدیره آن شامل ۷ – ۸ رشته است به عنوان همکار این کنگره انتخاب شده است تا به راحتی با گروههای مختلف ارتباط برقرار نماید. مجری طرح ممیزی سرطان‌شناسی ریاست جمهوری با اشاره به اینکه تصادفات، بیماری های قلب و عروق و سرطان سه عامل اصلی مرگ و میر در کشور محسوب می‌شوند یادآور شد: ۷۰ درصد مرگ و میر سرطان در کشورهای در حال توسعه اتفاق می‌افتد که کشور ما در بین کشورهای در حال توسعه نیز از وضعیت خوبی برخوردار نیست.

وی اظهار کرد: عواملی مانند دخانیات، تغذیه، آلودگی‌ هوا و متاسفانه تغییر سنت به مدرنیته که بدون فرهنگ سازی اتفاق افتاد باعث افزایش آمار سرطان در کشورمان شده بطوریکه اگر از امروز برنامه جامع کنترل سرطان در کشور اجرایی شود، ۳۰سال دیگر آمار مبتلایان دو برابر خواهد شد. دکتر آزاده با بیان اینکه میزان شیوع سرطان در کشورمان ۸ تا ۱۳ درصد است تصریح کرد: ۵۰ درصد سرطان‌ ها ناشی از سبک زندگی نا‌صحیح است که با تغییرات کوچک شامل رفع آلودگی‌ ها، اصلاح تغذیه و... می‌توان این روند را بهبود بخشید.

وی افزود: امسال ۹۰ هزار ابتلا به سرطان جدید در کشور داشتیم که این آمار سه سال قبل ۷۰ هزار ابتلا بود و با چنین روندی سرطان معضل اصلی سلامت در کشور خواهد بود.
این متخصص سرطان در پایان، سرانه سلامت در کشورمان را بسیار پایین دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر سرانه سلامت در کشور ما بین ۳ تا ۵ درصد است که این رقم در کشورهای در حال توسعه ۱۷ تا ۲۰ درصد است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.33678s, 18q