دوغ و شربت آبليموي خنك بهترين درمان گرمازدگي است

۱۳۸۶/۰۵/۰۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5693
دوغ و شربت آبليموي خنك بهترين درمان گرمازدگي است

دكتر امام هادي در گفت و گو با ایسنا، ‌با بيان اين كه گرمازدگي يك اصطلاح كلي است و بهتر است به جاي آن صدمه حرارتي را عنوان كرد، گفت: زماني كه بدن در معرض حرارت قرار گرفته و دچار آسيب مي‌شود، عملا در اثر گرما فرد دچار گرمازدگي شده يا اين كه به فرسودگي گرمايي مبتلا مي‌شود كه علائم اين دو با هم متفاوت است.

وي درباره گرمازدگي توضيح داد: زماني كه بدن قادر به دفع حرارت اضافي نباشد، در نتيجه حرارت در بدن باقي مانده و بدن شروع به داغ كردن مي‌كند، اين افراد دچار تب شديدي ‌شده و درجه حرارت آنها به 42 درجه هم مي‌رسد.

دكتر امام هادي در ادامه افزود: افراد گرمازده پوست بدن و زبانشان خشك است و دچار قرمزي و برافروختگي مي‌شوند. معمولا افراد پير و يا افرادي كه دچار صدمه مغزي شده‌اند به خصوص در حجاج مسن اين عارضه مشاهده مي‌شود.

وي تصريح كرد: افرادي كه در گرماي شديد فعاليت مي‌كنند، دچار گرمازدگي مي‌شوند به ويژه نوزاداني كه دچار سرما خوردگي شده‌اند و تب مختصري دارند. گاهي مادران به علت اين كه سرما خوردگي كودك تشديد نشود، او را در زير پتو قرار مي‌دهند كه اين امر سبب تداوم تب شده و نوزاد دچار گرمازدگي مي‌شود.

امام هادي با بيان اين كه كودكاني كه دچار گرمازدگي شده‌اند، بايد پاشويه شوند، اظهار كرد: هنگامي كه كودكي دچار تب شديد مي‌شود بايد بلافاصله شكم و پشت نوزاد را با آب ولرم شستشو داد و نبايد برخلاف تصور غلط مردم از الكل استفاده كرد.

وي يادآور شد: فردي كه در معرض گرماي شديد عرق مي‌كند آب زيادي از بدنش را از دست مي‌دهد و به علت تبخير و ادرار زياد نمك بدنش كاهش يافته و دچار فرسودگي گرمايي مي‌شود.

امام هادي با بيان اين كه فرسودگي گرمايي باعث مرطوب شدن و عرق كردن پوست بدن فرد مي‌شود، اذعان داشت: بدن اين افراد اصلا داغ نيست و فشار خون پايين و نبض كندي دارند، تشنه نيستند و گفته مي‌شود تنظيم آب و الكتروليت‌هاي بدنشان به هم خورده است كه در صورت عدم رسيدگي به بيمار احتمال مرگ آنها بالاست.

وي درباره فرد گرمازده توصيه كرد: برخلاف فرسودگي گرمايي، فرد گرمازده بسيار تشنه و بدن داغي دارد و بايد به سرعت خنك شود، تشنگي بيمار با مايعات خنك به مرور رفع مي‌شود ولي مهمتر از همه خنك كردن بدن فرد بيمار است كه با مصرف آب بيشتر، فرد دچار فرسودگي گرمايي مي‌شود.

معاون درمان دانشگاه شهيد بهشتي با بيان اين كه فرسودگي گرمايي در فرد هيچ علايم قرمزي و داغي بدن ايجاد نمي‌كند، ‌خاطرنشان كرد: دادن آب و خنك كردن فرد هيچ تاثيري در روند بهبودي بيمار ندارد و هرچه سريع تر بايد به پزشك مراجعه كند. تنها راه درمان تزريق سرم است.

وي خاطرنشان كرد: اولين اقدام براي بهبود فرد گرمازده، قرار گرفتن بيمار در محيط خنك و در سايه و نيز شست و شوي او با آب ولرم است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.45839s, 18q