اسهال، سال گذشته جان ۱۵۰ کودک ایرانی را گرفت

۱۳۹۱/۰۷/۰۴ - ۱۶:۱۵ - کد خبر: 57057

سلامت نیوز :محمد اسماعیل مطلق در نشست خبری روز جهانی کودک که با حضور متولیان سلامت کودکان در سازمانهای مختلف برگزار شد، اظهار داشت: میزان کاهش مرگ و میر کودکان در سالهای پس از انقلاب روند خوبی را طی کرده است به طوری که تنها 150کودک در سال گذشته به دلیل بیماریهای اسهالی در کل کشور جان خود را از  دست دادند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی با اشاره به اینکه برای مراقبت از کودکان برنامه‌ریزی دقیقی را انجام داده‌ایم افزود: تمام تلاش ما علاوه بر بقای کودکان کمک به رشد بهتر فیزیکی از جمله قد و وزن مناسب است.

مطلق به آمار مقایسه‌ای طی 30 سال اخیر پرداخت و گفت: در سال 61 از هر  هزار کودک زیر 5 سال 141 نفر جان خود را از دست می‌داد که این رقم در سال 69 به 68 در هزار تولد زنده و در سال 90 به 20 در هزار تولد زنده رسیده است.

مدیر کل سلامت، خانواده و جمعیت وزارت بهداشت همچنین آمار مرگ و میر کودکان زیر یک سال را نیز اعلام کرد و گفت: در سال 61 آمار مرگ کودکان زیر یکسال 110 در هزار تولد زنده بود که در سال 69 به 52 در هزار تولد زنده رسید و در سال 90 این رقم به زیر 18 در هزار تولد زنده کاهش یافت که نشانگر ارتقای وضعیت سلامت و بهداشت در جامعه ایرانی است.

* 5 درصد کودکان ایرانی لاغر، کم وزن و کوتاه‌قد هستند

وی ادامه داد: شاخص‌های کم‌وزنی،‌کوتاه‌قدی و لاغری در کودکان در سال 74 ، 19 درصد بود که در سه سال بعد به 13 درصد کاهش یافت و این شاخص در سال 89 تنها 5 درصد اعلام شده است.

 وی افزود: همچنین در سال 74، حدود 25 درصد کودکان کشور دچار کوتاه‌قدی بودند که این رقم در سال 77 به 21 درصد کاهش یافت و طبق آمارهای سال 89 در کشور فقط۹درصد کودکان کشور دچار کوتاه‌قدی هستند.

مطلق لاغری را یکی دیگر از شاخص‌های سلامت کودکان دانست و افزود: 8 درصد کودکان ایرانی در سال 74 دچار لاغری بودند که این رقم در سال 77، با ۲ درصد کاهش روبه رو شد و در سال 89 تنها 4 درصد کودکان با لاغری روبه رو بودند.

مدیر کل سلامت، خانواده و جمعیت وزارت بهداشت گفت: سلامت کودک تنها به یک عامل بستگی ندارد بلکه همه عوامل از جمله تغذیه، آموزش، اجتماع و عواطف روحی و روانی به هم بافته شده و در سلامت کودک دخیل است.

مطلق اصل برنامه رشد کودکان خردسال را برپایه عدالت، توانمندسازی جامعه‌، مشارکت همگانی و همکاری بین بخشی عنوان کرد.

وی گفت: در بدو تولد مغز نوزاد به طور متوسط 100 میلیارد سلول عصبی دارد که در این زمان توانمندی بالفعل کم و بالقوه بالایی دارد. 60 درصد مغز کودکان در ابتدای تولد، 80 درصد تا 3 سالگی و بیش از 90 درصد تا 8 سالگی شکل می‌گیرد.

مطلق بر این نکته تاکید کرد که سالهای اول زندگی فرصت طلایی برای کودک و جامعه است ولی متاسفانه بیشترین سرمایه‌گذاری ما توسط جامعه و خانواده در سالهای پس از مدرسه رخ می‌دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.27063s, 18q