چرا کابوس می بینیم ؟

۱۳۹۱/۰۷/۰۲ - ۲۲:۴۹ - کد خبر: 56878
سلامت نیوز : وقتي خوابي می بينيد که درآن فضاي رعب آور، نشا ن ها و مفاهيم موجب ترس و وحشت می شود و در حاليکه تپش قلب خود را احساس کرده و عرق می ريزيد ناگهان از خواب می پريد، شک نکنيد که شما کابوس زده شده ايد.در بعضي فرهنگها کابوس را ملاقات با شياطين )بزم شيطاني( ودر برخي ديگر آن را تجارب واقعي روح درعوالم ديگر می دانند اما اکثريت ملل آن را تنها يک خواب پریشان یا یک رويا می دانند.
تنش را می توان زمينه ساز اکثر اختلالات خواب از جمله کابوس دانست.

اين تنش می تواند داخلي باشد يعني ناشي از يک سري کلنجارها وتفکرات شخصي يا حاصل تعامل و ارتباط با دنياي خارج. جالب است بدانيم که ماده خام تمامی کابوسهاي ما ترس و دلهره هاي زندگي واقعي مان است.داروهاي مربوط به فشار خون بالا، پارکينسون ( لوودوپا( واعتياد به آمفتامين،کوکائين و ساير مواد محرک از عوامل دارويي هستند که ممکن است مصرف کنندگان خود را دچار خوا بهاي آشفته کنند.

بيماري آلزايمر، سوانح، زخمها و عقده هاي رواني التيام نيافته، مرور خاطرات تلخ و دردناک،تماشاي فيلمهاي دلهره آور و...ا ز جمله فاکتورهاي موثر در ايجاد اين کابوسها هستند.کساني که در مواجهه با رويدادهاي تلخ وگاه دردناک روزمره احساس خود را سرکوب می کنند و جلوي بروز واکنشهاي عاطفي خود را می گيرند اغلب در خلوت و يا خواب خود با اين احساسات درگير شده و دچار نوعي عذاب و کابوس می شوند. کارشناسان کابوس را يک روياي بدشکل می دانند.

به نظر آنها اتفاقات ناخوشايند و تلخ را بايد در کنار تجارب وخاطرات گذشته قرارداد و از آنها درس گرفت.سپس باید با دوري از افسردگي و وحشت برخود مسلط شد و اين تنش را کنترل کرد اما اگر بخواهيم مدام بر تصاوير ذهني دلهره آورو منفي فکر کنیم و در آنها شناور باشيم، يک بار اضافي رواني بر ذهن ما تحميل شده وافکار پريشان موجب سلب آسايش و اختلال در خواب خواهد شد.

بنابراين کابوسهاي شما تا زماني که ذهنتان از احساسات فاصله نگرفته، ادامه خواهد داشت و بعد از ايجاد اين فاصله است که کابوسها ازبين خواهند رفت.کابوس فريادي است که در جستجوي راهي براي کنار آمدن با وقوع تجربه هاي هولناک درزندگي، بر می خيزد. ديدن گهگاه اين کابوسهاعادي است اما نه هر شب و نه تا هميشه.

5 توصیه برای مواجهه با کابوس
1) استرس نقش مهم ی در اختلالات خواب دارد.براي کاهش اين تاثيرات ورزشهاي جسمي رواني را توصيه می کنيم.يوگا،نرمشهاي آیروبيک و حتي ورزش هایي مثل کوهنوردي و پياده روي در کنترل تنشهاي زندگي بسيار مهم به نظر می رسند.
2) نسبت به آنچه شما را وحشتزده می کند،شناخت پيدا کنيد. چه احساسات يا اتفاقاتي دراين مورد دخيل اند؟ همه اين حالات را براي خود موشکافي کنيد. چه بسا دليل محکمی براي ترس از آنها وجود نداشته باشد.
3) هر خواب بدي را متوقف کنيد. باور داشته باشيد يا نه، به راحتي می توانيد با تمرين خودتان را براي رويارويي با شرايط مختلف در دنياي رويا آماده کنيد.
4) وقتی از یک کابوس بیدار می شوید، سعی کنید سرانجام روياهايتان را خودتان در دست بگيريد و در ذهنتان آن کابوس را به شکل مثبتی به پایان ببرید. افکار و تصورات منفي را به انديشه ها واحساسات مثبت تبديل کنيد.
5) يک دفتر روزانه براي ثبت روياها داشته باشيد. هر روز صبح خوابهايتان را در آن يادداشت کنيد. همه روياها را جزء به جزء قيد کنيد و هر از چندي مواردي از اين نوشته ها را که آزارتان می دهند، مرور کرده و سعي کنيد آنچه راکه اسباب ناراحتي شما می شود، پيدا کنيد.

5 کابوس رایج و راه حل آنها
1) تعقيب و گريز: لحظه اي بايستيد به پشت سرتان نگاه کنيد و به موجودي که در پی شماست خيره شويد. شايد اصلاً قصد آزار شمار را ندارد. سعي کنيد با اوارتباط برقرارکرده و گفتگو کنيد.
2) حمله: آمادگي خود را براي دفاع ازخودتان نشان دهيد. براي موجود مزاحم رجزخواني کنيد و او را از رفتاري که باشما دارد پشيمان کنيد.
3) سقوط از ارتفاع: آرام باشيد و مقاومت نکنيد. کاري از دستان شما ساخته نيست ولي حتي اگر زمين هم بخوريد خطري شما را تهديد نکرده و سالم خواهيد بود.با طرز فکر و تلقين می توانيد سقوط را به يک پرواز شجاعانه و لذتبخش تبديل کنيد.
4) حس فلج اندامها: اجازه ندهيد اضطراب بر وجودتان مسلط شود. به خودتان تذکر دهيد که در عالم خواب هستيد.
5) خراب کردن جلسه سخنراني: شما مجبور نيستيد تا آخر جلسه به سخنراني ادامه دهيد. می توانيد اتاق جلسه را ترک کنيد اما بعد از اتمام کابوس با تکنيکهاي مختلف سعي کنيد براي ارایه مطالب خود در جمع، اعتماد به نفس پيدا کنيد.
منبع : هفته نامه سلامت

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.57952s, 18q