مسیر طولانی خانه تا مدرسه برای دانش آموزان آسیب زاست

۱۳۹۱/۰۷/۰۵ - ۱۴:۴۷ - کد خبر: 57115

سلامت نیوز : رخساره فضلی در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به اینکه برخی والدین بین انتخاب مدارس دولتی و غیردولتی دچار سردرگمی هستند و این تفکر وجود دارد که ممکن است کودک آنها از لحاظ روانی در مدارس شلوغ‌تر با فشار رو به رو شود گفت: برای اینکه قطعاً بگوییم خلاقیت کودک در مدرسه دولتی پرورش نخواهد یافت یا در مدارس غیر دولتی بستر برای رشد هم جانبه فراهم است پاسخ روشنی نداریم.

مسئول برنامه‌ریزی و مطالعات معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش افزود: معیاری که خانواده‌ها بتوانند تصمیم بهتری برای انتخاب محل تحصیل فرزندانشان بگریند این است که باید از آنان پرسید چه انتظاری دارید؟ می‌خواهید چه اتفاقی بیفتد. چون برنامه درسی در مدارس دولتی و غیردولتی هیچ تفاوتی حتی در ساعت‌های آموزش ندارد.

وی گفت: تفاوت در این است که مدرسه غیردولتی می‌خواهد حمایت مردم را جلب کند تا به بخش دولتی کمک کند و اگر خانواده می‌تواند و توان مالی آن را دارد که فرزندش را در مدرسه غیردولتی ثبت نام کند عملاً به سیستم دولتی لطف کرده‌اند تا فضا برای تحصیل بقیه جامعه در مدارس دولتی فراهم شوند.

وی گفت: خانواده‌ها به فاصله بین مدرسه و خانه حتماً توجه کنند به ویژه اینکه کودک به ویژه در سال‌های اول ابتدایی هر چقدر مسیرش از مدرسه تا خانه کمتر باشد به نفع ماست اینکه فرزند ما مسیرهای طولانی را برای مدرسه رفتن طی کند و در راه‌بندان بماند، آسیب‌زاست.

فضلی اضافه کرد: در مدارس غیردولتی برنامه‌های خاصی علاوه بر آموزش اصلی داده می‌شود اگر من پدر یا مادر فکر ‌کنم که فرزندم آموزش خاص را باید یاد بگیرد می‌توانم او را در مدرسه غیردولتی ثبت نام کنم می توان او را در مدرسه غیر دولتی ثبت نام کنم البته می‌توان علاقه و زمینه رشد فرزندم را بسنجیم و بستر را فراهم کنم تا بتواند از کلاس آزاد بیرون هم استفاده کند یا در خانه به فرزندان آموزش دهیم.

مشاور معاونت ابتدایی آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه برخی خانواده‌ها نگرانند که شاید شلوغی در مدارس دولتی باعث شود برخورد چندان مناسبی صورت نگیرد گفت: تعداد بیشتر دانش‌آموزان در مدارس دولتی امری طبیعی است ولی برخورد نامناسب یا اهانت به شخصیت نمی‌شود. از نظر انضباطی و قوانین مدرسه دولتی و غیردولتی هیچ تفاوتی ندارند و قوانین مصوب ما یکسان است و هیچ تفاوتی ندارند.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم که فرزندان ما در این جامعه زندگی کنند و شکننده بار نیایند باید اجازه دهیم که در دل جامعه بزرگ بشوند و رشد کنند و سعی نکنیم خیلی فرزندانمان را تافته جدا بافته کنیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.17382s, 18q