فشار‌های روانی را مهار کنید

۱۳۹۱/۰۷/۰۳ - ۰۹:۱۶ - کد خبر: 56891
سلامت نیوز : پاسخ بدن به محرک‌های بیرونی و درونی «فشار روانی» نامیده می‌شود. رهاسازی بیرونی فشار روانی شامل تغییر شغل، نقل مکان به یک شهر جدید، ازدواج، مرگ شخص محبوب و وجود یک بیماری در خانواده است. حوادث شادی‌آور به اندازه حوادث غمبار می‌توانند فشارزا باشند. محرک‌های درونی شامل ناراحتی جسمانی یا روانی است. ویژگی شخصیتی، از قبیل نیاز به نقص‌گرایی یا به ‌دست آوردن رضایت دیگران، نیز می‌توانند فشار‌آفرین باشند. فشار روانی می‌تواند هم واکنش‌های مثبت و هم منفی ایجاد کند. به‌عنوان نمونه، شاید به دلیل احساس بی‌کفایتی، میل به بی‌نقص بودن داشته باشید و در‌نتیجه، فشار دایمی که بر خود وارد می‌کنید، در نهایت به ضرر خودتان تمام می‌شود. از سوی دیگر، ممکن است شما فشار را به صورت مثبت تجربه کنید و در نتیجه به شدت برانگیخته شده و مولد باشید و بتوانید بیش از آنچه که در شرایط معمولی می‌توانستید، موفقیت به‌دست آورید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شرق ؛ فشار چه مثبت باشد و چه منفی، واکنش‌های جسمانی ایجاد می‌کند. بدن، هورمون‌ها و مواد شیمیایی که کارکرد قلب، ریه‌ها و عضلات و سایر اندام‌ها را تشدید می‌کنند، ترشح می‌کند. این پاسخ ممکن است حالت دفاعی داشته باشد و شما را قادر کند که مثلا از یک ماشین، بی‌احتیاط فرار کنید. وقتی دوباره احساس ایمنی کردید، تغییرات بدنی مذکور ناپدید می‌شوند. به هرحال، اگر فشار روانی برای یک دوره طولانی تداوم یابد، هورمون‌ها نیز به طور مرتب ترشح کرده، بدن شما را تحریک خواهد کرد، در نهایت این تبادل بین روان و بدن موجب فرسایش می‌شود.

وقتی بدن‌تان برای یک دوره زمانی طولانی تحت فشار روانی و تحریک باشد، با استفاده از نشانه‌های پریشانی که در زیر می‌آیند به شما هشدار خواهد داد:

تنش، افزایش ضربان قلب، تحریک‌پذیری، بی‌خوابی، خستگی، سردرد، ناراحتی معده‌ای، افزایش یا کاهش اشتها.
این علایم نشان می‌دهند که شما باید سبک زندگی و علایق فشارآلود خود را ارزیابی کنید. فشار روانی طولانی توانایی لذت بردن شما از زندگی را مختل کرده و بیماری جسمانی یا عاطفی ایجاد می‌کند.
خیلی از مردم نمی‌دانند که تغییرات عاطفی کوچک، ناشی از فشار روانی هستند. سوالات خودارزیابی زیر به شما کمک می‌کند تا نشانه‌های فشار روانی را در زندگی خود پیدا کنید:

    آیا آرام بودن و شوخی کردن برایتان ممکن است؟
    آیا به راحتی از کوره در می‌روید؟
    آیا خوابیدن در شب برایتان مشکل است؟
    آیا احساس می‌کنید که مسوولیت‌هایتان سنگین است؟
    آیا علایم جسمانی فشار روانی را تجربه می‌کنید؟
    آیا علاقه خود به روابط اجتماعی را از دست داده‌اید؟
    آیا میل شما به مصرف سیگار یا داروها افزایش یافته است؟

اگر شما به چهارسوال از هشت سوال فوق جواب مثبت بدهید، در آن صورت لازم است که راهبردهای ذکر شده در زیر را برای مقابله با فشار روانی اضافی‌تان مورد استفاده قرار دهید.
    راهبردهای مقابله‌ای معمول:
    1-ورزش جسمانی فعال. ورزش منظم به کاهش تنش عضلانی کمک کرده و احساس سلامتی را افزایش می‌دهد. تنش جسمانی ناشی از نگرانی نیز امکان دارد توسط ورزش کاهش یابد. ماساژ نیز همین اثرات را ایجاد می‌کند.
    2-محدود کردن وظایف‌کاری و فعالیت خارج از برنامه درسی. گفتن «نه» به درخواست‌های افراطی کارفرما و نیز داشتن زمان استراحت می‌تواند فشار روانی را به حداقل برساند.
    3-خانواده، دوستان، گروه‌های اجتماعی. نظام‌های حمایتی دوست داشتنی به مواجهه با حوادث فشارزا کمک می‌کند.
    4-تعطیلات یا «زمان بازی». طرح‌ریزی برای داشتن زمان‌های فراغت کوتاه (یا تعطیلات طولانی‌تر) برای آرامش دادن به خودتان در دوره‌های اوج فشار روانی بسیار حایز اهمیت است.
    5-سرگرمی‌ها. برای خودتان سرگرمی‌هایی را پیدا کنید و تا پایان یافتن تاثیرات فشار روانی انرژی و توجه خود را به آن معطوف سازید.
    6-مشاوره. صحبت با یک مشاور برای تشخیص مشکلات تولیدکننده فشار روانی و شکستن الگوهای منفی تحریک، که موجب فشار می‌شوند، مفید است.
    رهایی از فشار روانی:
    تمرین زیر خیلی ساده بوده و می‌تواند در شما ایجاد آرامش كند. روزی دوبار آن را انجام دهید، ترجیحا قبل از صبحانه و بعد از شام:
    به‌طور راحت بنشینید.
    چشمان‌تان را ببندید.
    تمام عضلات خود را به صورت عمیق آرام و حالت آرامش را حفظ کنید.
    از طریق بینی نفس بکشید. به موازات بیرون دادن نفس، در مورد کیفیت تنفس‌تان فکر کنید و واژه‌ای (مثلا عدد یک) را به‌صورت آرام برای خود تکرار کنید. از طریق تمرکز بر تکرار واژه، جلو حواس‌پرتی توسط افکار مختل‌کننده را بگیرید.
    این عمل را 10الی20دقیقه ادامه دهید. بعد از انجام تمرین مذکور، خیلی سریع بلند نشوید و با چشمان باز چند دقیقه بنشینید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.02166s, 18q