عفونت و نازايي عارضه محصولات ضد بارداري قاچاق

۱۳۸۶/۰۵/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5687
عفونت و نازايي عارضه محصولات ضد بارداري قاچاق

دكتر محمد اسلامي در گفت و گو با ایسنا، از مشكلات موجود در برنامه‌هاي كشوري تنظيم خانواده را وجود محصولات قاچاق و تقلبي عنوان كرد و افزود: تشخيص نوع تقلبي اين محصولات با چشم به تنهايي امكان‌پذير نيست.

وي با اشاره به ضرورت استريل بودن IUD جهت كارگذاري آن در داخل رحم گفت: نتايج بررسي‌هاي آزمايشگاهي آ.يو.دي‌هاي قاچاق و تقلبي حاكي از آلودگي‌هاي ميكروبي و غير استاندارد بودن اندازه آنان است، اين در حالي است كه اين محصولات غيرمجاز تقلبي غالبا با اسامي فريبنده‌اي در بازار به فروش مي‌رسد.

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت به وجود دو نوع محصول پيشگيري از بارداري قانوني و مجوز دار در داخل كشور اشاره كرد و افزود: در فواصل زماني و بر اساس مكاتبات به عمل آمده با اداره كل تجهيزات پزشكي، انجمن زنان و زايمان، سازمان نظام پزشكي،‌جمعيت مامايي، معاونت‌هاي درماني و بهداشتي، اداره تعزيرات حكومتي و ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز محصولات قانوني و مجوز دارو و نمايندگي‌هاي فروش آن معرفي شده است و پزشكان و ماماها مي‌توانند آ. يو. دي مورد نياز خود را از اين مراكز تهيه كنند.

اسلامي ضمن استقبال از مشاركت بخش خصوصي براي حفظ تنوع محصول گفت: نمايندگي‌هاي مجاز به تعداد كافي براي عرضه محصولات قانوني در سراسر كشور وجود دارد.

وي با بيان اينكه ساليانه 300 هزار آ. يو. دي در مراكز دولتي و حدود يكصد هزار آ. يو. دي در مراكز خصوصي كار گذاشته مي‌شود، گفت: آ. يو. دي با ميزان اثر بخشي بيش از 99 درصد از موثرترين روش‌هاي پيشگيري از بارداري است.

اسلامي با تاكيد بر اينكه آ. يو. دي‌هاي قاچاق و تقلبي فاقد توان پيشگيري از بارداري هستند، ادامه داد: دردها و خونريزي‌هاي شديد رحمي، جابجايي و دفع آ. يو. دي از ديگر پيامدهاي آ. يو. دي‌هاي غيرمجاز و قاچاق است.

رييس اداره تنظيم خانواده وزارت بهداشت با بيان اين كه مراكز خصوصي متقاضي استفاده از آ. يو. دي‌هاي مجاز مي‌توانند اين محصولات را از دانشگاه‌هاي علوم پزشكي هم تهيه كنند، در پايان يادآور شد: تعداد متقاضيان ثبت مي‌شود تا ميزان آ.يو.دي مصرفي جمع بندي ‌شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.84659s, 18q