مجلس با بررسی فوری طرح تسریع در روند بازسازی مناطق زلزله زده مخالفت کرد

۱۳۹۱/۰۷/۰۲ - ۱۵:۰۲ - کد خبر: 56839
سلامت نیوز : نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بررسی فوری طرحی برای تسریع در روند بازسازی مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی مخالفت کردند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه بررسی دو فوریت طرح تسریع در روند بازسازی مناطق زلزله زده و مدیریت بحران فاجعه ملی 25 مرداد 1391 در آذربایجان شرقی را در دستور کار داشتند.براساس این گزارش جمعی از نمایندگان به دنبال عدم رسیدگی دقیق به مشکلات مناطق زلزله زده و مردم این مناطق طرحی با قید دو فوریت برای حل مشکلات ارایه کردند.

پس از اظهارات موافق و مخالف مجلس با 99 رای موافق، 74 رای مخالف و 26 رای ممتنع از 240 نماینده حاضر با دو فوریت این طرح موافقت نکردند. تصویب دوفوریت این طرح نیازمند موافقت دوسوم نمایندگان حاضر در مجلس بود. 41 نماینده حاضر در مجلس نیز در این رای گیری شرکت نکردند.سپس مجلس برای تصویب یک فوریت طرح وارد رای‌گیری شد که مجدداً نمایندگان با 110 رای موافق، 55 رای مخالف و 27 رای ممتنع از 237 نماینده حاضر به یک فوریت این طرح نیز رای ندادند. 45 نماینده حاضر در مجلس نیز در این رای گیری شرکت نکردند.

مخالفان با طرح مذکور معتقدند به جای تبعیض قائل شدن بین مناطق دچار حادثه باید طرح جامعی برای حوادث غیرمترقبه کل کشور اندیشیده شود زیرا تمام موضوعاتی که در طرح تهیه شده گنجانده شده جزو اختیارات دولت است و هم اکنون دولت می‌تواند از این اختیارات استفاده کند .از سوی دیگر موافقان فوریت این طرح تاکید داشتند دولت طبق وعده‌ای که داده نمی‌تواند 45 روزه مسکن دایم برای ساکنان مناطق زلزله زده تهیه کند، مشکلات زیادی گریبان مردم این مناطق را گرفته است و هرچه زودتر باید به روند بازسازی سرعت داده شود.

در نهایت نمایندگان با دو فوریت و یک فوریت این طرح موافقت نکردند و طرح به صورت عادی در کمیسیون مربوطه بررسی خواهد شد در حالی که با این وضعیت در صورت بررسی در کمیسیون و حتی تصویب در مجلس نیز طراحان به هدف خود مبنی بر تسریع در روند بازسازی نخواهند رسید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.55642s, 18q