اگر بیخوابی به سرتان زده بخوانید

۱۳۹۱/۰۷/۰۳ - ۱۶:۰۴ - کد خبر: 56983
سلامت نیوز:مسائل روانشناختی می توانند موجب بی خوابی شوند. در واقع استرس علت اصلی و اولی است که مردم برای کم خوابی خود گزارش می کنند. اما این تنها علت بی خوابی نیست.به گزارش سلامت نیوز عوامل بسیاری باعث بی خوابی می شوند مانند: درد، عوارض جانبی داروها، بی قراری و ... از دیگر عوامل بی خوابی هستند.

ورزش کمک زیادی به شما برای رفع این مشکل می کند. به ویژه تمرین های کششی تاثیر بسیار زیادی در رفع بی خوابی شما دارند چرا که دمای بدن شما با ورزش کردن بالا می رود.
خواندن چیزی روی صفحه ی مانیتور یا تماشای تلوزیون قبل از خواب باعث خواب آلوده تر شدن شما می شوند و به شما در رفع این مشکل کمک می کنند. نور و صدای تلویزیون به کاهش سطح ملاتونین مغز کمک می کند که باعث می شود خوابتان ببرد. گاهی تنها نیاز به صدای بسیار کمی دارید تا خوابتان ببرد بنابراین می توانید به موسیقی آرامی که مثلا از رادیو پخش می شود گوش فرا دهید.
توجه داشته باشید که اگر چه قرص های خواب آور امروزه از قرص های خواب آوری که در گذشته تجویز می شدند عوارض کمتری دارند ولی باز هم دارای عوارض می باشند. و برای استفاده از آن ها حتما باید با پزشک مشورت کنید. این قرصها برای مدتی مشکل بی خوابی شما را رفع می کنند. بزرگترین عارضه ی آن ها این است که شما را وابسته می کنند و شما به آن ها عادت می کنید. رفع مشکلاتی که در سلامتی خود با آن ها مواجه هستید و توجه و رفع مشکلات موجود در محیط خوابتان بهترین راه حل مقابله با بی خوابی می باشد.
جبران کم خوابی های گذشته تقریبا بعید است. هفته ای یک یا دو روز خوابیدن یا آخر هفته را اختصاص به خواب دادن در واقع سیستم بدن شما را دچار مشکل می کند. تنها راه جبران این کم خوابی ها بازگشتن به برنامه ی معمول و قبلی خواب می باشد.
برای برخی افراد چرت زدن روزانه بسیار مفید است و ده تا بیست دقیقه چرت زدن به آن ها طراوت و تازگی می بخشد. اگر چه این در مورد کسانی که با مشکل بی خوابی مواجه هستند صدق نمی کند چرا که چرت زدن دیر هنگام عصرگاهی موجب کاهش خواب آنان در شب می شود و قسمتی از مغز آن ها دچار مشکلی می شود که شب برای خوابیدن مشکل پیدا می کنند.
شما می توانید به کم خوابی عادت کنید و در واقع کم خوابیدن را بیاموزید اما نمی توانید آن را به بدن خود نیز آموزش دهید چرا که بدن شما به عنوان یک فرد بزرگسال به هشت ساعت خواب نیاز دارد. کم خوابیدن می تواند مشکلات جدی مانند خستگی مفرط، عدم تمرکز ایجاد کند و خطر تصادفات را نیز افزایش دهد.
اگر بی خوابی به سرتان زده و مدتی است که غلط می زنید و خوابتان نمی برد از رختخواب بیرون بروید و شروع به خواندن مطلبی یا گوش کردن به موسیقی ای بکنید چرا که زیاد ماندن در رختخواب موجب ناامیدی و ناراحتی شما شده و شما مرتبا به ساعت نگاه میکنید. این کارها ممکن است کمک کنند که شما خوابتان ببرد. مشکلات مربوط به کم خوابی مفرط و اختلال در خواب مشکلات دیگری مانند چاقی مفرط، حمله ی قلبی، سکته و ... را به دنبال خود دارند.
می توانید به خود آموزش بدهید که چگونه بخوابید. چرا که راهکارهای مختلفی برای افراد مختلف جواب می دهد. برخی راهکارها ممکن است برای شما جواب بدهد مانند مطالعه یا گرفتن دوش آب گرم قبل از خوابیدن. آنچه را که در مورد شخص شما جواب می دهد خودتان می توانید پیدا کنید.
انتظار نداشته باشید که بی خوابی شما خود به خود رفع شود چرا که این اتفاق نمی افتد و شما باید علت آن را که ممکن است- استرس، دارو یا مسائل دیگر باشد- پیدا کنید. ممکن است دچار اختلال خواب شدید شده باشید. با پزشک صحبت کنید و از او کمک بخواهید. انتظار نداشته باشید که مشکل خود به خود رفع شود و شما باید خودتان به خودتان کمک کنید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.24901s, 18q