اجرای طرح مقابله با بیماری‌های سل،مالاریا و ایدز در كشور موفقیت آمیز بوده است

۱۳۹۱/۰۷/۰۱ - ۱۴:۴۴ - کد خبر: 56778

سلامت نیوز :مدیر گروه برنامه صندوق جهانی مبارزه با ایدز، مالاریا و سل گفت: در سال‌های گذشته ایران از نظر سطح درآمدی از كشوری با درآمد متوسط به پایین به كشوری با درآمد متوسط به بالا ارتقا یافته و میزان شیوع بیماری نیز در این مدت در كشور كاهش یافته است.

سعید فردوسی در گفت‌وگو با (ایسنا)، اظهار كرد: هدف از اجرای پروژه‌های مقابله با بیماری‌های ایدز، مالاریا و سل در كشور، تقویت مبانی، زیرساخت‌ها و ظرفیت‌سازی برای اجرای بهتر استراتژی‌های ملی در بخش سلامت است.وی افزود: در سفر به خوزستان بخشی از پروژه‌های مقابله با بیماری‌های سل، مالاریا و ایدز كه در سال‌های گذشته در این استان اجرایی شده است مورد بازدید قرار گرفت؛ فعالیت‌های انجام شده در كشور در بخش بهداشت موجب شده در زمینه كنترل این بیماری‌ها به منابع و امكانات بین‌المللی متصل شویم.

فردوسی تصریح كرد: برای اجرای این پروژه‌ها زمان‌بندی مشخصی تعیین شد و بر این اساس برای اجرای پروژه سل در كشور تا سال 2013، پروژه ایدز تا سال 2015 و برای اجرای پروژه مقابله با مالاریا تا سال 2016 زمان در اختیار داریم. در خصوص پروژه مقابله و كنترل بیماری ایدز اكنون فعالیت‌های بسیار خوبی در كل كشور در حال انجام است و در زمینه كنترل و مقابله با بیماری‌های سل و مالاریا نیز در استان‌های هدف و استان‌هایی كه این بیماری بیشتر مشاهده می‌شود فعالیت‌هایی در حال انجام است.

مدیر گروه برنامه صندوق جهانی مبارزه با ایدز، مالاریا و سل خاطرنشان كرد: پروژه مقابله با بیماری سل اكنون در هفت استان كشور از جمله خوزستان در حال اجرا است و پروژه بیماری مالاریا نیز ابتدا در سه استان كشور آغاز شد و از ابتدای سال میلادی جاری تعداد این استان‌ها به هفت استان افزایش یافت. این هفت استان از استان‌های حاشیه‌ای كشور هستند كه به دلیل موقعیت جغرافیایی و اجتماعی كه با آن مواجه هستند مشكلات بیشتری در این استان‌ها مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس طبقه‌بندی بین‌المللی ایران از نظر سطح درآمد، متوسط به بالا و از نظر بیماری‌ها در وضعیت مطلوب قرار دارد. این دو موضوع از شاخص‌هایی هستند كه صندوق جهانی مبارزه با ایدز، سل و مالاریا بر اساس آنها كشورهای هدف خود را انتخاب می‌كند.

فردوسی گفت: اكنون باید تلاش كنیم كه دستاوردها و اهداف محقق شده این برنامه جهانی در ایران پایدار و در بدنه فعالیت‌های دولت تلفیق شوند. این پروژه از نظر ایجاد یك دریچه بین‌المللی، فراهم كردن یك فضای فعالیت در راستای اجرای یك برنامه واحد و منظم، تجهیز زیرساخت‌های مقابله با بیماری‌ها و حساس‌سازی مسئولان كشور و همچنین اطلاع‌رسانی در این زمینه بسیار دارای اهمیت است.

وی افزود: ایران از یك نظام بهداشتی با زیرساخت نسبتا قوی و نیروی انسانی شایسته و همچنین برنامه‌ریزی و استراتژی‌های ملی برخوردار است و از این جهت با كشورهای همجوار قابل مقایسه نیست. در پایان اجرای این پروژه‌ها در كشور یك ارزیابی انجام می‌شود و به عنوان مثال در زمینه اجرای پروژه سل بر اساس ارزیابی‌هایی كه انجام ‌شده، ایران در رتبه A2 قرار گرفت. این رده‌بندی‌ها به‌گونه‌ای است كه كشوری به بهترین نحوه اجرا را داشته باشد در رتبه A1 قرار می‌گیرد و پس از آن نیز بقیه كشورها به ترتیب در رتبه‌های A2، B1، B2 و C قرار می‌گیرند و كشوری كه رتبه C را كسب كند به این معنا است كه در اجرای پروژه مقابله با بیماری عملكرد خوبی نداشته است.

مدیر گروه برنامه صندوق جهانی مبارزه با ایدز، مالاریا و سل تصریح كرد: در ایران علی‌رغم چالش‌هایی كه وجود داشت، این پروژه‌ها با موفقت اجرایی شدند و كسب رتبه A2 قابل قبول است. در استان خوزستان نیز هماهنگی و حساسیت در زمینه اجرای پروژه‌های مقابله با سل، مالاریا و ایدز مشاهده می‌شود و در دو سال اخیر با اقدامات خوبی كه در این استان انجام شده، آمار و ارقام بهبود یافته است. چالش‌هایی كه در زمینه اجرای پروژه مقابله با سل در خوزستان وجود دارد به معاونت بهداشتی دانشگاه جندی‌شاپور منتقل شده و امیدواریم این چالش‌ها هرچه زودتر برطرف شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.44654s, 18q