چه زمان زمین خوردن كودك را جدی باید گرفت

۱۳۹۱/۰۶/۳۱ - ۱۲:۰۰ - کد خبر: 56710
سلامت نیوز: یكی از نگرانیهایی كه والدین در مورد نوزاد و یا كودك خود دارند،  زمین خوردن كودك است. در این مواقع، بیشتر والدین به ویژه مادران از اینكه كودك آنها دراثر زمین خوردن صدمه دیده باشد مضطرب شده و آرامش خود را از دست می دهند. احتمال غلتیدن و افتادن نوزادان و كودكان خردسال از روی تختخواب یا كاناپه، صندلی، صندلی ماشین و یا تاپ بسیار زیاد است و بعضی اوقات نوزاد در نتیجه این افتادن ها زخمی و یا كبود می شود. مادران و پدران  باید سعی كنند در این شرایط آرامش خود را حفظ كنند.

بیشتر اوقات، افتادن و زمین خوردن نوزاد و كودك جدی نیست. خوشبختانه كودكان قادر هستند تا خیلی سریع به وضعیت قبل برگردند. بیشتر زخمهایی كه در نتیجه زمین خوردن بوجود می آیند بدتر از آنچه كه درحقیقت هستند به نظر می رسند و معمولاً نیازی نیست به دكتر و اورژانس مراجعه شود. بهتر است والدین عزیز بدانند چه زمانی باید از زمین خوردن و یا افتادن نوزاد و یا كودك خود احساس نگرانی كرده و در صورت مشاهده جراحت و صدمه جدی به اورژانس مراجعه كنند.

چه نوع زمین خوردن هایی نگران كننده هستند


نوزادان بیشتر از روی تختخواب و یا كاناپه بر روی زمین می افتند. افتادن از بالای تختخواب و یا كاناپه چندان مهم و نگران كننده نیست. دلیل آن این است كه ارتفاع آنها بیشتر از 30 الی 35 سانتی متر نبوده و صدمه جدی به نوزاد وارد نمی شود.

بیشتر كودكان نوپا به هنگام دویدن و راه رفتن زمین خورده و احتمال دارد سر آنها به شی و یا زمین برخورد كند. در این شرایط نیازی نیست تا به اورژانس و یا دكتر مراجعه شود مگر اینكه در اثر اصابت كردن سر نوزاد به زمین، در آن بریدگی عمیقی كه نیاز به بخیه داشته باشد، به وجود بیاید.

بعضی اوقات احتمال دارد، والدین در حالیكه كودك را در آغوش گرفته و قدم می زنند ناگهان تعادل خود را از دست داده به زمین خورده وروی كودك خود بیافتند. اگر این اتفاق در حال دویدن رخ دهد احتمال دارد تا به كودك صدمه وارد شود. اما در غیر اینصورت ممكن است به كودك صدمه جدی وارد نشود.

افتادن كودك از ارتفاع بیشتر از 30 سانتی متر، خطر صدمه دیدن او را افزایش می دهد. ارتفاع میز تعویض پوشك نوزاد، صندلی های پایه بلند و یا پیشخوان بیش از اندازه است و چنانچه كودك از بالای آنها به زمین پرتاب شود احتمال دارد كه صدمه ببیند به ویژه اگر كف پوش زمین از جنس سخت باشد.

اقدامات لازمی كه والدین در هنگام افتادن كودكان باید انجام دهند


آرام كردن كودك. زمانی كه كودك به زمین می افتد، سعی كنید تا آرامش خود را حفظ كرده و از این موضوع وحشت نكنید. این عكس العمل از طرف والدین به حفظ آرامش كودك كمك می كند. در این صورت آنها بهتر می توانند به كودك خود كمك كنند.

برای برقراری تماس با دكتر یا اورژانس عجله نكنید

كودك خود را پس از بلند كردن از زمین معاینه كنید. سر و بدن او را به دقت نگاه كنید. برای اینكه بتوانید بهتر این كار را انجام دهید، لباسهای او را از تنش خارج كنید.  اگر متوجه اثری از كبودی، قرمزی و یا ورم و لنگیدن در او نشدید مطمئن باشید كه به كودك شما صدمه خاصی واد نشده است.

اگر متوجه شدید قسمتی از بدن كودك ورم كرده  و یا كودك به هنگام راه رفتن لنگ می زند، باید هر چه سریعتر به اورژانس مراجعه كنید.

اگر سر نوزاد به زمین اصابت كرد مراقب باشید تا احساس سرگیجه و یا تاری دید نداشته باشد. چنانچه كودك پس از اصابت كردن سرش به زمین حالت تهوع داشته باشد و یا اینكه استفراغ كند باید هر چه سریعتر به اورژانس مراجعه شود. در غیر اینصورت صدمه جدی به او وارد نشده است.

منبع: نی نی سایت
 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.19283s, 19q