مقادیر كافی ویتامین D در دوران بارداری برای رشد مغز نوزاد ضروری است

۱۳۹۱/۰۶/۳۰ - ۱۱:۴۱ - کد خبر: 56685

سلامت نیوز :مطالعات حاکی از این است، نوزادانی که مادران آنها مقادیر کافی از ویتامین D را مصرف می‌کنند از لحاظ ذهنی سالم‌تر هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ کمبود ویتامین D در دوران بارداری می‌تواند مانع رشد مغز نوزادان و مهارت‌های ذهنی و حرکتی آنها شود.محققان در اسپانیا با اندازه‌گیری سطح ویتامین D در خون 2000 زن باردار، در سه ماهه اول و دوم و بررسی توانایی‌های ذهنی و حرکتی نوزادان در سن 14ماهگی دریافتند کودکانی که مادران آنها در دوران بارداری به میزان کافی از این ویتامین دریافت کرده باشند در آزمون‌های انجام شده موفق‌تر هستند و نمره بالاتری را دریافت می‌کنند.

محققان همچنین دریافتند میزان مصرف این ویتامین باید به حد کافی باشد؛ زیرا که استفاده زیاد آن‌هم برای بدن مضر است. تحقیقات قبلی نشان داده است میزان کافی ویتامین D در دوران بارداری با اختلال زبان کودکان در ارتباط است. با وجود این بررسی‌ها کارشناسان هنوز هم بر سر میزان دریافتی ویتامین D در زنان باردار اختلاف نظر دارند.محققان اظهار كردند: 20 درصد از زنان دچار کمبود ویتامین D هستند.

این مطالعه نشان داد بین کمبود ویتامین D در دوران بارداری و رشد مغز نوزادان ارتباط وجود دارد. علاوه بر این، ویتامین D ممکن است مزایای دیگری هم برای مادران به همراه داشته باشد.تحقیقات نشان داده است مصرف ویتامین D در زنان باردار می‌تواند از خطرهای مربوط به دیابت حاملگی و فشار خون بالا جلوگیری کند؛ اما سطح بالایی از ویتامین D می‌تواند منجر به تولد نوزاد ناقص شود.این مطالعه در مجله Pediatrics منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.05133s, 18q