افزایش قیمت تجهیزات و تعرفه‌های غیر واقعی، ۸۰۰ میلیارد کسری بیمارستانی به بار آورد

۱۳۹۱/۰۷/۰۱ - ۱۰:۰۷ - کد خبر: 56726
سلامت نیوز : حسن امامی رضوی در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: بیمارستانها اصلاً وضعیت خوبی ندارند.  از لحاظ ملی به شدت با مشکل مواحه هستند و درآمدها و منابع آنها به هیچوجه تکافوی هزینه‌ها و افزایش تجهیزات و اقلام پزشکی را نمی‌دهد.

وی گفت: افزایش هزینه‌های بیمارستانها به مراتب بیشتر از افزایش 20درصدی تعرفه‌های پزشکی است و افزایش قیمت تجهیزات پزشکی و حتی اقلام مصرفی نیز به مراتب بیش از این میزان است، ضمن اینکه بیمه‌ها همین تعرفه‌‌های غیر واقعی را هم با تأخیر 5 تا 6 ماهه پرداخت می‌کنند.وی ادامه داد: بیمه‌های پایه به تعهدات قانونی خود به موقع عمل نمی‌کنند. همین الان بیمه‌های پایه در مجموع حدود 1500 میلیارد تومان به بیمارستانهای کشور بدهی معوقه دارند و سیستم بیمارستانی کشور تحمل این حجم کمبود منابع مالی را ندارد و گر چه ما اجازه نمی‌دهیم بیمارستانها به طرق غیر قانونی هزینه‌های خود را از مردم تأمین کنند اما حاصل این مشکلات افت محسوس کیفیت خدمات بیمارستانی است و در نهایت این مردم هستند که ضرر می‌کنند.

معاون درمان وزیر بهداشت ادامه داد: ما به جد نگران وضعیت بیمارستانهای کشور هستیم. بیمه‌ها و دولت باید هر چه سریعتر ساز و کاری برای جبران این مشکلات اجرا کنند.امامی رضوی اضافه کرد: البته در قانون، راهکار این معضل دیده شده است و در قانون بودجه امسال آمده است که باید از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها 6 هزار میلیارد تومان به وزارت بهداشت پرداخت شود و اگر این اعتبار به موقع پرداخت نشود،‌به سمت افت بیشتر کیفیت خدمات بیمارستانی به خصوص خدمات بالین می‌رویم.

وی گفت: بعد از تصویب این اعتبار در مجلس بود که وزیر بهداشت تعهد کرد. با استفاده از این بودجه با اجرای برنامه پزشک خانواده مردم دیگر هیچ هزینه‌ای برای درمان نپردازند و قرار بود مردم فرانشیز را نپردازند اما الان وضعیت متفاوت شده است یعنی افزایش هزینه‌ها نسبت به افزایش تعرفه ها فاصله معنادار پیدا کرده است و حالا با این وضعیت و مشکلات مالی اجرای هر دو تکلیف حتی اگر 6 هزار میلیارد تومان را هم می دادند، امکانپذیر نیست.وی ادامه داد: اگر این وضعیت ادامه پیدا کند فقط از محل تفاوت افزایش هزینه‌ها نسبت به افزایش تعرفه‌های پزشکی امسال بیمارستانهای دولتی 700 تا 800 میلیارد تومان کسری می‌آورند و البته معوقه 1500 میلیارد تومانی بیمه‌ها و افزایش بالای هزینه تجهیزات پزشکی هم مزید بر این مشکلات است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.25327s, 19q