خواب بد موجب بدتر شدن فشار خون بالا می‌شود

۱۳۹۱/۰۷/۰۵ - ۱۳:۵۷ - کد خبر: 57105

سلامت نیوز :دانشمندان دانشگاه پیسا در ایتالیا با بررسی بیش از 230 بیمار مبتلا به فشار خون بالا متوجه شدند: زنان بیش از مردان دچار بدخوابی می‌شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ بیشتر شرکت کنندگان در این بررسی‌ها در طول شب 6 ساعت یا حتی کمتر می‌خوابیدند و سن متوسط آنها 58 سال بود.روزا ماریا برونو، دانشجوی دکترا و یکی از محققان انستیتو شورای تحقیقات فیزیولوژی-ملی بالینی در پیسا گفت: پیشتر تحقیقاتی که انجام شده است یک رابطه بین خطر فشار خون بالا و بی خوابی و خواب کم را نشان می‌دهد اما هیچکدام از این تحقیقات کیفیت پایین خواب را به شدت فشار خون بالا مرتبط ندانسته‌اند.

وی افزود: این نتایج حاکی است مشکل بیخوابی در بیماران مقاوم به فشار خون بالا، به خصوص در زنان به لحاظ بالینی هم بر کیفیت زندگی و هم بر سلامت قلب و عروق تاثیر می‌گذارد و نباید آن را نادیده گرفت.نتایج این تحقیقات در اجلاس تحقیق روی فشار خون بالا در انجمن قلب آمریکا واقع در واشنگتن ارائه شد.حدود 70 میلیون آمریکایی به فشار خون بالا مبتلا هستند که 50 میلیون نفر از آنها از داروهای ضد فشار استفاده می‌کنند.

اما طبق گفته این انجمن قلب، دارو نمی‌تواند به طور کامل فشار خون را در 20 تا 30 درصد از این افراد کنترل کند.فشار خون بالا یک عامل خطرناک مهم در ابتلا به بیماریهای قلبی است.فشار خون بالا زمانی مقاوم می‌شود که بیمار از 3 یا چند داروی فشار استفاده کند اما همچنان فشاری بالاتر از 90/140 میلی متر جیوه داشته باشد.

اگر چه تمام افراد شرکت کننده در این تحقیقات خواب کمی داشتند اما زنان بیشتر از کیفیت پایین خواب و علائم افسردگی رنج می بردند.حدود 12 درصد از افراد شرکت کننده قلاً دچار مشکلات قلبی-عروقی شده بودند. 8 درصد دیابت داشتند و 15 درصد هم سیگاری بودند.برونو گفت: در این تحقیقات دلایل بالقوه تاثیر خواب بد بر فشار خون بالای مقاوم بررسی نشد و هیچ رابطه علت و معلولی بین آنها اثبات نشد اما مشخص شد که خواب و اختلالات قلبی-عروقی به شدت با هم در ارتباط هستند.

مشکل در خوابیدن می‌تواند فرد را به چاقی و دیابت نیز دچار کند. این دو عامل می‌توانند بدن را در برابر داروهای کم کننده فشار خون مقاوم کنند.دکتر بلو گادهی، متخصص پزشکی داخلی گفت: باید عادتهای خوب خوابیدن را یاد بگیریم. ورزش منظم می‌تواند در خواب راحت نقش داشته باشد.

وی گفت: همه ما در دنیایی پر از استرس زندگی می‌کنیم و بدن برای واکنش به این استرس‌ها مدام در حال آزاد کردن هورمون و سایر مواد شیمیایی است که موجب می‌شوند تا اندامهای بدن سخت‌تر کار کنند بنابراین اگر خواب مناسبی نداشته باشیم این اندامها نمی‌توانند استراحت کافی داشته باشند و کم کم دچار عیب و ایراد می‌شوند.از آنجا که نتایج این تحقیقات تنها در یک اجلاس علمی مطرح شده‌اند باید آنها را تا زمانی که در جایی به چاپ نرسیده‌اند یا به طور گروهی مورد بازنگری قرار نگرفته‌اند مقدماتی دانست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.76643s, 18q