كاری كنید كه یادتان نرود

۱۳۹۱/۰۷/۰۱ - ۱۰:۴۵ - کد خبر: 56734
سلامت نیوز : شاید باورش سخت باشد، روزی برسد كه دیگر قادر نباشیم عزیزترین كسانمان؛ یعنی همسر و فرزندانمان را به خاطر بیاوریم یا دیگر نتوانیم به یاد بیاوریم كه محل زندگی‌مان، پس از سال‌ها سكونت كجاست؟ واقعیت آن است، برخی از ما كه شاید تعدادمان نیز كم نباشد، به عنوان سالخوردگان فردای جامعه، بسیاری از خاطرات امروز را كاملا از خاطر خواهیم برد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ فراموشی و در مراحل حادتر آن آلزایمر، بیماری تلخ و ناتوان‌كننده‌ای است كه نامگذاری یك روز جهانی به نام آن (31شهریور مصادف است با روز جهانی آلزایمر)، گرچه اهمیت زیادی در پیشگیری از عوامل مستعد‌كننده ابتلا به این بیماری دارد، ولی در مقایسه با رخدادی كه زندگی یك سالمند را كاملا فلج می‌كند، كافی به نظر نمی‌رسد.

زمانی دانستن از بیماری فراموشی برای پیشگیری و كنترل آن كفایت می‌كند كه همه افراد بدانند با افزایش سن، بخشی از توانایی‌های ذهنی و جسمی افراد كاهش می‌یابد و مغز نیز مانند سایر اعضای بدن دچار فرسودگی و كم‌توانی می‌شود، اما آگاهی از عوامل موثر در بروز آلزایمر و نشانه‌های اولیه كاهش توانایی‌های مغزی و انجام سریع اقدامات مراقبتی می‌تواند باعث شود كه بسیاری از سالخوردگان، آلزایمر را تجربه نكنند.

گرچه آلزایمر درمان قطعی ندارد، اما از راه‌های زیادی قابل كنترل است، یعنی جدا از عامل وراثت كه تا حدی در بروز این بیماری موثر است، داشتن تغذیه سالم سرشار از آنتی‌اكسیدان، ماهی و غذاهای كم‌چرب، انجام فعالیت‌های ذهنی، دوری جستن از انزوا و داشتن نوعی فعالیت اجتماعی در سنین میانسالی، كاهش استرس و فشارهای روحی ـ روانی، جلوگیری از وارد شدن ضربه به سر و نیز مواجه نشدن با آلاینده‌ها می‌تواند در پیشگیری از آلزایمر موثر باشد. پس یادمان باشد هر سالخورده‌ای لزوما به آلزایمر مبتلا نمی‌شود و زوال عقل، اتفاقی نیست تا فردی را كه مسیر جوانی، میانسالی و پیری‌اش بر مبنای الگوهای زندگی سالم شكل گرفته باشد، گرفتار كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21491s, 18q